سرخط خبرها
خانه / جنبش های مدنی جهان / اعتصاب عمومی در هند در اعتراض به تضعیف قانون کار
اعتصاب عمومی در هند در اعتراض به تضعیف قانون کار

اعتصاب عمومی در هند در اعتراض به تضعیف قانون کار

بزرگترین اتحادیه ها و سندیکاهای کارگری هند فراخوانی برای یک اعتصاب سراسری در 5 دسامبر امسال دادند. در این اعتصاب چند میلیون کارگر و دستمزدبگیر هندی شرکت کردند.

این اعتصاب زمانی برنامه ریزی شد که دولت جدید هند (دولت BJP) اعلام کرد برنامه هایی برای تغییر قانون کار دارد. فعالان صنفی و کارگری هند معتقدند این تغییرات اعلام شده با افزایش قدرت کارفرماها، حقوق کارگران را بیش از پیش تضعیف خواهد کرد. آنها معتقدند دولت جدید هند به اسم منعطف ساختن قانون کار، در صدد است  خصوصی سازی را قانونی نموده  و تا جایی که می تواند بندهایی از قانون کار را که برای کارفرماها تعهد آور است حذف کند. با این تغییرات، شاخص های برخورداری از تامین اجتماعی در جامعه کاهش یافته و افراد بیشتری در معرض  بیکاری قرار خواهند گرفت.

دولت جدید هند در عمل نیز نشان داده که چندان به رعایت حقوق نیروی کار پایبند نیست. این دولت بخش های زیادی از راه آهن دولتی را به بخش خصوصی واگذار کرده و علیرغم فساد و مشکلات بسیار در معادن بخش خصوصی این کشور، مصصم است معادن بیشتری را به این بخش واگذار کند. حتی اقدام به خصوصی سازی مدارس در بعضی از ایالت ها از جمله ایالت گجرات نموده است.

در نهایت کار به جایی رسید که یک کمیته مشترک شامل اعضای انتخابی اتحادیه های صنفی هند، جمعه پنجم دسامبر را روز اعتصاب ملی علیه تغییرات قانون کار تعیین کردند. این کمیته درخواست های نیروی کار متشکل هند را طی بیانیه خطاب به دولت و وزیر کار اعلام کرده است: پیاده سازی کامل قانون کار موجود بدون هرگونه تغییر، بالا بردن حداقل دستمزدهای ماهانه  تا حدود 160 دلار آمریکا، گسترش تامین اجتماعی وتعیین مقرری بازنشستگی مناسب برای همه کارگران، کارآفرینی هرچه بیشتر و کنترل قیمت های بازار.

این کمیته مشترک به تعبیر اعضای آن شامل همه اتحادیه های صنفی و سندیکاهای این کشور با هر نوع تفکر و ایدئولوژی( چپ، میانه و معتدل) است. با تشکیل این کمیته، این اتحادیه ها در عمل  بر سر مطالبات مشترک به توافق  رسیدند. این همگرایی، قدرت اجرایی آنها را بسیار افزایش داد. کارگران و دستمزدبگیران اصناف و رده های مختلف به دعوت اعضای انتخابی خود پاسخ مثبت دادند، بیانیه را امضا کردند و به اعتصاب پیوستند. چرا که جدا از همه اختلافات نظری، همه آنها یک خواسته مشترک داشتند: قانون کار نباید تغییر کند.

نسرین هزاره مقدم

 

منابع:

http://www.equaltimes.org/trade-unions-go-on-the-offensive?lang=en#.VIVoZTGUe3m

و

 

http://www.ituc-csi.org/strike-action-across-india-as