سرخط خبرها
خانه / معلمان / آموزش و پرورش مردم را به شهروندان درجه یک و درجه دو تقسیم کرد!
آموزش و پرورش مردم را به شهروندان درجه یک و درجه دو تقسیم کرد!

آموزش و پرورش مردم را به شهروندان درجه یک و درجه دو تقسیم کرد!

به نظر این کار منطقی نیست و به نوعی قانون دور زدن و ایجاد مشکل است، کسانی که به سیستم آموزش اعتماد کرده‌اند این کار خیانت به اعتماد عمومی است، بخش خصوصی فقط در مدارس غیرانتفاعی قبل انجام‌شده و به این شکل موجود نمی‌توان اندیشه کودکان مردم را به دست افراد غیر سپرد.


چند وقتی است که مدارس کشور به دو روش پولی و دولتی اداره می‌شود اما مدارس غیرانتفاعی به نوعی در جامعه جایگاه خود را پیداکرده‌اند ولی در سال تحصیلی جدید اتفاقات جدیدی در مدارس رخ داده و وزارت آموزش و پرورش برای سیستم آموزشی کشور طرحی نو را به‌کارانداخته است و کار پولی کردن مدارس این بار از مناطق برخوردار به مناطق کمتر برخوردار نیز سوق داده است.

به گزارش تابناک، طرحی که چند وقت پیش وزیر آموزش و پرورش نوید آن را داده بود و برخی مدارس کشور را به پیمانکاران واگذار کرده‌اند، طرحی که به گفته وزیر برای ساماندهی و تجهیز کردن مدارس بوده است، اما این کار باعث شده است که حتی مدارس روستایی نیز از این طرح در امان نباشند، این کار تا جایی پیش رفته است که علاوه بر به کاری برخی معلمین بازنشسته به مدارس بعضی از مدارس تعدادی از کلاس‌های خود را به پیمانکارها واگذار کنند به گونه‌ای که در یک کلاس آخرین مدل از سیستم آموزشی از سیستم های سمعی بصری پیشرفته استفاده شود و در کلاس هم جوار خود دانش‌آموزان از تخته‌سیاه و گچ استفاده کنند.

نایب‌رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در این باره می گوید: قانون بودجه به آموزش و پرورش اجازه داده است تا مدارسی را که مورد نیاز نبوده به فروش برساند اما اینکه مدارس را با دانش‌آموزان به مؤسسان بخش خصوصی واگذار کنیم خلاف قانون بودجه است.

او تاکید می‌کند که در قانون به بحث خرید خدمات آموزشی از مدارس غیردولتی اشاره شده است اما این اجازه به آموزش و پرورش داده نشده که مدارس دولتی را با دانش‌آموز به بخش خصوصی واگذار کند.

وزیر آموزش و پرورش به تازگی پاسخ نگرانی‌های بهارستان را این‌گونه داده است:ماده 13 قانون مدیریت خدمات کشوری اجازه واگذاری مدارس دولتی به بخش خصوصی را داده است.

به گفته فانی، طبق اصل 30 قانون اساسی تحصیلات تا پایان دوره متوسطه رایگان است، اما در قانون اساسی ذکر نشده که آموزش و پرورش تا پایان دوره متوسطه باید مدرسه بسازد، معلم استخدام و تجهیزات لازم را تهیه کند تا دانش‌آموزان برای درس خواندن به مدارس بروند. در قانون اساسی ذکرشده دولت موظف است تا پایان دوره متوسطه زمینه تحصیل رایگان دانش‌آموزان کشور را تأمین کند که ما هم‌اکنون در حال انجام این کار هستیم.

همچنین قاسم جعفری سخن گوی کمیسیون آموزش در خصوص این موضوع می گوید: تعبیر وزیر آموز و پرورش این است که سرانه هر دانش‌آموز حدود 1800 تومان است که آموزش و پرورش با 600 تومان آن را اداره می‌کند اما نگرانی ما این است که افراد بکار گرفته‌شده در مدارس آیا معلمینی که به کار گرفته می‌شود ویژگی‌های لازم را دارند یا نه؟ همین طور نمی‌شود بچه‌ها را به هر کسی سپرد.

همچنین علیرضا منظری توکلی دیگر عضو کمیسیون آموزش مجلس در گفت و گو با تابناک، در خصوص این موضوع گفت: این اقدام وزارت آموزش و پرورش به هیچ‌وجه قانونی نیست از سوی دیگر افراد بکار گرفته ده در مدارس برای آموزش نیز اغلب از صلاحیت کافی برخوردار نیستند.

این نماینده مجلس گفت: این چه کاری است که ما خود را طلب کارکنیم، قبلاً یک عده‌ای بودند که ما به آن‌ها طلب داشتیم، ما همیشه بر این اعتقاد بودیم که چرا این کار شرکتی‌ها صورت گرفته است که ما به آن‌ها بدهکار باشیم، ما هنوز این طلب کارها را سامان ندادیم که دوباره برای خود طلب کار ایجاد کرده‌ایم.

وی گفت: به نظر این کار منطقی نیست و به نوعی قانون دور زدن و ایجاد مشکل است، کسانی که به سیستم آموزش اعتماد کرده‌اند این کار خیانت به اعتماد عمومی است، بخش خصوصی فقط در مدارس غیرانتفاعی قبل انجام‌شده و به این شکل موجود نمی‌توان اندیشه کودکان مردم را به دست افراد غیر سپرد.

وی در خصوص اقدامات انجام‌شده در مدارس کشور گفت: این مغایر قانون آموزش رایگان در کشور است، این یک ظلم مسلم و آشکار به مردم است، کسانی که ادعا دارند که مستضعفان ولی‌نعمت مردم هستند چگونه می‌توانند این کار را انجام می‌دهند این یعنی ما آشکارا به بچه‌ها می‌گوییم که شما شهروند درجه دو هستید.

وی گفت مردم نباید اجازه چنین کاری را به مسئولان بدهند تا رفع ظلم شود، ما در مجلس هنوز به این باور نرسیدیم اما اگر بر ما آشکار شود با آن برخورد خواهیم کرد.

منبع: تابناک