سرخط خبرها
خانه / کارگران / اعتراضات معلمان و پرستاران هشداری جدی به دولت بود/ احتمال واکنش کارگران به مزد 94
اعتراضات معلمان و پرستاران هشداری جدی به دولت بود/ احتمال واکنش کارگران به مزد 94

اعتراضات معلمان و پرستاران هشداری جدی به دولت بود/ احتمال واکنش کارگران به مزد 94

یک کنشگر صنفی کارگران در ارتباط با بعضی از گمانه زنی‌ها در خصوص اینکه دستمزد 94 بر اساس نرخ تورم 15 درصدی محاسبه می‌شود گفت: شرایط سخت تامین معیشت به گونه‌ای شده که دیگر نمی‌توان با ارائهٔ آمار و ارقام غیرواقعی از نرخ تورم، کارگران را نسبت به آینده امیدوار کرد.

پروین محمدی در این باره به ایلنا گفت: موج اعتراضات کارگران اصناف مختلف جامعه کارگری همچون پرستاران و معلمان در چند روز گذشته هشدار جدی برای دولت و کارفرمایان در خصوص تعیین دستمزد ۹۴ است.

محمدی، بالا رفتن خط فقر را معیاری مناسب برای تاکید بر شاخص سبد معیشت (تبصره 2 ماده 41 قانون کار) در تعیین میزان دستمزد دانست و گفت: سه دهه است که مزد واقعی به کارگران داده نشده است. این تنها حرف کارگران نیست. مسولین دولتی هم بار‌ها و بار‌ها به این نکته اذعان کرده‌اند. اینکه خودشان هم اذعان می‌کنند سهم کارگر داده نشده، پس معلوم است که کارگر کار کرده اما سهمش در جیب دو طرف دیگر معامله یعنی دولت یا کارفرما مانده است و به او داده نشده است.

به گفتهٔ این فعال کارگری ، ضرباتی که در طی سالهای متمادی پیکرهٔ جامعهٔ کارگری را نحیف و ناتوان کرده است، کارگران را در شرایطی قرار داده که از همهٔ بی‌توجهی‌ها به وضعیت معیشتش خسته شده و اکنون صدای اعتراضش بلند شده است.

وی ادامه داد: تمام کارگران ایران سالهاست که در گیر واقعیت مسلمی به نام تامین سبد معیشت هستند. موضوع اعتراض‌های کارگران هم مسئلهٔ تازه‌ای نیست. کارگران هر ساله مجبور بودند خودشان را به هر شکلی با وضعیت اقتصادی کشور و شرایط پرنوسان بنگاههای اقتصادی تطبیق دهند. در آن زمان هم کارگران علی رغم صبر و تحملی که داشتند سعی می‌کردند اعتراضات خود را نسبت به شرایط نابسامان معیشتی در سطوح مختلفی بروز دهند. این اعتراضات گا‌ه باامضای طومار یا نامه نگاری پیگیری می‌شد. اما این سطح اعتراض وقتی با واکنش درخوری از سوی مسولین مواجه نشود طبیعی است که نمود تندتری پیدا کند و وارد فاز تجمع اعتراضی می‌شود.

پروین محمدی تصریح کرد: امسال با اعتراضات گسترده‌ای که از سوی طیف‌های مختلف کارگری صورت گرفت عملا با این مسئله مواجه شدیم که دیگر نمیتوان با ارائهٔ آمار و ارقام نادرست از نرخ تورم کارگران را ساکت کرد. شرایط سخت تامین معیشت، بالارفتن خط فقر و دور شدن از سطح استانداردهای واقعی زندگی باعث شده کارگران نسبت به حق و حقوق واقعیشان آگاه‌تر شوند.

به گفتهٔ این فعال کارگری، حتی اگر توافقات انجام شده در شورای عالی کار منجر به اضافه شدن صددرصدی دستمزد‌ها شود باز هم کسری و عقب ماندگی این سی و چند ساله جبران نمی‌شود و به همین جهت است که ما می‌گوییم یک جایی دولت باید بیاید و تخلفاتی که در طی سال‌ها در مورد مزد کارگران صورت گرفته و طی آن درصدی از مزد کارگران در جیب کارفرما و دولت رفته جبران کند. در شرایط فعلی این امر تنها با درنظر گرفتن معیار متناسب سازی دستمزد با سبد معیشت امکان پذیر است.

