سرخط خبرها
خانه / معلمان / اعتصاب معلمان کامیاران در مدارس
اعتصاب معلمان کامیاران در مدارس

اعتصاب معلمان کامیاران در مدارس

حقوق معلم و کارگر-اسماعیل عبدی

کامیاران شهرستانی است واقع در شصت و پنج کیلومتری جنوب سنندج مرکز استان کردستان. حدود دوهزار نفر پرسنل آموزش و پرورشی دارد و بیشتر مدارس این این شهرستان محروم از تسهیلات استاندارد هستند.

معلمان کامیاران در روزهای 30 دی و 1 بهمن 93 در مدارس این شهرستان اعتصاب کردند. این اعتصاب در کنار اعتراضات شهرهای دیگر مانند کرمانشاه، شاهرود، اسلامشهر، سقز، شهرقدس، رباط کریم و مریوان یک بار دیگر نارضایتی فرهنگیان ایران نسبت به عملکرد مسئولان در آموزش و پرورش را نمایان ساخت.

این اعتصاب در اعتراض به تبعیض در نظام پرداخت حقوق و مزایای شغلی و نابسامانی های آموزش و پرورش انجام شد. از جمله مدارسی که در این روزها در اعتصاب به سر می بردند دبیرستان های آزادگان و رازی بود.

یکی از فعالان مدنی این شهرستان (معلمی با بیش از بیست و پنج سال سابقه) که نخواست نامش فاش شود طی تماسی با حقوق معلم و کارگر گفت:«فرهنگیان کامیاران نسبت به تبعیض موجود در آموزش و پرورش اعتراض جدی دارند و لذا برای همراهی با معلمان کشور در روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته پبش اعتصاب کردند و در مدارس حاضر شدند ولی به کلاس درس نرفتند. رییس اداره و مسئولان اداری وقتی با اعتصاب همکاران مواجه شدند با حضور در مدارس خواهان بازگشت معلمان به کلاس شده و قول دادند که موارد اعتراضی را به ادارات کل منعکس کرده و نتیجه را به فرهنگیان گزارش می دهند. علی رغم حضور مسئولان در مدارس ، معلمان تا روز یکم بهمن اعتصاب را ادامه دادند».

نکته قابل تاملی که در اعتراضات کامیاران وجود داشته این بوده است که در روز اول اعتراضات برخی مدارس در اعتصاب نبوده اند ولی وقتی به اعتصاب در مدارس دیگر پی می برند، برای همراهی با دیگر مدارس از زنگ دوم و سوم به اعتصاب می پیوندند.

6 نظر

 1. “معلمی شغل انبیاست!!! ”

  تو
  پیامبری ناچیزی معلم!
  پیامبری ناچیز!

  این قوم به معجزه ات ایمان نمی آورند
  که: ختم الله علی قلوبهم وعلی سمعهم وعلی ابصارهم.
  اینان کور و کر وسرمست پستها ی اختلاس زایند.
  نمیبینی چگونه بر لاشه ای غرغر میکنند
  تا از همدیگر
  لاشه ای تازه بسازند؟!
  بزرگمردا!
  معلم من
  که فرمود:
  “صد سال وزارت بدان نیرزد که ناگاه غلامکی آید وگوید: خواجه معزولی!”
  بزرگمردا معلم سرزمین من!
  که تمامی عمرت را مصداق عینی مجاهدان شعب ابيطالب بودی
  درمیان اينهمه ابوجهل که به معجزه ات ایمان نیاوردند
  وتو تاپای مرگ ایستاده ای
  تا به فرزندان وطن
  بیاموزی
  ایستاده مردن را

 2. لطفا آدرس اين وبگاه رو انتشار بدين بين همه همكاران كه فراگيرتر باشه،ما كه به قول رييس جمهور مصرف كننده هستيم،خودمون بايد از خودمون حمايت كنيم.

 3. آوردگاه معلمان روز سه شنبه 14 بهمن ساعت 1 مقابل ادارات کل استانها
  قابل توجه خراسا نیها
  همه همت کنید

  • آقا چرا یه تاریخ کاملا هماهنگی رو اعلام نمی کنین، اینجوری پراکنده اعتصاب میشه فایده ای نداره ، دوستان همه میگفتن شنبه 18 بهمن اعتصاب سراسری کنیم.

 4. سلام متاسفانه با از بین رفتن صنف معلمان و انتخاب افراد منتخب خودشان بیشتر از این انتظار نمی رود اینجانب با دلایل منطقی نسبت به حکم و حق قانونی ام 4 سال به ادارات و حتی دیوان عدالت نیز شکایت کردم ولی در اخر گفتند باید اداره خودتان نظر دهد و…….حواله انها به حضرت عباس (ع)

 5. بله هم کاران محترم حرفه شما همه درسته ولی لطفا بییایم اسم مون رو هم پای نظر هامون بنویسیم شاید به حرفامون گوش دادان