سرخط خبرها
خانه / مقالات / آموزش و پرورش بروجرد با افت شدید تحصیلی مواجه شده است
آموزش و پرورش بروجرد با افت شدید تحصیلی مواجه شده است

آموزش و پرورش بروجرد با افت شدید تحصیلی مواجه شده است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، رضا آریایی شامگاه جمعه در جلسه شورای آموزش و پرورش این شهرستان اظهار کرد: امروز شاهد گرایش دانش آموزان به رشته های تجربی هستیم و تراکم وابسته به رشته علوم تجربی رو به افزایش است و گرایش به رشته های فنی و مهندسی کاهش یافته است.

وی افزود: امسال طبق آمار از 170 هزار نفر ظرفیت رشته های مهندسی در کنکور تنها 120 هزار نفر متقاضی بودند و جای 50 هزار نفر خالی است که در آینده با مشکل مواجه می شویم که امسال یک میلیون و 470 هزار نفر برای رشته های علوم تجربی کنکور ثبت نام کردند.

فرماندار ویژه بروجرد با اشاره به اینکه در جلسات  در مدارس از مشاوره رایگان در جمع اولیاء و مربیان استفاده نمایند تصریح کرد: امروز جلسات اولیاء و مربیان در مدارس کارایی خاصی را ندارد و بیشتر حالت سمبلیک را به خود گرفته است و برای ترویج و کارایی رشته فنی مشاوره رایگان ارائه دهید.

آریایی بیان کرد: طبق آمار کانون فرهنگی آموزشی قلم چی، آمار رتبه های بروجرد کاهش داشته است و در میان رتبه های زیر 100  حدود 37 رتبه مربوط به خرم آباد است و بروجرد  تنها  رتبه 8 را بعد از شهرستان های خرم آباد، الیگودرز، کوهدشت و دورود به خود اختصاص داده که رتبه خوبی را به خود اختصاص نداده است و با افت شدید امسال روبه رو بوده است.

وی عنوان کرد: امسال شهرستان خرم آباد از لحاظ رتبه کنکور سراسری از جایگاه خوب و مطلوبی در استان و کشور برخوردار بوده است و بروجرد افت فوق العاده را به همراه داشته است که باید این افت بررسی شود.

فرماندار ویژه بروجرد با اشاره به بدهی آموزش و پرورش در بحث حامل های انرژی گفت: هزینه های حامل های انرژی از سوی آموزش و پرورش باید پرداخت شود زیرا این پول به سرانه خزانه واریز می شود وب ه صورت یارانه دولت آن را به مردم ارائه می دهد که اگر این هزینه های واریز نشود خزانه دولت به مشکل برمی خورد.

آریایی اظهار کرد: به دلیل مهاجرت روستائیان به شهر بعضی از مدارس روستایی بلا استفاده ماندند که این مکان ها به اماکن  ورزشی تبدیل می شوند تا مشکلات ورزشی روستاییان حل شود.

وی با اشاره به بازگشایی مدارس در مهرماه امسال افزود: باید میز و نمیکت های فرسوده مدارس قبل از بازگشایی مدارس تعویض شوند که مشکلاتی را برای دانش آموزان ایجاد نکند.

فرماندار ویژه بروجرد افزود: نظارت بر کار مدارس غیر انتفاعی باید با جدیت انجام شود زیرا شاهد نمره های بالای این مدارس به دانش آموزان هستیم که همه دانش آموزان از نمرات عالی برخوردار هستند که این سبب شده آمار رتبه های کنکور متعلق به دانش آموزان غیرانتفاعی پایین باشد که در کنکور معدل سال سوم دبیرستان 25 درصد لحاظ می شود که کیفیت آموزشی را مدارس غیرانتفاعی به سمت پایین سوق دادند که باید این مدارس باید کنترل و نظارت  شوند.

وی از فروش اراضی براساس قانون “ن” تبصره  ماده”3″ قانون خبرداد و گفت: براساس این ماده از قانون به همه دستگاه های اجرایی این اجازه داده شده که درصورت ساختمان های به درد نخور  که به بهینه سازی نیاز دارند با فروش آن ها هزینه به حساب خزانه داری واریز می شود و دوباره از خزانه به حساب استان واریز می شود.

فرماندار ویژه بروجرد عنوان کرد: استفاده از این ماده فرصت خوبی است که می توان از آن به نحوه احسن استفاده کرد.

آریایی با اشاره به مدارس هیئت امنایی اظهار کرد: مدارس هیئت امنایی باید  تقویت شود و پس ازارزیابی به آن ها مجوز هیئت امنایی داده شود.