وی ادامه داد: سبد معیشتی که توسط نمایندگان جامعهٔ کارگری تعریف می‌کنند رقم سه میلیون را نشان می‌دهد. این ارقام واقعی است و براساس خط فقر محاسبه می‌شود. در بسیاری از نقاط دنیا این گونه ارقام را با توجه به خط رفاه محاسبه می‌کنند اما اینجا همچنان درگیر تعریف خط فقریم.

به گفتهٔ پروین محمدی در شرایطی که دولت با آزادسازی قیمت‌ها همچنان به فکر پر کردن خزانهٔ خود است چرا سهم کارگر باید کمتر از میزان واقعی پرداخت شود.

وی گفت: دولت به فکر نجات خود و پرکردن خزانهٔ خودش است. با آزاد سازی قیمت نان و قیمت بنزین در واقع در حال پیگیری همین سیاست است. آنوقت چطور زمانی که به دستمزد کارگران می‌رسد قضیه کم اهمیت می‌شود. کارگر در واقع نیروی کارش را می‌فروشدو کمترین انتظارش این است که حق و حقوقش را متناسب با نیازش دریافت کند.

محمدی، افزایش دستمزد را ناشی از تسلط گروهی بر منابع اقتصادی دانست که به گفتهٔ وی امکان مهار آن‌ها از طرف دولت هم وجود ندارد.

پروین محمدی که یکی از هماهنگ کنندگان طومار ۴۰هزار امضاء برای افزایش مزد در سال ۹۱ نیز بود در ارتباط با موانع افزایش واقعی مزد گفت: بخشی از اینکه این کار به نتیجه نمی‌رسد ناشی از ضعف نمایندگان کارگری در شورای عالی کار است. متاسفانه کارگران به خاطر نداشتن تشکلهای مستقل همواره ضرر کرده‌اند و به سختی به مطالباتشان رسیده‌اند.

محمدی در پایان گفت: تشکل‌های غیر مستقلی که با دخالت مستقیم دولت و وزارت کار تشکیل می‌شوند هرگز نمی‌توانند به خوبی مطالبات کارگران را پیگیری کنند.

منبع:

ایلنا

15 نظر

 1. با سلام و احترام خدمت عزیز درد کشیده ،جناب آقای داراب،

  برادر عزیز اصل مقایسه شغل معلمی با مشاغل دیگر یک قیاس مع الفارق است. معلمی کاری است که با تمامی احساس ، افکار و درک معلم و شاگرد سروکار دارد و تعطیلات مد نظر شما – اگر جوابیه های بالا را در نظر نگیریم – به علت تمدّد اعصاب و روان فراگیران و معلمین است که بر اساس تحقیقات مدوّن علمی انجام شده و جنبه بین المللی دارد. شرایط اقلیمی کشورمان هم چنین اقتضا می نماید که در فصل گرما آموزش رسمی تعطیل باشد تا ضمن تامین اهداف ذکر شده ، افت راندمان کاری رخ ندهد. احتمالا شما بزرگوار خبر دارید که ساعات تدریس یک مدرس در دانشگاه حدود 10 ساعت کمتر ازیک معلم بوده و تعطیلات آنها اگر از فرهنگیان بیشتر نباشد ،کمتر نیست . این مورد هم به دلایل ذکر شده و کاملا مورد پذیرش عمومی است و شما که فارغ التحصیل محیط های دانشگاهی هستید هم ا از این امر باخبرید. این را هم می دانید که حقوق یک مدرس دانشگاه 2 تا 4 برابر یک فرهنگی با مدرک معادل است. بنده در یکی از مراکز استعدادهای درخشان مشغول به کار هستم و یکی از همکاران در شرف اخذ مدرک دکترای فیزیک هسته ای است و حقوق ایشان به
  1100000 تومان هم نمی رسد. امیدوارم عدالت در پرداخت شامل حال شما و افرادی از قبیل شما هم بشود . موفق باشید.

