سرخط خبرها
خانه / کارگران / اعتراضات در ایران خودرو ادامه دارد/ کارگران درخواست همبستگی و حمایت دارند
اعتراضات در ایران خودرو ادامه دارد/ کارگران درخواست همبستگی و حمایت دارند

اعتراضات در ایران خودرو ادامه دارد/ کارگران درخواست همبستگی و حمایت دارند

اعتصاب غذای کارگران ایران خودرو بعد از پنج روز همچنان با اتحاد هرچه بیشتر ادامه دارد.بر طبق گزارشات دریافتی، در حالی که بخش های مختلف این کارخانه به این اعتصاب پیوسته اند، مدیریت  همچنان در تلاش است با دادن وعده های واهی و بدون ضمانت اجرایی، این اعتصاب را خاتمه دهد.

این اعتصاب، اعتراضی است به پایین بودن دستمزدها و تبعیض آشکار میان دریافتی مدیران و پرسنل. کارگران می گویند چرا باید حقوق یک مدیر در ماه، دو برابر حقوق سالیانه ما باشد.

علی یک کارگر فنی ایران خودرو می گوید: یک کارگر فنی و متخصص یا یک تکنیسین فنی با بیش از 10 الی 15 سال سابقه کار و با 50 ساعت اضافه کار ماهانه در شرایط بسیار سخت کارخانه ایران خودرو با استرس و فشار تولید و حوادث جانی و تلفات و بگیر و ببندهای حراست، حتی در حد فقر هم دریافت نمی کند. 

یکی از کارگران بخش تولید در پیام ارسالی خواسته های معترضان را اینگونه دسته بندی کرده است:

درخواست های به حق ما کارگران ایران خودرو:

1 . افزایش پایه حقوق حداقل به میزان 30%
2 . افزایش آکورد ماهیانه و پاداش مناسبت ها
3 . اجرای طبقه بندی مشاغل
4 . بازنگری در پروسه کاری در تولید بالاخص خطوط مونتاژ و تامین نیروی کار در تولید
5 . بازنگری در زمان استراحت کار در شیفت های کاری
6 . بازنگری در رسیدگی به وضعیت بیماران

کارگران همچنین از فقدان نهاد نمایندگی کارگری در کارخانه  شکایت دارند.

یکی دیگر از کارگران این چنین می گوید: امسال دو بار در ایران خودرو، کارگران اعتراض کردند. با  پرداخت 600 هزار تومان به کارگران، اعتراض را خاتمه دادند. این بار نگذاریم با وعده های واهی سرمان را گرم کنند، تا گرفتن حقمان و از بین رفتن تبعیض اعتصاب را ادامه دهیم.

کارگران ایران خودرو از رسانه های گروهی درخواست پوشش اعتصاب و از فعالان کارگری درخواست حمایت دارند. 

اتحادیه آزاد کارگران ایران نیز از پنجمین روز اعتراض این کارگران این چنین گزارش می دهد:

اتحادیه آزاد کارگران ایران: بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، علیرغم سیاست دادن وعده و وعید و تهدید کارگران از سوی مسئولین ایرانخودرو که طی 5 روز گذشته در قسمتهای مختلف این کارخانه ادامه داشته است کارگران حاضر به پایان دادن به اعتراض نشده اند و همچنان بطور متحدانه و قاطعانه ای بر تحقق خواست خود مبنی بر افزایش فوری مزد اصرار دارند.

بنا بر این گزارش، بدنبال حضور انتظاری مقدم معاونت منابع انسانی شرکت ایرانخودرو در سالن 206 و وعده وی مبنی بر صدور نامه ای جهت رسیدگی به خواست کارگران در دو روز آینده، کارگران معترض اعلام کردند شما اگر راست میگویئد چرا دو روز دیگر؟ همین امروز این نامه را ابلاغ کنید. در پی این وضعیت نامه ای در سالن 206 با مضمون رسیدگی به خواست کارگران نصب شد اما کارگران معترض ایرانخودور با دیدن این نامه آنرا کافی نداسته و حاضر به پایان دادن به اعتراض خود نشدند. بنا بر اظهار کارگران ایرانخودور این نامه چنان گنگ و مبهم است که معلوم نیست چه میگوید. در قسمت نیرو محرکه، سالن سواری و سایر قسمتهای شرکت ایرانخودور نیز طی روزهای جمعه و امروز چنین اتفاقاتی افتاده و اینطرف و آنطرف بحث اجرای صحیح طرح طبقه بندی مشاغل و افزایش پاداش کارگران مطرح شده است اما کارگران معترض ایران خودرو با تاکید بر افزایش مزد پایه حاضر به پایان دادن به اعتراض خود نشده اند. همچنین در سالن تری مری یکی از مسئولین تولید ایرانخودرو به نام دهقان، کارگران را تهدید به عدم تمدید قرارداد کرده و به آنان گفته است چنانچه به اعتراض ادامه دهید قرادادهایتان را تمدید نخواهیم کرد. اما کارگران در پاسخ به وی او را “هو” کرده و با قاطعیت اعلام کرده اند تا رسیدن به خواست هایمان اعتراض خود را ادامه خواهیم داد.

