سرخط خبرها
خانه / معلمان / اطلاعیه ی ریاست شورای مرکزی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور در خصوص بازداشت گسترده ی معلمان در روز سی و یکم تیرماه 94 درمقابل مجلس شورای اسلامی
اطلاعیه ی ریاست شورای مرکزی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور در خصوص بازداشت گسترده ی معلمان در روز سی و یکم تیرماه 94 درمقابل مجلس شورای اسلامی

اطلاعیه ی ریاست شورای مرکزی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور در خصوص بازداشت گسترده ی معلمان در روز سی و یکم تیرماه 94 درمقابل مجلس شورای اسلامی

به نام خداوند جان و خرد

طبق دعوت شورای مرکزی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور، عده ی کثیری از معلمان کشور از استانهای مختلف امروز چهارشنبه 31تیرماه 94 از اولین ساعت صبح در مقابل مجلس شورای اسلامی حضور یافتند. هدف از این دعوت، اعتراض به قوه ی قضاییه به خاطر بازداشت دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران ( تهران ) و حبس آقایان علی اکبر باغانی و علیرضا هاشمی در بهار امسال و پرونده سازی مجدد برای آقای رسول بداقی بود.

معلمانی که به منظور درخواست آزادی همکاران در بند خود به مقابل مجلس آمده بودند با حضور گسترده ی نیرو های انتظامی و لباس شخصی مواجه شدند که برای برخورد با تجمع کنندگان از ساعاتی قبل در مقابل مجلس مستقر شده بودند.

فرهنگیان فرهیخته چون همیشه با رفتاری کاملاً مدنی و منضبط و با سکوت خود اعتراض شان را فریاد می زدند، ولی گویی این سکوت نیز برای گوش مسئولان بسی سنگین و غیر قابل تحمل بود. برخوردها قبل از آغاز رسمی تجمع شروع و بیش از یکصد و سی نفر از معلمان بازداشت گردیدند. آنچه که در این بین بسیار زننده و نازیبا بود، هجوم لباس شخصی ها و توهین آنها به معلمان بود.

سکوت مجلسیان در برابر بازداشت گسترده ی معلمان و همراهی نهاد های امنیتی و حراستی وابسته به دولت نشان از همسویی سه قوه در قبال خواسته ی صنفی معلمان کشور دارد. نمایندگان مجلس که معمولاًدر مقابل مشکلات آموزش و پرورش نگاه معامله گرانه داشته اند این بار نیز با سکوت معنادار خود اجازه ی تعرض به ساحت پاک جامعه ی فرهنگیان را دادند تا آنها به صورت گسترده بازداشت و حقوق قانونی و شهروندی شان بر خلاف نص صریح قانون اساسی نقض گردد.

همچنین برخلاف شعار رئیس دولت مبنی بر به رسمیت شناختن اعتراضات مدنی و وعده های متعدد ایشان در خصوص تمکین به حقوق شهروندی، نهاد های وابسته به دولت همسو با سایر نهاد های حاکمیتی از چند روز قبل از تجمع شروع به احضار و تهدید معلمانی کردند که برای حضور در مقابل مجلس اعلام آمادگی نموده بودند.

چینین رویکردی از سوی دولت نشانگر آن است که یا این دولت بر  برخی از وزارت خانه ها و نهاد های خود تسلط لازم را ندارد و سیاست های دولت قبل در آنها ساری و جاری است و یا صداقت مورد انتظار مردم در مجموعه ی دولت وجود ندارد.

.

برخورد امروز با معلمان، نشان داد در سطوح بالای مدیریتی، اراده ای برای حل معضلات آموزش و پرورش وجود ندارد و نگاه های غلط ِ گذشته همچنان حاکم است و حاکمان تنها راه حل را در برخورد سخت با معلمان می دانند.

بدیهی است با این نوع برخوردها فرهنگیان کشور به هیچ وجه از خواسته های خود مبنی بر آزادی همکاران دربند و نیز رفع تبعیض در نظام حقوق و مزایا بین فرهنگیان و سایر کارکنان دولت دست برنخواند داشت و بربی عدالتی ها صبری خفت بار نخواهند کرد و اجازه نخواهند داد گذر زمان غبار فراموشی بر خواسته های برحق آنها بننشاند. بی گمان آینده وفرصتهایش از آن ماست.

 

ریاست شورای مرکزی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور

31تیرماه 94

3 نظر

 1. آقایان مجلس نشین بدانند که جایگاهی در مجلس آینده ندارند و موقعیت خود را بیش تر از قبل از دست داده اند

 2. پس از گذشت 2 سال از عمر دولت به اصطلاح تدبیر و امید ، اکنون می توانیم برنامه و سیاست این دولت را در قبال آموزش و پرورش و مشکلات و معضلات آن ، واضح تر دریابیم . راهکار دولت یازدهم در مواجهه با کمبودها و نارسائیهای انبوه حوزه ی آموزش و پرورش و مشکلات معیشتی و منزلتی فرهنگیان را می توان در دو مورد خلاصه نمود . این دو راه چاره ، تاکنون حداقل دو بار در سخنان رئیس جمهور و چندین بار از زبان وزیر آ . پ بیان شده اند . اول : توسعه ی هرچه بیشتر مدارس خصوصی و غیر انتفاعی و حمایت مالی و تبلیغاتی از آنها و سوق دادن دانش آموزان و خانواده های آنان به سمت این مدارس دوم : کاهش 200 تا 300 هزار نفری معلمان و رساندن تعداد آنها به مرز 700 هزار نفر
  با این دیدگاه ، میتوان به جرأت گفت که دل بستن به این دولت و انتظار از آن در جهت بهبود وضعیت آموزش و پرورش و مسائل فرهنگیان ، خیالی خام و بیهوده بیش نیست . بنده درود بسیار می فرستم خدمت همکاران و دوستان عزیزی که از تمام نقاط کشور ، برای حمایت از همکاران دربندمان در مقابل مجلس تجمع نمودند و آماج انواع حمله و هتاکی نیروی انتظامی و لباس شخصی ها قرار گرفتند . بازداشت این عزیزان ، محبوبیت و مقبولیت آنها را نزد همکارانشان ، بیشتر از پیش نموده است . در نهایت خدمت تمام همکاران عرض می کنم ، تنها راه چاره ، اتحاد و یکدلی ما و برگزاری تحصن و تجمعات هر چه بیشتر ، آنهم از همان ابتدای مهر ماه 94 می باشد . در سال تحصیلی جدید ، باید از همان ابتدای سال ، فریادهایمان را برای احقاق حقوق مسلم خویش ، بلندتر از همیشه نماییم و با تحصن ، تجمع و تحریم کلاس ها ، گامهایمان را محکم و استوار برداریم . . .

 3. در زمان اصلاح طلبان مجوز فعالیَت
  گرفتیم . در سال 83 به زندان رفتیم .درزمان احمدی نژاد هم به زندان رفتیم .این هم از بر خورد دولت تدبیر وامید !پس هیچ فرقی بین هیچکدام دولتها در بر خورد با معلمان نیست .هر سه قوَه در سرکوب معلمان متفق القولند .!
  پس باید فکر بکری کرد .
  من پیروزی دیروز را به همه ی معلمان باغیرت وشریف ایران تبریک عرض میکنم. وشایسته است به زودی جشنی بر پا کنیم . به امید پیروزی نهائی !