 2. معاون فرهنگی گفتن از کار زدن معلما در کشور ما جایگاهی ندارد.ای کور باد چشمی که تبعیض را نمی بیند.کر باد گوشی که صدای عدالت خواهی را نمی شنود.اقای معاون زیاد سخت نگیر جوش نزن ما عقل داریم و قانون را میشناسیم هرچه قدر نظام هماهنگ رو اجرا کردید از این حرفا هم بزن.

 3. معلم ناشناس

  به تو دانش آموز میهنم:
  تو که این روزها بر خلاف میل باطنی ام، شاهد پریشانی من هستی. شاید انتظار نداشتی مرا که همیشه آرام و صبور دیده‌ای، این گونه خشمگین و برآشفته ببینی! اما بدان که من هم نمیخواستم “نداری ام را فریاد کنم” و یا کلاس درسم که تا کنون هزاران درس از آن گرفته ام را لحظه ای رها کنم.
  اما باید به دانش آموزان سال های دورم درسی “نو” بیاموزم. به آنانی که روزگاری برآیم می نوشتند “علم بهتر است از ثروت!!” به آنانی که خیلی زود کودکی و نوجوانی و جوانی که در کنارشان بودم و حتی مرا که عمر خود را وقف آنها کردم فراموش کردند. میخواهم به آنان بگویم که هنوز ایرادی بزرگ در ادبیات و ریاضی دارند. هر چند پول و موقعیت بدست آورده اند، اما هنوز از علم بی نصیب اند. چرا که اگر علم داشتند “مطالبه” را حقوق نمی دانستند! مطالبه حق من است که سالها وماه ها از من دریغ کردند و من بخاطر نجابتم و در راه صلاح کشورم سکوت کردم بدون آنکه بر تو و مردم خوب میهنم منتی گذاشته باشم.
  و دریغا که دانش آموز قدر نشناس دیروزم مطالبات مرا در بوق و کرنا میکند و آن را به جارچی سپرده است تا هر ساعت بر بام میهنم فریاد کند!

 4. آقای مهندس داراب :
  از شما بعیده که اینطور در مورد ارزش کار معلمین قضاوت می کنی ؟ من خودم مهندس مکانیک و تو یه شرکت با حقوق بالا کار می کنم ولی وقتی معلمین بویژه معلمان خودم را می بینم در مقابل عظمت و بزرگی آنها شرمنده هستم . چرا که مانند یک شمع می شوزند تا امثال من و تو را پرورش دهند . آن وقت اینطور قضاوت می کنی ؟ متاسفم ….

 5. به این داراب خان بگید شما خانواده ها دارید علم وسواد به بچه هایتان یاد میدهید معرض داری میفرستیش پیش ما کدام معلم درچندین مدرسه درس میدهد وازهرکدام حقوق جدامیگیرد موقعی نمی فهمی اظهارنکن یک معلم با وضعیتی که از بالا بوجودآوردند24ساعت کارش درهفته پخش شده دردو یا چند مدرسه که قانونیه وازیکجا حقوق میگیره.مگرجنابعالی بابت درس ادبیات تاریخ جغرافی دینی پرورشی ……پول تدریس خصوصی میدهی فقط ریاضی زبان شیمی فیزیک تدریس خصوصی داره اگربچه توتمام اینها را میرود بدان ازخنگ هم بالاتره که فقط جنابهتلی هزینه میکنی افرادی مثل شما باشند ما مشکل نداریم غم نداریم.

