سرخط خبرها
خانه / کارگران / آمار بالای حوادث کاری
آمار بالای حوادث کاری

آمار بالای حوادث کاری

تامین امنیت جانی کارگران در قانون  برعهده کارفرما و نهادهای نظارتی دولتی است. با این وجود، در عمل شاهد بی قانونی بسیار هستیم.  اخبار مصدومیت و مرگ و میر کارگران تیتر هر روزه خبرگزاری هاست. محیط های کاری پر آسیب و پر خطر، رعایت نکردن قواعد و ضوابط ایمنی و فقدان آموزشهای شغلی لازم مهمترین عوامل در به وجود آمدن این حوادث هستند.

بیشترین آمار حوادث کاری متعلق به بخش ساختمان است. کارگران ساختمانی که فاقد پوشش بیمه و قوانین حمایتی هستند، هر روز و هر لحظه در معرض آسیب های جانی قرار دارند.

درجمع بندی کلی، گروه پرخطر و آسیب پذیر،کارگرانی هستند  که مشمول قانون کار نمی شوند و یا در بازار کار غیر رسمی اشتغال دارند. به این گروه باید خیل کارگران مهاجر را نیز بیفزاییم. برای این دسته از کارگران هزینه های آسیب های شغلی بسیار بالاست. هر نوع مصدومیت به تنهایی می تواند یک خانواده را برای همیشه از داشتن نان آور محروم کند.

بد نیست نگاهی به بخشی از اخبار بیندازیم:

– در یک ماه گذشته دو حادثه فوتی در بخش  ساختمانی و صنعت ساختمان استان خوزستان در شهرستان های آبادان و دزفول رخ داده است.به گزارش15مرداد آبادان آنلاین، در یک ماه گذشته دو حادثه فوتی در بخش  ساختمانی و صنعت ساختمان استان خوزستان در شهرستان های آبادان و دزفول رخ داده است.

– رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان گلستان گفت: آمار تلفات حوادث ساختمانی گلستان بالاست. به گزارش14مردادمهر، عبدالجلال ایری افزود: متاسفانه در بین تلفات حوادث، مرگ کارگران ساختمانی آمار بالایی دارد و این نشان دهنده مشکلات ایمنی در ساخت و ساز است.

– طی یک ماه گذشته سه نفر از کارگران استان سمنان جان خود در حوادث کاری از دست داده‌اند که دو نفر از آنها در دامغان و یکی نیز در شهرستان گرمسار بود. به گزارش15مردادایسنا،تعدد حوادث کار در بخش‌های مختلف کارگری استان سمنان که برخی از آنها در رسانه‌ها نیز بازتاب یافته حکایت از افزایش حوادث کار و مرگ کارگران در محیط کار دارد.

رواج بازار کار غیر رسمی، بازار داغ قراردادهای سفید و موقت و عدم رعایت استانداردهای بین المللی، مجوز مرگ کارگرانی است که اگر خوش اقبال باشند، مرگ آنها در لابلای اخبار روزنامه ها و خبرگزاری ها تبدیل به یک تیتر بدون نام می شوند، تیتری ریز میان اخبار درشت هر روزه، تیتری که توجه کسی را جلب نمی کند و مسئولان را به فکر چاره اندیشی نمی اندازد، تیتری که به سادگی گم می شود.

این مرگ و میر کارگران و این بی توجهی مسئولان در حالی اتفاق می افتد که تامین امنیت جانی کارگران از ملزومات اصلی حقوق شهروندی است. سازمان جهانی کار معتقد است: کار شایسته، کار ایمن است.

نسرین هزاره مقدم