سرخط خبرها
خانه / معلمان / آخرین نامه رسول بداقی از زندان رجایی شهر
آخرین نامه رسول بداقی از زندان رجایی شهر

آخرین نامه رسول بداقی از زندان رجایی شهر

هموطنان عزیز، معلمان ایران سالهاست که با مبارزات فرهنگی خود، فقط با قدرت قلم و زبان، بدون زره با حاکمان زره پوش و تیغ به دست، تلاش می کنند که به آنان بفهمانند آنچه به یک ملت، استقلال، پایداری و خوشبختی می بخشد، دانش و آگاهی است، نه بمب و موشک و باتوم و قمه. کانونهای صنفی معلمان ایران برای رسیدن به جامعه ای دارای آرامش و آسایش (امنیت و رفاه) تلاش و مبارزه می کنند و رسیدن به جامعه ای آرام و آسوده را تنها در سایه آگاهی همه مردم ممکن می دانند. آگاهی نیز بر پایه هایی استوار است، پس از خانواده، مدرسه است که دومین سنگ بنای آگاهی را می گذارد.
با توجه به اینکه آگاهی، به ویژه آگاهی اجتماعی در سنین پایین تر تاثیر بیشتری دارد، لز این رو توجه به مدرسه و آموزش و پرورش اهمیت و ضرورت ویژه ای پیدا می کند. پس برای رسیدن به خوشبختی شایسته است جامعه به سمت تشکیل مدرسه آگاهی بخش به پیش رود. از دید نگارنده، به کمک شرایط زیر است که می توان به مدرسه آگاهی بخش و درنتیجه جامعه ای آرام، آسوده و برابر رسید.

1-      محور نخست توسعه کشور بایستی آموزش و پرورش باشد، نه بمب و موشک و قداره، زیرا هیچ تفنگ و قداره ای نمی تواند مردم آگاه را تسلیم کند.

2-      آموزش معلمان براساس جدیدترین علوم روز رشته های گوناگون علمی.

3-      تامین معیشت معلمان، به اندازه ای که آنان به شغل دوم برای تامین حداقل زندگی نیازی نداشته باشند و به شغل معلمی عشق بورزند.

4-      توانمند کردن معلمان کشور به مهارت های تربیتی برای آموزش کودکان، نوجوانان و جوانان این سرزمین و آماده سازی آنان برای زندگی اجتماعی و زیست محیطی سالم در یک جامعه مبتنی بر دموکراسی (گفتگوی سالم، رقابت سالم، راستگویی، درستکاری، همزیستی بدون تنش، قانونمندی، انتقادگری، انتقادپذیری و …).

5-      فراهم ساختن فرصت های برابر آموزشی برای دانش آموزان کشور با توجه به استانداردهای جهانی حتی در دورترین نقاط کشور با توجه به منابع طبیعی بیکران. یادآوری می شود که برابری در آموزش و پرورش، کشور را بهتر و زودتر به عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه نزدیک می کند، زیرا کمتر خانواده ای است که فرزندش در مدرسه نباشد.

6-      فراهم کردن ابزارها و امکانات آموزشی روز دنیا در همه مدارس کشور.

7-      آموزش علمی مادران، به وسیله متخصصین رشته های علوم تربیتی، روانشناسی و جامعه شناسی به کمک آموزش و پرورش (دوره های کوتاه و بلندمدت)

8-      امکان شناساندن همه ادیان الهی در مدارس، سپس آزادی در انتخاب دین به وسیله خود دانش آموزان در سن قانونی، زیرا انتخاب دین در زیر سن قانونی برای فرد، ارثی، اجباری یا بدون آگاهی بوده، نه انتخابی و آزادانه، پس هرگونه ستمی برای پای بند داشتن افراد به دین اجباری خلاف حقوق انسانی بوده و برای فرد و جامعه در آینده مشکلاتی به همراه خواهد داشت.

 

با سپاس رسول بداقی

زندان رجایی شهر

4 نظر

  1. محمد جواد حسامی فر

    رسول جان شما جزو کسانی بودید که وقتی ما در بازداشت بودیم از خانواده ما دلجویی کردید
    من بسیار شرمنده ام که اکنون ما بیرون هستیم و شما به ناحق در زندان و ما کاری نمیکنیم .ای کاش من به جای شما میبودم چون غیرت شما به مراتب از ما بیشتر است به امید آزادی هرچه سریعتر شما و همه آزادیخواهان در بند و به امید روزی که معلم در صدر نشیند قدر بیند تا بتواند دانش آموزان با منزلت تربیت کند و جامعه را از این همه ناهنجاری نجات دهد.

  2. جناب رسول از اینکه ماموریت شما همان ماموریت وزیر آموزش و پرورش است خوشحال شدم و به شما افتخار کردم ولی تعجب می کنم که چرا در زندان هستید؟ آیا از دیوار مردم بالا رفته اید؟ آیا سرقت کرده اید؟ آیا 3000 میلیارد اختلاس کرده اید؟ آیا کسی از شما کتک خورده و دیه ندارید؟ شما چرا در زندانید؟

  3. اسماعیل احمدی / زرتشت

    درود . افرین بر دوست گرامیم رسول بداقی که در زندان نیز از پای ننشسته و اگاهی را فریاد میکند .

  4. به امید آزادی رسول