 6. کریم بستانچی

  حالا که آقای داراب آموزش وپرورش را مدینه فاضله می دانند چرا تشریف نمی آورند آموزش و پرورش؟یک هفته نگذشته فرار می کنند.از تبعیضها،ازبغضهای چندین ساله،از گدا گشنگی آ.پ،از اضافه کارهایی که 9ماه9ماه پرداخت نمی شود،ازبیمه های طلایی که حتی در زمان اجرای آن دندان پزشکها می نوشتند:تا اطلاع ثانوی از پذیرش بیمه طلایی فرهنگیان معذوریم(در ارومیه خ سردارن دندان پزشک دکتر م.م این مطلب را به مطب خود زده بود)……..
  آقای داراب آیا تحمل خواهید کرد باز نشست شوید وتا 5سال پاداش شما که آن هم اصلا قابل مقایسه با پاداش سایر ارگانها نیست پرداخت نشود؟
  آیا تحمل خواهید کرد که بگویند زیاد هستید؟
  آیا تحمل خواهید کرد همسروفرزندتان بگویند،این چه شغلی بود انتخاب کردی؟
  آیا تحمل خواهید کرد ببینید در کشورهای هم جوار معلمان بنا به تفکر مترقی تربیت “”همه “” در بالاترین سطح جامعه باشند ولی در ایران عزیز ما در حضیض ذلت باشند وبرای احیا ی حقوق اولیه خود ازسوی افرادی مثل شما انگ زیاده خواه بخورند؟
  شما راست می گویید ما معلمان در تربیت خیلی ها اشتباه کرده ایم ،وگر نه تفکرات خطرناکی مانند شما به وجود نمی آمد.
  اگر بگویم معلمان امریکا را بنگرید مارک خواهند زد ضد انقلابی؟اگر بگو یم وضع معلمان ترکیه رابنگریید خواهند گفت سکولار هستند ما را با آنها چه کار.
  عربستان،خواهند گفت وهابی هستند صدایت را در نیاور،
  ……….
  ما کاری به تفکرات شما نداریم ولی بدانید برای هر جمله شما هزاران مستند دردناک داریم.شما محصول تفکری هستید که بانیان آن صدا وسیما و بعضی از مجلس نشینان هستند.
  اما دولت آقای روحانی نیز بداند اگر به خواست معلمان توجهی نداشته باشد ضمینه شکست اتخاباتی خود را فراهم آورده است.

 7. استثمار معلمان به سود جامعه نیست..

 8. مهدی از اصفهان

  داراب خان : خدمت شما عرض کنم حکما گفته اند با ادم کوته فکر و تنگ نظر مجادله نکن ولی چون معلم وظیفه اش تعلیم وتربیت است برای شما چند جمله می نویسم .به شما یاد ندادند که بدون تحقیق ارایه فضل نکن .اگه تونستی 35 نفر کودک 7ساله را تو کلاس نگه داری وتازه به انها علم و تربیت یاد بدهی شاه کار کرده ای .

 9. معلم ناشناس

  ضمنا با این مشخصاتی که گفتی( 10 سال سابقه و مدرک فوق لیسانس ) در آموزش و پرورش حداکثر 1،000،000 تومان دریافتی داره.من با 20 سال سابقه دارم 1،200،000 میگیرم.

 10. معلم ناشناس

  سلام دوستان
  این پیام رو یک هموطن فهیم با شغل آزاد برام فرستاده بود و خواهش کرده بود در گروهها نشر بدید.
  کدام قشر بیشتر تعطيلند و کم کار
  و حقوق زیادی میگیرند؟ ؟؟؟
  ..

  کارمندان دولت هر سال یک ماه مرخصی دارند

  در پایان هر ماه به کارمندان حداقل 80 ساعت اضافه کار میدهند یعنی در ماه حداقل ده روز پول کاری که اصلا انجام نشده است دریافت می کنند
  در طول سال میشود حداقل 120 روز
  یعنی 4 ماه

  پس تمامی کارکنان دولت در سال حداقل 5 ماه بیکارند.

  و حقوقشان هم حداقل دو برابر معلمان
  ..
  ضمناً کارمندان هر سال 2 ماه حقوق کامل را پاداش میگیرند
  غیر از عیدی و دیگر مزایا

