سرخط خبرها
خانه / مقالات / آیا باز هم معلمان زیادی اند؟!
آیا باز هم معلمان زیادی اند؟!

آیا باز هم معلمان زیادی اند؟!

حق نوار مرزی داستانی که این روزها شهرستان زیرکوه را به شهرستانی با یک بام و دو هوا تبدیل کرده است.

      چندی پیش یکی از مسئولین دلیل عدم افزایش حقوق معلمان را این گونه توجیه کرده بود که معلمان زیادی اند. گرچه او در یک اشتباه لفظی عمداً یا سهواً واژه ی زیادند را زیادی تلفظ نمود و موجب ناراحتی بسیاری از فعالان صنفی شد ولی گویا در عمل باز هم دیدگاه ها همان است که بود. موضوع تفاوت درصد افزایش حقوق میان معلمان و دیگر کارمندان این روزها راه به پیامک ها نیز باز کرده است ولی موضوع پرداخت حق مرزی به دیگر کارکنان دولت و حذف معلمان در شهرستان زیرکوه این شائبه را بیش از پیش در اذهان عموم پررنگ تر نموده است.

      شهرستان زیرکوه در استان خراسان جنوبی با 150 کیلومتر مرز مشترک، یکی از شهرستان‌های محروم و مرزی است و 150 کیلومتری که بسیاری از فرهنگیان شهرستان در همین محدوده و به اصطلاح در نوار مرزی شهرستان مشغول به خدمت هستند.
این روزها داستان برقراری حق نوار مرزی برای کارمندان ادارات شهرستان زیرکوه خبر خوشایندی است که می‌تواند سبب دلگرمی قشر کارمند در این شهرستان محروم و بدون امکانات گردد.

      اما گویا این خبر خوش فقط و فقط اختصاص به ادارات شهرستان به غیر از آموزش و پرورش دارد. اینکه داستان چیست و چرا این افزایش حق نوار مرزی در حقوق کارمندان آموزش و پرورش لحاظ نشده است سئوالی است که این روزها فرهنگیان زیرکوه به دنبال یافتن جواب آن هستند.
      سئوالی که پاسخ مثبت به آن در آستانه فرارسیدن هفته معلم می‌توانست خبر خوشایندی برای زحمت کشان عرصه تعلیم و تربیت باشد و خود روزنه امیدی باشد برای فرهنگیانی که از کیلومترها آن طرف‌تر و از شهرستان‌های بیرجند، فردوس، سرایان، مشهد و غیره در این منطقه محروم و مرزی خدمت می‌کنند.
      خبری که پاسخ مثبت آن می‌تواند جلوی خیلی از نقل و انتقالات فرهنگیان به شهرهای همجوار را بگیرد ولی تا کنون بی‌جواب مانده است.”

اما اخبار 20 روز بعد از امضای طومار

خبرها حاکی از این است که پس از پیگیری‌های شورای اسلامی شهر حاجی‌آباد در مورد برقرای حق مرزی فرهنگیان زیرکوه، فرمانداری شهرستان هم عطف به نامه شورا، نامه‌های جداگانه‌ای به معاونت برنامه‌ریزی استاندار، اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی و سایر مسئولان مربوطه ارسال کرده است.

      خبرنگار فارس برای پیگیری این موضوع با برخی از مسئولان که حاضر به پاسخگویی به سوالات بوده‌اند مصاحبه کرده است.
حسین فروزان‌نژاد مدیر اداره آموزش و پرورش زیرکوه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بیرجند در ارتباط با موضوع درخواست فرهنگیان زیرکوه برای دریافت حق مرزی اظهار داشت: پرداخت حق مرزی برای فرهنگیان در این شهرستان انجام نگرفته در صورتی که برای کارمندان برخی از دستگاه و ادارات دیگر در این شهرستان اعمال می‌شود.
وی تصریح کرد: اداره آموزش و پرورش این شهرستان این درخواست را از طریق اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی و وزارت آموزش و پرورش پیگیری می‌کند.
      مدیر اداره آموزش و پرورش زیرکوه یادآور شد: در جلسه شورای اداری این شهرستان برای رفع این مشکل قول پیگیری داده شده است.
      فروزان‌نژاد خاطرنشان کرد: در حال حاضر برای انجام مکاتبات با مسئولان ذیربط در حال جمع‌آوری مدارک هستیم.

فرماندار زیرکوه نیز درخواست فرهنگیان را به استانداری ارسال کرد.

      فرهاد فلاحتی فرماندار زیرکوه نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بیرجند در ارتباط با پیگیری درخواست فرهنگیان زیرکوه برای دریافت حق مرزی اظهار داشت: فرمانداری این شهرستان این موضوع را از طریق انعکاس به استانداری خراسان جنوبی و اداره کل آموزش و پرورش استان پیگیری کرده است.
      وی ادامه داد: همچنین فرمانداری زیرکوه تمام مکاتبات قانونی و اسناد برای پیگیری موضوع در اختیار مسئولان ذیربط قرار داده است.
      فرماندار زیرکوه تصریح کرد: موضوع درخواست فرهنگیان برای پرداخت حق مرزی از طریق نماینده مردم زیرکوه و قاینات در مجلس شورای اسلامی با دیدار با معاون وزیر آموزش و پرورش درمیان گذاشته شده و در حال پیگیری است.
فلاحتی با بیان این‌که در حال حاضر تمام شهرستان‌های استان با مشکل پرداخت نشدن حق مرزی برای فرهنگیان و برخی از ادارات دیگر رو به رو هستند،‌ یادآور شد: این مشکل به این سبب بوده که برای این موضوع ادارات مربوطه تامین اعتبار نشده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: شهرستان زیرکوه از سال 91 به عنوان شهرستان مرزی مطرح شده است.

      اما تلاش ها برای پیگیری موضوع از نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی و مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی تاکنون بی‌نتیجه بوده است.

2 نظر

  1. فرهنگیان استان مازندران از جمله شهرستان چالوس از دریافت حق نوار مرزی محرومند در حالیکه بعضی از ادارات مثل سازمان جنگلها از این مزایا برخوردارند .