سرخط خبرها
خانه / کارگران / اخباری از حوادث شغلی و مرگ و میر کارگران

اخباری از حوادث شغلی و مرگ و میر کارگران

کارگران ساختمانی در معرض آسیب ها و حوادث مرگبار روزانه هستند. هر روز خطر مرگ بیخ گوش آنها نفس می کشد و این در حالیست که اکثریت قریب به اتفاق این کارگران، تحت پوشش قانون کار نیستند، بیمه کارآمد و قرارداد شغلی ثابت ندارند و درنتیجه، هزینه آسیب های شغلی در محیط های ناامن و پرخطر ساختمانی، بر عهده خود این کارگران و خانواده های آنهاست.

به عنوان نمونه، دیروز، بیست و هشتم شهریورماه، در خبرگزاری ها با دو خبر مواجهیم، خبرهایی دردناک از مرگ دلخراش کارگران:

سقوط کارگر جوان به چاهک آسانسور در یک ساختمان در حال ساخت در یوسف آباد مرگش رادر پی داشت.

به گزارش۲۸شهریورپایگاه خبری ۱۲۵، محمد پناهی رئیس ایستگاه ۱۰۸ سازمان آتش نشانی تهران در این باره گفت: کارگران در یک ساختمان ۶ طبقه درحال احداث مشغول کار بودند که یکی ازکارگران به علت نامعلوم از طبقه اول به داخل چاهک آسانسور افتاد و تا طبقه منفی یک سقوط کرد.

وی افزود: آتش نشانان به سرعت به ایمن سازی محل حادثه پرداختند و با استفاده از تجهیزات مخصوص و تلاش فراوان، این کارگر ۲۲ ساله افغانی را خارج کرده و به محل امن منتقل کردند.

پناهی با اشاره به اینکه آتش نشانان، فرد مصدوم را که به شدت دچار آسیب دیدگی شده بود تحویل عوامل اورژانس حاضر در محل دادند، ادامه داد: پس از انجام معاینات اولیه توسط امداد گران اورژانس، متأسفانه مرگ وی تأیید شد.

لایروبی چاه در زرندیه جان یک کارگر را گرفت

فرمانده انتظامی شهرستان زرندیه گفت: یک کارگر ، هنگام لایروبی چاه در این شهرستان دچار حادثه شد و جان باخت.

به گزارش ۲۸شهریورایرنا،بنقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ داوود کاظمی افزود: این حادثه براثر بریده شدن کابل بالا کشنده سطل داخل چاه رخ داد و کارگر افغانستانی که مشغول لایروبی چاه بود به علت شدت جراحت جان خود را از دست داد.

وی بیان کرد: در این زمینه پرونده ای تشکیل شده و علت وقوع حادثه در دست بررسی است.

……………………………………………

هر دو کارگر حادثه دیده و متوفی از کارگران مهاجر افغانستانی بودند که فقدان استانداردهای ایمنی در محیط کار و عدم رعایت اصول ایمنی حین کار، به مرگ آنها انجامید.

بی شک باید تدبیری اندیشیده شود. تدبیری که بتواند این تلفات را کاهش دهد، حفظ جان کارگران باید در اولویت قرار گیرد. لازم است نظارت بیشتری بر کارگاههای کوچک و متوسط و شیوه کار کارگران فصلی، موقت و در معرض خطر اعمال گردد. پیشگیری از این حوادث دردناک هم وظیفه کارفرماها و هم بر عهده نهادهای نظارتی دولتی است.

محیط کار نباید قتلگاه کارگران باشد.

نسرین هزاره مقدم