  این شد که 7 ماه حقوق دریافتی بدون کار برای کارمندان محترم
  غیر فرهنگیان ارجمند

 11. معلمان در حالی به حقوق خود معترضند که:
  1- 95 درصد بار اموزش و تحصیل فرزندان به دوش مادر ها و خانواده ها است
  2- متوسط حقوق انها حداق 2/5 برابر حداقل حقوق است
  3- مزایای استفاده از وام های کم بهره،خرید اقساطی ماشین و …… دارند
  4- چندین برابر حقوق خود از کلاس های خصوصی از دانش انموزان طلب میکنند چون عملا فقط در کلاس حضور دارند
  5- در ماه کمتر از 10 ساعت کار میکنند در حالی که فارغالتحصیلان دانشگاهی مثل مهندسی حداقل روزی 10 ساعت کار میکنند.
  6- پایان هر ماه حقوق خود را دارند در حالیکه بسیاری از مهندسین مثل خود من اخرین حقوقی که گرفته اند مربوط به برج 6 بوده
  7- حداکثر مسئولیتی که بر عهده دارند اموزش و صیانت از امانتی است که برای چند ساعت به دستشان سپرده شده نتیجه هر دو هم معلوم است بار اموزش با مادران و پدران شده اخبار ها هم گویای رفتار های انسانی و اخلاقی انها است!!!
  8-در سال 3 ماه تعطیل هستند ایام تعطیل هم تعطیل هستنددر روزهای هفته هم حداقل 2 روز چون کلاس ندارند تعطیل هستند که البته در مدارس مختلف هستند و بابت هر کدام هم حقوق میگیرند!!!!!!!!!!!
  حال با این تفاسیر میشود لطفا بگویند معترض چه چیزی هستند سختی کار و مسئولیتی بیشتر از مهندس و کارمند و……دیگر دارند که خود را محق حقوقی همتراز انان میدانند.جهت اطلاع بدانید که در یکی از بزرگترین وعتبرترین شرکت های ایران هستم که فوق لیسانس زمین شناسی با 10 سال تجربه کار از دانشگاه دولتی را یرای مسئول دفتری با حقوق1200 جذب کرده است با روزانه 12 ساعت کار و فقط تعطیلی جمعه . و 4 روز عید.مسئولیت هاو توانمندی های یک معلم حتی به اندازه 20 درصد این شخص نیست ولی قطعا با این تحصیلات و سوابق حقوق دولتی یک معلم کمتر از 2 میلیون نیست وسایر مزایا که همه میدانند.

  • معلم ناشناس

   داراب عزیز،یادت باشه اگر مهندس شدی ،با زحمات معلمین بوده،نگو پدر و مادر ،چرا که بدون درس و مدرسه و معلم ، هیچکس به جایی نمیرسد.
   ضمنا نمیدونم چه سیاستی وجود داره که تا صحبت افزایش حقوق معلم میشه،همه جبهه میگیرن،مگر ما میگوییم از شما کم کنن و به ما بدن؟ نه برادر، همون حکایت تفرقه و حکومته،ما هم قبول داریم حقوق کارگری هم کفاف نمیده،البته منظورم توهین نیست،همسر من هم مهندسه و با 20 سال سابقه داره بخور و نمیر حقوق میگیره،ایکاش به جای این که شمشیر ها رو از رو ببندیم و کار همدیگه رو بی ارزش کنیم،دست اتحاد بدیم و حقوق پایمال شده ای که در دست اختلاس گران افتاده رو زنده کنیم.
   در این مملکت فقط چند گروه محدود هستند که درآمد خوبی دارند،بقیه ….

  • معلم ناشناس

   ضمنا با این مشخصاتی که گفتی( 10 سال سابقه و مدرک فوق لیسانس ) در آموزش و پرورش حداکثر 1،000،000 تومان دریافتی داره.من با 20 سال سابقه دارم 1،200،000 میگیرم.

  • سلام جناب داراب
   وام کم بهره ای در کار نیست -ماشین با اقساط بلند مدت در کار نیست حداقل بنده در این 15 سال چیزی ندید ه ام یک وام تعاون به ما می دهند که باید موجودی حسابت در ادره به دو نیم میلیون برسد وبعد حدود ده تا دوازده ماه صبر کنی انوقت هفت تومنا به تو وام میدهند همان صدو چهل هزارت وامن ان پرید کجا می رود کسی نمی داند بعد هم در طی سه تا چهار سال باید پس بدهی در این مدت ان دونیم نزد انان می ماند هر ماه هم حداقل ماهی بیست تا پنجاه تومان حق عضویت باید بدهی وبر روی ان موجودیت اضافه می شود تو که مهندسی حساب کند سود حداقل سه میلیون تو مان پول که خوابیده در اداره در چهار سال چقدر می شود با ان صدو چهل تومان که اول کم شده بگو ببینم این وام ما کم بهره بوده

