سرخط خبرها
خانه / کارگران / آخرین اخبار ایران خودرو/ اعتصاب غذای کارگران به طور موقت خاتمه یافته است
آخرین اخبار ایران خودرو/ اعتصاب غذای کارگران به طور موقت خاتمه یافته است

آخرین اخبار ایران خودرو/ اعتصاب غذای کارگران به طور موقت خاتمه یافته است

طبق آخرین اخبار و اطلاعات دریافتی، اعتصاب غذای کارگران ایران خودرو،به طور موقت خاتمه یافته است. سندیکای کارگران فلزکار مکانیک در این مورد اطلاعیه ای منتشر کرده است:

با توجه به فعالیت شدید مدیران و سرپرستان قسمت ها و تهدید و فشار به کارگران و در نهایت شکسته شدن اعتصاب غذا از طرف کارگران تولید وانت ایران خودرو در بخش شمال کارخانه ، از دیروز کارگران ایران خودرو با دادن مهلت تا روز ۱۵ بهمن به مدیران برای افزایش پایه حقوق و تسویه پاداش عقب افتاده و طبقه بندی مشاغل ، اعتصاب غذا را به حالت تعلیق در اوردند. کارگران منتظرند تا ببینند مدیریت در طی این چند روز چه خواهد کرد.

روابط عمومی سندیکای کارگران فلزکارمکانیک
۱۳۹۳/۱۰/۲۵

………………………………………………………………..

در نامه ای  که حقوق معلم و کارگر از کارگران ایران خودرو دریافت کرده است، درخواست های این کارگران شامل موارد زیر بیان شده است:

1- افزایش حقوق و مزایا و آکورد در حد شرکتهای زیر مجموعه گروه مثل ساپکو یا امثالهم یا شرکتها ی همطراز مثل سایپا
2- ایجاد شورای کارگری که حداقل حق جامعه کارگری است.
3- پذیرش مدارک تحصیلات عالی کارکنان و تطبیق حقوق و مزایای مرتبط با مدارک ارائه شده و حذف روند ناعادلانه و خلاف عرفی که توسط مدیران قبلی به سیستم تحمیل شده است.
4- ا صلاح روند ارتقاء و سهمیه بندی نامعقول و بی منطق ارتقاء و کارایی که ناعادلانه به سیستم تحمیل شده است.
5- اصلاح و ضعیت و سقف بیمه تکمیلی که از پایین ترین حد مزایا و تعهد برخوردار است.علیرغم پرداخت تمام حق بیمه آن توسط خود پرسنل که بر خلاف معمول سایر ارگانها انجام میشود
6- افزایش وام اضطراری سالنی حداقل در حد شرکتهای زیرگروه مثل (دیزل: 5 میلیون تومان)
7-افزایش وام مسکن تا حد معقول و معمول همه ارگانها و سازمانهای دولتی و خصوصی و پرداخت ماالتفاوت آن به پرسنلی که به ناچار ده سال پیش 1.5 میلیون تومان بابت کمک هزینه اجاره بها با درخواست یا اجاره نامه دریافت کرده اند.
8- ایجاد شرایط مناسب جهت واگذاری مسکن مانند مسکن مهر به پرسنلی که فاقد خانه و مسکن هستند و بدلیل فقدان و ضعف بنیه و وسع مالی حتی مجبور به انصراف از مسکن مهر ثبت نام شده ای که چند سال ودیعه یک میلیونی را پرداخت کرده بودند شدند.
9- اصلاح و محدود کردن واگذاری تسهیلات و مزایای پرسنل به تعاونی خاص و امثالهم که بدلیل بی کفایتی مدیران آن جبران هزینه هاو ضرر و زیانهای تحمیلی و مزایای پرسنلی آن با پرداخت سودهای کلان بالاجبار به پرسنل زحمتکش و مظلوم ایرانخودرو تحمیل میشود.
10- اصلاح روند پرداخت حق بیمه باتوجه به حقوق ماهیانه و قراردادهای کاری ( حق بیمه روز مزدی پرداخت میشود و بابت حتی جند ساعت مرخصی بی حقوق ،حق بیمه آنروز پرداخت نمیشود . همچنین اصلاح روند نامعقول استعلاجی و پذیرش آن و اصلاح روند برخورد با پرسنلی که علیرغم تایید کمیسیون پزشکی با مشکل تعیین محل کار مواجه هستند.
11-اصلاح روند کسر حقوق و مزایای پرسنلی که در استعلاجی های بلند مدت با مشکلات معیشتی مواجه هستند. وتا 2 الی 3 ماه بعد از اتمامآن حقوقی از طریق بیمه هم پرداخت نمیشود.
12- اصلاح روند تاثیرات نامعقول مرخصی بی حقوق و استعلاجی هایی که علیرغم عدم تعلق حقوق و مزایا ، در کارایی ، ارتقاء، پاداش آخر سال ، هدایای تخصیص یافته و حتی در پذیرش مدارک تحصیلی پرسنل مهمترین نقش را ایفاء میکند هر چند که در روند انجام وظایف محوله فرد تاثیر گذار نباشد !!!. عملا بابت این نوع مرخصی و بیماری هر چند ناچیز که در قانون نیز به آن توجه شده تمام آینده شغلی و زندگی و معیشت پرسنل تحت الشعاع قرار میگیرد و ملاک همه برخوردها و تخصیص امتیازات به حق پرسنل قرار میگیرد بی توجه به اینکه عمده این مشکلات که با تحمیل هزینه های گزاف به پرسنل همراه است ناشی از کار و شرایط کاری و بعضا غیر استاندارد و نامعقول همین شرکت بوده است.

در این نامه، کارگران ابراز امیدواری کرده اند که به این درخواست ها در اسرع وقت پاسخ مثبت داده شود و  نوشته اند: ما همگی قولها و تعهداتی را که بیان نمودند بعنوان سندی معتبر و قولی مردانه می پذیریم و از ایشان (مهندس یکه زارع) و تیم مسئول تقاضا داریم تا در قبال صداقتی که در قبال وظایف محوله از طرف پرسنل ایران خودرو به خرج داده شده به تعهدات خویش بعنوان وظیفه و تکلیفی انسانی و شرعی عمل نمایند.