 

7 نظر

 1. همسر من به خاطر این اعتراضات اخراج شد . اخراج قانونی .میدونید چطوری؟ ؟؟؟؟؟ منتظر شدن قرار دادش تموم شه نامه عدم نیاز براش زدن . به همین سادگی یک خانواده رو بدبخت کردند.

  اعتراض نکنید . بزارین بزنن تو سرتون هیچی نگید . خاک بر سر اون مدیری که براحتی چنین ظلمی رو انجام میده . از ماست که بر ماست.
  به خدا واگذارشون میکنیم. ایران خودرو خراب شه تو سرشون.

 2. دوستان اميدوارم به خواسته هاتون برسيد ولي خواهشن بهد از رسيدن به خواسته هاتون يكمم وقت رو ماشين هايي كه از سالن توليد شما بيرون مياد بزاريد و ماشين سالم تحويل من مشتري بديد.
  منه مشتري كه پرشيا صفر خريدم همه جاش ايراد داره كجا اعتصاب كنم.
  دستتون درد نكنه

 3. باسلام:
  همانگونه که دوستمان اشاره کرده است حق گرفتنی است وباید بزور آن را گرفت،
  اما برای گرفتن حق، اگر و اما های زیادی وجود دارد.
  اولا”اینکه برای گرفتن حق انسجام واتحاد زیادی لازم است، باید بررسی شود که چنین انسجامی در کارکنان اعتصابی وجود دارد یا خیر؟
  ثانیا بامشکلات ومصایبی که نظام مدیریتی ایران برسر قشرکاگری ایران آورده اند آیا کارکنان اعتصابی توان مقابله با چنین مشکلاتی را دارند یاخیر؟
  ثالثا” بایستی گفت که درچنین اعتراضاتی افراد پست و دون خیلی فعال می شوند تااز آب گل آلود ماهی بگیرند وبا خودفروشی وجاسوسی برای مدیرت، وضعیت فعلی را بنفع خودشان پایان دهند، آیا افراد چاپلوس وخاین شناسایی شده اند یا خیرو…………
  اگر موارد فوق رعایت شود راه گرفتن حق هموار خواهد شد آنگاه نه نتها مدیران مملکت بله هیچ حکومت جباری قادر نیست حق وحقوق دیگران را نادیده بگیرد.

 4. سلام عزیزان تالار گفتمان ماشینی افتتاح شد.
  تمامی پرسنل ایران خودرو و هر کارگریا هر شرکتی میتونه به صورت رایگان عضو بشه.فقط کافیه تو گوگل سرچ کنید گفتمان ماشینی .آخرین اخبار و ..
  سایت انجمن
  http://Www.froums.vvs.ir/bia2

 5. سلام عزیزان تالار گفتمان ماشینی افتتاح شد.
  تمامی پرسنل ایران خودرو و هر کارگریا هر شرکتی میتونه به صورت رایگان عضو بشه.فقط کافیه تو گوگل سرچ کنید گفتمان ماشینی .آخرین اخبار و ..

 6. سلام . مي خواستم يه مسئله اي رو به عرض دوستان برسونم . همه ما شاهد اين بوديم و هستيم و خواهيم بود كه مديران شركت اينقدر ظالم هستن كه زندگي شما و من كارگر براشون بي ارزش باشه و فقط به فكر جيب خودشون باشن پس با يه نامه هچل هفت كه نه معلومه پايه حقوق زياد ميشه يا نه؟ نه معلومه چقدر زياد ميشه؟ نه معلومه كي زياد ميشه؟ تو سالن ٢٠٦ وقتي بچه ها نامه رو خوندن پاره كردن . مطمئن باشيد وقتي ما با هم باشيم هيچكس جلودارمون نيست و به نتيجه دلخواهمون كه حق مسلّم هممونه ميرسيم . خداوند رزق و روزي هيچ بنده اي رو با بنده ديگرش يكسان قرار نداده پس با هم باشيم كه يه مقدار از روزي كه دو دستي تقديم آقاي يكه زارع و شعشعاني و ضيايي و بهروزي و …. كرديم پس بگيريم.

 7. حق گرفتنی است
  یک سوال از مدیریت محترم ایرانخودرو دارم.آیا اگر یک مدیر در ایران خودرو نباشد اتفاق خاصی میافتد?
  ولی اگر یک کارگر به قول شماها که میگویید عمله خط تولید استپ خواهد خورد حالا کی میخواد پژو ده میلیونی رو باید تولید کنه تا چهل میلیون به خلق ا…. بفروشند وامثال آقای مدیر ها xxx 42 میلیون حقوق بگیره بجز پاداشهای غیر رسمی.تورو خدا بگذره انصاف داشته باشید.