   بعد هم در مورد زحمت خانواده ها در مورد اموزش فرزندانشان تو فکر کنم به خدا هم گیر بدهی که خودت مرا خلق کردی پس من هیچ زحمتی نمی کشم تو مگر خدا نیستی یا به پدر ومادرت بارها گیر داد ه ای که شما ما را به این دنیا اورده اید پس من چرا باید زحمتی بکشم حتما به اشپزی هم که در شرکتتان غذا می اورد می گویی تو پخته ای و حقوق میگیری من چرا باید دهانم را به هم بزنم ورنج جویدن را تحمل کنم این چه حرفی است که می گویی: زحمت اموزش بر عهده مادران است ،مگر یک معلم در کلاس اول ابتدایی با سی وپنج دانش اموز می تواند به همه اموزش دهد انسان اگر بذری بکارد در زمین ازش مراقبت می کند نمی گوید من کار خودم را کردم وبذر را سپردم به دست زمین افتاب واب هم باید کار خود را بکنند

   این ایراد های شما و کسانی که مانند شما به کار معلمی نگاه می کنند نگاه حسابگرانه ودو دوتا چهارتایی است که در حوزه اموزش و پرورش یک انسان جواب نمی هد وجدانتان را قاضی کنید تا حالا به جراحی که یک عمل چهار ساعته مغز یا قلب را انجام می ده وبیست میلیون تومان دستمزد می گیرد گفته اید تو که چهار ساعت وقت گذاشتی چرا اندازه حقوق یک سال من طلب میکنی نمی گویی چون در نظرت او جانی را نجات داده اما معلم کار مهمی در نظر شما انجام نمی دهد مشکل از نگاه شماست نه بی ارزشی کار معلم
   در مورد تعطیلی سه ماهه معلمان بقیه کارمندان دولت هم تحقیق کنید و بعد نظر دهید آنها هم یک ماه تعطیلی دارند ، هر ماه هم در حدود هشتاد ساعت اضافه کار می گیرند هشتاد ساعت معادل ده روز کاری است یعنی در دوازده ماه می شود صد وبیست روز که معادل چهار ماه است با ان یک ماه مرخصی می شود پنج ماه اگر هم بگویید که اضافه کار کرده اند می گویم واقعا چه کاری دارند که در هشت ساعت مقرر ، رو زانه شان انجام نمی شود که در پایان هر ماه هشتاد ساعت اضافه کاری برایشان رد می شود

   طبیعت شغل معلمی بیست وچهار ساعت تدریس است و درهمه جای دنیا دو تا سه ماه تعطیل بنده خودم اعلام می کنم حقوق و مزایا ودیگر وامهای کارکنان بانک ها ودادگستری ها را به ما معلمان بدهید حاضریم بیست و چهار ساعت در مدرسه بمانیم وکار کنیم اگر درد شما این است
   همان حداقل حقوق خود ظالمانه است و طبیعتا سه تا چهار برابر ان هم دردی دوا نمی کند که البته حقوق یک معلم لیسانس با چهارده سال سابقه در حدود یک میلیون پانصد هزارتومان است که بعد از کسورات (نه وام هایی که گرفته )قانونی یک میلیون دویست هزار تومان دستش را می گیرد

   کلاس خصوصی هم بیشتر معلمان با تجربه بالا وبه اصطلاح متخصصین کنکور از ان درامد دارند که شاید از هر صد معلم سه تا چهار معلم را شامل شود و اگر همه معلمان هم دنبال کلاس خصوصی بروند به علت زیاد شدن واشباع بازار کار ان هم دیگر صرف نمی کند
   خلاصه کنم که ما نمی گوییم حقوق بقیه مزد بگیران در کشور متناسب با هزینه ها ومعیشتشان است اصلا وابدا
   اما چیزی را که با گوشت وپوستمان هر روز احساس میکینم اجحاف وتبعیض وظلم است در پرداخت های معلمان در مقایسه با دیگر ارگان ها و وزارت خانه های دولتی

  • کریم بستانچی

   آقای داراب برای مشاهده قیش حقوق یکی از همکاران ما به سایت”سبزوارنگار”مراجعه کنید ودر بخش تصویر ها ،تصویر قیش حقوقی راببینید.به سابقه همکار ما نیز دقت کنید.این فیش رابا فیش یکی از کارمندان …….مقایسه کنید.لطفا جدول دریافتی معلمان سایر کشورها را نیز جستجو کنید.
   البته در بالای این صفحه نیز برای شما پیامی گذاشته ام.