سرخط خبرها
خانه / کارگران / اخباری از تعطیلی کارخانه ها و بیکاری کارگران
اخباری از تعطیلی کارخانه ها و بیکاری کارگران

اخباری از تعطیلی کارخانه ها و بیکاری کارگران

روزانه در اخبار، آمار و گزارشاتی می بینیم مبنی بر این که کارخانه های بسیاری تعطیل یا نیمه تعطیل شده اند. علت ظاهری، کمبود نقدینگی و ورشکستگی مالی واحدهای تولیدی است، اما دلیل اصلی، سوء مدیریت، عدم حمایت از صنایع داخلی و بی رونقی تولید است، اما در این میان، ضرر و خسرانی که به خانواده های کارگری وارد می شود، به راستی غیر قابل جبران است. جامعه کارگری در معرض خطر بیکاری های گسترده قرار دارد.

برای نمونه، واحدهای صنعتی خوزستان در حال تعطیلی است. به گزارش 29 تیرماه تسنیم، مدیرکل صنعت،معدن و تجارت خوزستان اظهار داشته است: برخی از واحدهای صنعتی استان خوزستان به دلیل عدم حمایت و کمبود نقدینگی غیرفعال شدند و احیاء این ۴۰۰واحد صنعتی غیر فعال خوزستان، می‌تواند زمینه اشتغال ۸هزار نفر ر افراهم کند .

 نورالله حسن‌زاده افزوده است: ظرفیت استان خوزستان در صنایع و معادن بسیار بالاست اما متاسفانه حمایتی از این صنایع صورت نمی‌گیرد. در پنج سال اخیر بیش از 200 واحد صنعتی تعطیل و یا غیرفعال شدند که سبب بیکاری صدها نفر از کارگران شده است. او در عین حال گفته است : توقع داریم دستگا‌ه‌های اجرایی و بانک‌ها به طور جدی وارد عمل شوند و با حمایت‌های قاطع خود مانع از ضربه شدید به صنعت استان خوزستان شوند. استان خوزستان با بیش از یک هزار و سیصد واحد صنعتی جایگاه مناسبی در صنعت کشور دارد اما متاسفانه به این بخش توجه نمی‌شود.

یا در همین روز یعنی 29 تیرماه، ایلنا طی گزارشی،از تعطیلی گسترده واحد‌های صنعتی و تولیدی شهرک صنعتی حیدریه به دلیل افزایش مشکلات مالی، سوء مدیریت، تغییر ساختار و عدم فروش محصولات تولیدی خبر داد.

بنابهمین گزارش،در این شهرک صنعتی و نقاط حومه محورهای تاکستان به زنجان و تاکستان به قزوین ،دست‌کم نزدیک به 200 واحد تولیدی بزرگ وجود دارد که در حال حاضر تعداد بسیار زیادی از این واحد‌های نیمه تعطیل  و کارگران آنها تحت عنوان نیروی مازاد بیکار شده‌اند. گفتنی ست که کارگران واحدهای نیمه تعطیل با مشکل تاخیر درپرداخت حقوقشان دست وپنجه نرم می کنند.

این روند تعطیلی واحدهای صنعتی و تولیدی که دارای حجم انبوه پرسنل ماهر و غیرماهر هستند باید هرچه سریعتر متوقف گردد، در غیر این صورت، سخن گفتن از امنیت شغلی کارگران ، حتی در صنایع بزرگ یا به اصطلاح صنایع مادر نیز ، کاملا بی حاصل است.