سرخط خبرها
خانه / کارگران / ارزان سازی نیروی کار توسط دولت!
ارزان سازی نیروی کار توسط دولت!

ارزان سازی نیروی کار توسط دولت!

احسان محمدی، فعال صنفی دانشجویی دانشگاه تهران

نماینده دولت برای مبارزه با بیکاری: کارفرمایان می‌توانند بدون صرف هزینه برای ‏حقوق و دستمزد دانشجویان را به خدمت بگیرند.!!
دولت(که از یاد نخواهیم برد بزرگترین کارفرمای کشور است)، ارتش بیکاران کشور را ‏در اختیار ‏کارفرمایان قرار می‌دهد تا از این طریق هم به حامیان اصلی خود در ‏انتخابات کمک کرده باشد و هم به ‏کارگران شاغل در کارخانه ها و دیگر کارکنان و ‏کارگران فشار آورد!

دولت در تلاش برای تغییر دائمی قانون کار ‏در جهت تسلط همه ‏جانبه بر نیروی کار و سودآوری بسیار بالا در نظام جهانی سرمایه داری است. این بار ‏نوبت به فارغ التحصیلان دانشگاهی رسیده است تا با ارزشی پایین و در خدمت به ‏منافع بیگانه از هستی خود، برای نظام سرمایه داری کار کنند تا بیش از پیش شاهد ‏انباشت سرمایه و نابودی هستی ‏انسان باشیم. اخیرا در یک نشست دولتی، محمدرضا ‏کارگر مدیر کل توسعه و اشتغال درباره استثمار نیروی کار تحصیلکرده در لفافه‌ی ‏مقابله با بیکاری نطقی جالب ارائه داد. زیر ضرب بردن نیروی کار از هر طریق ممکن و ‏موجود در سخنان این فرد مسئول موج می زند. اگر بخواهیم با ادبیاتی واضح‌تر و ‏صادقانه‌تر گفته‌های نماینده دولت را بازگو کنیم باید اینطور بگوییم: وی انگیزه رزومه ‏ساختن تحصیلکرده های دانشگاهی را دست‌مایه به بند کشیدن آنان در چرخه سود ‏سرمایه کرد. در این میان مقابله با بیکاری را نیز به عنوان مساله مشترک تمام مردم و ‏مسئولان مطرح کرد. مقابله با بیکاری در زبان نمایندگان طبقه مسلط، ترجمه دیگر ‏استثمار روز افزون کارگران است که به دروغ با استفاده از عبارت مقابله با بیکاری، ‏خود را حامی فرودستان جا می زند. این بار نوبت به تحصیلکرده های دانشگاهی ‏رسیده است که همزمان با ایجاد اتحادیه های علمی و شرکت های دانش بنیان وابسته ‏به وزارت علوم که در دانشگاه پایگاه های به ظاهر دانشجویی ایجاد کرده اند، در ‏نشست های دولتی هم مساله استفاده تمام و کمال از تحصیلکرده ها در چرخه ‏اقتصادی نظام بررسی و به شور و مشورت گذاشته می شود.

همه ما دانشجویان و ‏متحدان خود در عرصه های دیگر باید نسبت به این سیاستگزاری ها تمام هشیاری ‏خود را حفظ کنیم. ‏
بی شک دانشجویان، کارگران و دیگر اقشار فعال جامعه اجازه نخواهند داد دولت تمام ‏هست و نیست آنان، ‏نتایج سالها دست و پنجه نرم کردن با فشار معیشتی و آموزشی ‏در خانواده ها، دانشگاه و محیط کار را با اجرا کردن بی درد سر و آسان این طرح ها ‏به غارت ببرد.‏