سرخط خبرها
خانه / مصاحبه ها / اسکندر لطفی: برگزاری مجامع عمومی به نفع کانون‌های صنفی معلمان است
اسکندر لطفی: برگزاری مجامع عمومی به نفع کانون‌های صنفی معلمان است

اسکندر لطفی: برگزاری مجامع عمومی به نفع کانون‌های صنفی معلمان است

اسکندر لطفی، فعال صنفی معلمان مریوان در گفتگو با حقوق معلم و کارگر گفت:  مجمع عالی ترین مرجع تصمیم گیری در هر تشکلی است و در واقع مجامع عمومی تشکل ها هستند که برنامه ی راهبردی یک تشکل را مشخص کنند. هر تغییر اساسی در اساسنامه ی تشکل ها منوط به کسب رای از مجامع عمومی است. همچنین انتخاب هیت مدیره ی تشکل ها از طریق مجمع عمومی شکل می گیرد و با آرای مستقیم معلمان اعضای هیت مدیره انتخاب می شود هیت مدیره ای که اگر با رای اکثریت انتخاب شوند به تبع همراهی اکثریت را خواهند داشت و این شاید مهمترین دستاورد تشکل ها از برگزاری مجمعی اصولی باشد.

وی افزود: مهمتر از برگزاری مجمع تمهیداتی است که باید هیت مدیره های فعلی برای برگزاری مجمع بیندیشند. قبل از هر امری عضو گیری های گسترده باید در دستور کار تشکل ها قرار گیرد و همچنین اطلاعات کافی در اختیار بدنه قرار گیرد که معلمان با آگاهی کامل وارد کار تشکیلاتی شوند. باشد که تشکل های صنفی صرفا به مطالبات صنفی می پردازد و کج روی های گاه و بیگاه تشکل ها در شیفت دادن پتانسیل تشکل به طرف جناح های سیاسی و یا کاندیدهای انتخاباتی برخلاف نص صریح اساسنامه است. در این شرایط است که بدنه ی اگاه به شرایط تشکل با اشتیاق و اعتماد کافی در فعالیت ها حضور خواهد یافت و سعی خواهد کرد کسانی را بعنوان نماینده ی خود در هیت مدیره انتخاب کند که تلاش و اهتمامش را صرف پیگیری اصولی مطالبات صنفی کند.

لطفی با بیان این که برگزاری مجامع زمانی باید شکل گیرد که پازل های لازم برای این مهم به درستی در کنار هم چیده شده باشد، گفت: به عبارتی هم عضو گیری اساسی انجام شده باشد وهم اطلاع رسانی برای برگزاری مجمع با بهترین کیفیت ممکن شکل گرفته باشد و همانطور که در بالاتر اشاره شد آگاهی بخشی به بدنه نیز در دستور کار قرار گرفته باشد

در این شرایط تشکل ها که صورت قانونمندتر دارند به تبع جاذبه ی بیشتری برای همراهی اکثریت فرهنگیان را خواهد داشت تشکل برامده از رای مجامع در تمامی معادلات آ.پ نقش خواهد داشت و می تواند به جزیی ترین مسایل آموزش و پرورش در منطقه تا  مسایل کلان در سطح اموزش جهانی ورود کند این ورود تشکل ها به نوعی حکومت سایه برای نظارت بر کار مقامات خواهد بود و می تواند مانع از شکل گیری تخلف ها و اهمال احتمالی مدیران شود همچنین می تواند حقوق معلمان را ولو فردی پیگیری کند.

وی در ارتباط با تاثیر برگزاری این مجامع بر پیشبرد مطالبات آموزشی گفت: از مهمترین و بنیادی ترین مطالبات تشکل های صنفی معلمان مساله ی آموزش است. در آموزش به شیوه کنونی چالش های بسیار جدی مطرح است مسایلی از قبیل تداخل ایدیولوژی اجباری و آموزش ، ارزشیابی های غیر شفاف ؛ اموزش به شیوه های سنتی ؛ وضعیت فیزیکی فصاهای اموزشی ؛ و مهمتمر از همه ی موارد آموزش به شیوه ی کنونی مهارت ارتباط و زندگی اجتماعی دانش اموختگان را تامین نمی کند. این موارد و مواردی بسیار دیگر می طلبد که توسط معلمان پیگیری شود و در صورت امکان نظریه های کارشناسانه جامعه ی فرهنگی به مسولین انتقال یابد و به عنوان خواست های جدی مطرح شود. انجام این مهم باید از طریق تشکل ها صورت گیرد و قطعا از موثرترین شیوه ها در تسریع بهبود شرایط اموزش ورود تشکیلاتی تشکل ها به این مقوله است. البته در کنار چنین پیگیری هایی تشکل ها می توانند خود دوره هایی برای کسب مهارت آموزش به شیوه های نوین را برای فرهنگیان فراهم کنند.

لطفی در پایان تصریح کرد: تشکل ها از ۱۵ سال گدشته فراز و نشیب های بسیاری را گذرانده اند در سال های شدیدا تحت فشار بوده اند و عملا امکان برگزار مجمع ها را نداشتند. با پایداری و تلاش بسیاری از معلمان شایسته ماهیت مستقل بودن  تشکل ها صنفی که هنوز مهمترین شاخصه ی این تشکل هاست ؛ حفظ شده است این مهمترین میراثی است که از این خوبان برجای مانده است میراث ارزشمندی که حاصل تلاش و رنج های بسیاری از همکاران  فعال و صادقی است که متاسفانه عده ای از آنان متحمل هزینه هایی بسیاری شده اند ؛ بداقی بعنوان سنبل این گروه ۷ سال زندان بدون مرخصی را تحمل کرده است . این روزها مجوزها به تدریج در حال صدور است و دیر نیست روزی که مجمع عمومی تمام تشکل های صنفی برگزار شود صدور مجوزها قبل از هر چیز مدیون زحماتی است که این عزیزان متحمل شده اند. اکنون بهترین زمان است که فصلی نو از فعالیت های صنفی معلمین را شروع کنیم و با تزریق نیروهای جدید و کارامد همراه نسل مجربی که کماکان حصوری پررنگ دارند به شکلی اصولی تر مطالبات بسیاری که صنف فرهنگیان خواهان آن هستند پیگیری شود