سرخط خبرها
خانه / کارگران / اشتغال زنان در بازار کار غیر رسمی، بدون برخورداری از بیمه و حقوق قانونی
اشتغال زنان در بازار کار غیر رسمی، بدون برخورداری از بیمه و حقوق قانونی

اشتغال زنان در بازار کار غیر رسمی، بدون برخورداری از بیمه و حقوق قانونی

دوم اردیبهشت ماه، فریده نگین، مشاور وزیر کار در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر این که مشاغل پاره وقت و غیررسمی باید تحت پوشش بیمه قرار بگیرند، اضافه کرد: زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور در توسعه اقتصادی – اجتماعی نقش دارند و با وجود قوانین و مقرارتی در اسناد بالادستی، مشاهده می شود که شرایط و فرصت استفاده از توانمندی بانوان فراهم نشده است.

مشاور وزیر کار گفت: تعاونی ها ابزار بسیار مهمی برای حضور و مشارکت اجتماعی بانوان هستند ولی با وجود اینکه در سال های اخیر زنان جامعه توانستند شکاف بین زنان و مردان را در زمینه آموزش و تحصیلات از بین ببرند، اما همچنان بین کارآفرینی و اشتغال این دو گروه فاصله زیادی وجود دارد.

نگین خاطرنشان کرد: در حال حاضر نرخ بیکاری زنان دو برابر مردان است و زنان در بخش های غیررسمی شاغل هستند که این موضوع مشکلاتی به همراه دارد. وی گفت: ۸۱ درصد بیمه شدگان را مردان و ۱۹ درصد را زنان تشکیل می دهند که این موضوع به دلیل اشتغال زنان در مراکز غیررسمی است.

وی تاکید کرد: در صورتی که وزارت کار با سیاست گذاری و برنامه ریزی، مشاغل پاره وقت و غیررسمی را تحت پوشش بیمه های اجتماعی قرار دهد، کمک بزرگی به اشتغال زنان خواهد شد.

منبع:

خبرگزاری مهر