سرخط خبرها
خانه / مقالات / ابهامات اعدام مه آفرید از دید یک حقوقدان
ابهامات اعدام مه آفرید از دید یک حقوقدان

ابهامات اعدام مه آفرید از دید یک حقوقدان

ابهامات اعدام مه آفرید

پیمان حاج محمود عطار،  حقوق دان

      درباره برگزاری مراسم اعدام در سحرگاه ، آیین نامه اجرایی قانون آیین دادرسی کیفری تحت عنوان آیین نامه اجرایی نحوه اعدام و قصاص تایید کرده است که باید اعدام محکومان در سحرگاه انجام شود.

      نکته مهم در رابطه با پرونده مه آفرید امیرخسروی و اعدام او در سحرگاه شنبه سوم خرداد، این است که برابر همین آیین نامه، قاضی اجرا کننده رای اعدام باید 48 ساعت قبل از اجرای حکم، زمان و مکان اجرای حکم اعدام را به محکوم و وکیل وی و نیروی انتظامی ابلاغ قانونی کند. البته در همین آیین نامه اشاره شده که پس از ابلاغ زمان و مکان اجرای حکم به وکیل محکوم، عدم حضور وکیل وی در مراسم اجرای اعدام مانع اجرای آن نخواهد شد.

      این در حالی است که به نقل از خبرگزاری مهر، در مصاحبه با همسر نامبرده خانواده وی و وکیل مدافعش  همچنین خود آقای امیرخسروی تا روز قبل از اجرای حکم، هیچ اطلاعی از اعدام وی نداشتند. به عبارت ساده تر قاضی اجرای احکام بنا به شواهد موجود به این تکلیف قانونی خود مبنی بر لزوم ابلاغ اجرای رای 48 ساعت قبل از زمان اجرا عمل نکرده است.

      دادگاه صادرکننده رای محکومیت مفسد اقتصادی مکلف است مفاد رای را از طریق روزنامه کثیرالانتشار به آگاهی شهروندان برساند. چگونه رای محکومیت آقای مه آفرید امیرخسروی و سایر محکومان پرونده فساد مالی 3 هزار میلیارد تومانی برخلاف ماده قانونی بالا در رسانه های گروهی منتشر نشد تا شهروندان ار مفاد این حکم برابر حقوق قانونی خود آگاهی یابند که این ابهام از سوی قوه قضاییه پاسخ داده نشده است.

      نکته ابهام بعدی، این است که برخی از متهمان از جمله محمودرضا خاوری شخص دستگیرشده اخیر در دبی به عنوان همدست محکومان تاکنون مورد محاکمه قرار نگرفته است؟چه بسا رسیدگی به اتهامات آنها در نقص حکم مه آفرید امیرخسروی و سایرین موثر بود. و جای داشت تا رسیدگی کامل به پرونده متهمان، حکم اعدام محکومان اجرا نشود.