سرخط خبرها
خانه / جنبش های مدنی جهان / اعتصاب عمومی در فرانسه، برج ایفل و مدارس را تعطیل کرد
اعتصاب عمومی در فرانسه، برج ایفل و مدارس را تعطیل کرد

اعتصاب عمومی در فرانسه، برج ایفل و مدارس را تعطیل کرد

پنجشنبه،  در جریان اعتصاب سراسری  فرانسه که در اعتراض به اقدامات اقتصادی دولت این کشور صورت گرفت، برج ایفل بسته شد، کارکنان برج مراقبت فرودگاه ها دست از کار کشیدند و مدارس نیز به تعطیلی کشیده شد. در این اعتصاب، شاغلان بخش انرژی، بهداشت، معلمان، کارکنان فرودگاهها، راه آهن و کارگران شرکت داشتند. کارکنان برج ایفل نیز به نشانه همبستگی ، درب ها را بستند و  به معترضین پیوستند.

این اعتصاب  که توسط اتحادیه های صنفی فرانسه از جمله CGT فراخوان داده شده بود، اعتراضی بود علیه سیاستهای ریاضتی دولت ازجمله تصمیماتی مبنی بر کاهش بودجه های دولتی، افزایش سن بازنشستگی و تغییراتی در قانون کار که تعدیل نیرو و  اخراج کارگران را تسهیل می کند.

روز پنج شنبه، نهم آوریل، هزاران نفر در خیابان های پاریس با در دست داشتن پرچم های اتحادیه ها تجمع کردند، خطوط هوایی متوقف شد و مدارس کشور به حالت تعطیل یا نیمه تعطیل در آمدند. در این روز 70 تجمع مختلف در شهرهای متفاوت فرانسه برگزار گردید. حداقل صد هزار نفر در پاریس به خیابان آمدند.

در روز اعتراض، سخنگوی CGT به شبکه دو تلویزیون فرانسه گفت: ما در ماههای گذشته با جدیت تمام تلاش کردیم به دولت بفهمانیم که سیاست های اقتصادی باید تغییر کند، چرا که تاثیرات مخرب ریاضت اقتصادی و سیاست های انقباضی دولت بر شرایط استخدامی ، تخصیص بودجه های دولتی و دستمزدهای کارگران برای ما قابل تحمل نیست.

اتحادیه های صنفی فرانسه از تمام کارگران خواسته بودند در اعتصابی که شامل بخش خدمات، حمل و نقل عمومی، کارمندان دولت و معلمان می شود، فعالانه شرکت کنند. حتی برخی از مدیران ارشد و کارفرمایان بخش خصوصی نیز به این اعتصاب پیوستند. فعالان کارگری و صنفی فرانسه معتقدند  تغییرات اقتصادی مورد نظر دولت اولاند کاملا ارتجاعی است و فرانسه را به قرن نوزدهم برمی گرداند. به این ترتیب، دستاوردهای پر ارزشی که جنبش سندیکایی فرانسه در طول این سالها داشته است، از بین خواهد رفت.

یکی از شعارهای اصلی  تظاهراتی که با همبستگی کامل تمام گروههای شغلی و در سراسر کشور برگزار گردید، این بود: “دیگر واقعا بس است(Enough is enough)”

نسرین هزاره مقدم

منابع:

خبرگزاری آسوشیتدپرس

و

وبسایت رسمی CGT

 

 

2 نظر

  1. تنها راه برداشت پول از حساب و خالی کردن صندوق است.

  2. همکاران محترم میدانستید که امسال (سال 93) صندوق ذخیره فرهنگیان 1250 میلیارد تومان سود کرده و 900 میلیارد تومان را بین اعضای صندوق توزیع خواهد کرد.
    طبق قانون 5 درصد سود شرکت بین اعضای هیئت امنا تقسیم می شود (حدود 62 میلیارد تومان) این اعضا حدود 20 نفر می باشد و از آموزش و پرورش آقای فانی و آقای بطحایی (معاون پشتیبانی وزیر) عضو هیئت امنا هستند.
    ناقابل خدود 3 میلیارد تومان گیرشون اومده (این تازه یه قلمشه)
    حالا با این وضعیت فکر می کنید اینها به فکر ما هستند…..