سرخط خبرها
خانه / دانش آموزان / ابتلای 500 هزار ایرانی به دیابت نوع 1/ ضرورت آموزش مربیان بهداشت و معلمان مدارس
ابتلای 500 هزار ایرانی به دیابت نوع 1/ ضرورت آموزش مربیان بهداشت و معلمان مدارس

ابتلای 500 هزار ایرانی به دیابت نوع 1/ ضرورت آموزش مربیان بهداشت و معلمان مدارس

دبیر کمیسیون های انجمنهای علمی گروه پزشکی وزارت بهداشت با اشاره به این که آمار خیلی دقیقی از میزان ابتلا به دیابت نوع 1 در دست نیست، گفت: به نظر می رسد حداکثر حدود 500 هزار نفر در کشور مبتلا به این بیماری باشند.


به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر علیرضا استقامتی با اعلام این خبر اظهار داشت: دیابت نوع 1 خودایمنی است و ارتباطی به مسائل محیطی نظیر تغذیه؛ فعالیت های بدنی و… ندارد.

عضو هیئت مدیره انجمن غدد درون ریز کشور گفت: دیابت نوع 1 در سنین مدرسه آغاز می شود اما از میزان شیوع آن میان دانش آموزان آماردقیقی وجود ندارد.

متخصص داخلی غدد و متابولیسم خاطرنشان کرد: در صورت ابتلای دانش آموزی به دیابت نوع 1؛ وظیفه والدین است که این موضوع را به مدیر و مسئولان مدرسه یا دبیرستان نیز اطلاع دهند تااقدامات لازم درباره مراقبت ازدانش آموزان بیمار به عمل آید.

وی افزود: دانش آموزان مبتلا به دیابت نوع 1 باید روزی 2 تا 3 بار قند خون خود را کنترل و انسولین تزریق نمایند؛ پس باید اجازه داشته باشند زمانی که احساس افت قندخون به آنها دست داد از یک خوراکی شیرین استفاده کنند در واقع کسی حق ندارد که از این کار مانع شود.

عضو هیئت مدیره انجمن متخصصین داخلی کشور هشدار داد: زیرا در صورت افت قند خون و عدم مصرف یک خوردنی شیرین امکان این که فرد دچار تشنج یا اغما شود نیز وجود دارد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تأکید کرد: دانش آموزان دارای قندخون کمتر از 100 میلی گرم و بالاتر از 250 تا 300 میلی گرم مجاز به انجام ورزشهای طولانی مدت نیستند.

وی ادامه داد: دانش آموزان مبتلا به دیابت نوع 1 قبل از ورزش کردن باید مربی را در جریان بگذارند؛ برای این کار ایجاد شرایط مساعد نظیر تهیه یک خوراکی شیرین مانند آب میوه طبیعی یا نوشابه و گرفتن قند خون نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.

دبیر کمیسیون های انجمن های علمی گروه پزشکی وزارت بهداشت نقش بیمه ها را در پوشش دهی انسولین های قلمی قابل ستایش دانست و گفت: بیمه ها با پوشش دهی انسولین های قلمی که برای درمان بیماران دیابتی حیاتی، حمل آن آسان و دوز آن به راحتی قابل تنظیم است نیز به درمان بهتر این بیماران کمک شایانی کرده اند.

وی یادآورشد: حال از آنجا که مسئله نوار تست قندخون در کشور ما به رسمیت شناخته نشده است, از آنجایی که به عنوان یک امر لوکس محسوب نمی شود بلکه به عنوان ابزار ضروری درمان است، اما مورد حمایت بیمه های تأمین اجتماعی و خدمات درمانی نیست.