سرخط خبرها
خانه / جنبش های مدنی جهان / اتحادیه های آموزشی کره در جبهه های مختلف از حقوق معلمان این کشور دفاع می کنند
اتحادیه های آموزشی کره در جبهه های مختلف از حقوق معلمان این کشور دفاع می کنند

اتحادیه های آموزشی کره در جبهه های مختلف از حقوق معلمان این کشور دفاع می کنند

کره جنوبی، کشوری است که دارای چند اتحادیه و فدراسیون سراسری آموزشی شامل معلمان و کارکنان بخش آموزش است. حداقل دو تا از این تشکل ها عضو سازمان جهانی آموزش (EI) هستند، یکی اتحادیه معلمان و کارکنان آموزشی کره (KTU) و دیگری فدراسیون انجمن های صنفی معلمان کره (KFTA). نمونه ای از فعالیت های اخیر این اتحادیه ها که با ساختار گسترده و غیر متمرکز درصد بالایی از معلمان، بازنشستگان و کارکنان آموزشی این کشور را در بر می گیرند:

1- اعضای هیات مدیره اتحادیه معلمان و کارکنان آموزشی کره (KTU)  در جلسه هفته گذشته برای یک اعتصاب در 24 آوریل برنامه ریزی کردند. این اعتصاب، اعتراضی است علیه کاهش چشمگیر بودجه های بازنشستگی کارکنان دولت از جمله معلمان بازنشسته.

این اتحادیه معتقد است دفاع از حقوق بازنشستگان بخشی از فعالیت های مدنی و قانونی این اتحادیه است. در هفته های گذشته، همه کارکنان دولت از جمله بازنشستگان نارضایتی خود را از طرح کاهش بودجه بازنشستگی ابراز کرده اند. این کارکنان می گویند ما با حقوق و دستمزدهای پایین زندگی می کنیم، تنها با این امید که پس از فراغت از شغل و بازنشستگی درآمد مکفی داشته باشیم.

2- فدراسیون انجمن های صنفی معلمان کره (KFTA)، طرح جدیدی را برای ارائه خدمات  مشاوره ای  به معلمان آغاز کرده است. این طرح پس از آن در دستور کار این تشکل قرار گرفت که شکایات معلمان از بدرفتاری های دانش آموزان و والدین آنها  افزایش یافت. قرار است دفاتری تحت عنوان دفاتر حمایت از حقوق معلمان بازگشایی شود. این دفاتر خدمات مشاوره ای به معلمان ارائه خواهند کرد. در این طرح، 38 حقوقدان به معلمان سراسر کشور مشاوره تلفنی و حضوری ارائه می دهند و آنها را در صورت مواجه شدن با توهین، خشونت زبانی و فیزیکی و برخوردهای نامناسب راهنمایی می کنند.

گفتنی است هزینه این طرح در حدود 200 هزار دلار است که همه مبلغ آن از صندوق فدراسیون یعنی از محل حق عضویت پرداختی توسط اعضای گسترده این تشکل تامین می شود.

نسرین هزاره مقدم

منبع:

اخبار وبسایت سازمان جهانی آموزش (EI)