سرخط خبرها
خانه / کارگران / اعلام اعتصاب معلمان و پزشکان صربستان به خاطر کاهش دستمزدها برای ماه آینده
اعلام اعتصاب معلمان و پزشکان صربستان به خاطر کاهش دستمزدها برای ماه آینده

اعلام اعتصاب معلمان و پزشکان صربستان به خاطر کاهش دستمزدها برای ماه آینده

معلمان و کارکنان بخش بهداشت صربستان روز پنجشنبه اعلام کردند ماه آینده در اعتراض به طرح دولت این کشور برای کاهش دستمزدها اعتصاب خواهند کرد.
دولت صربستان اعلام کرد هدف از کاهش دستمزدها و حقوق بازنشستگی که قرار است از اول ماه نوامبر اجرایی شود، تقویت منابع مالی این کشور بعد از سال ها افزایش بدهی و بالا رفتن سطح کسری بودجه است. صندوق بین المللی پول اعلام کرده است بدهی های صربستان به سطحی رسیده که دیگر ادامه این مسیر قابل دوام نیست.
دولت صربستان این هفته در راستای طرح بازنگری در قانون بودجه امسال، کاهش ده درصدی حقوق را تصویب کرد. این در شرایطی است که در سال 2015 نیز احتمالا طرح حذف مشاغل و کاهش یارانه های پرداخت شده به شرکت های دولتی اجرا شود.
این کشور که نامزد عضویت در اتحادیه اروپا است از هفته آینده مذاکرات برای دریافت وام اضطراری جدید از صندوق بین المللی پول را آغاز خواهد کرد. بلگراد امیدوار است تا پایان سال در این زمینه به توافقی با صندوق برسد.
اتحادیه کارکنان بخش بهداشت اعلام کرد پزشکان و پرستان روز پنج نوامبر، اعتصابی یک روزه برگزار خواهند کرد. زوران ساویچ رئیس اتحادیه کارکنان بخش بهداشت صربستان گفت در این روز فقط سطح حداقل فعالیت ها انجام خواهد شد یعنی فقط موارد اورژانسی، کودکان و زنان باردار از خدمات بهداشتی مورد نیاز برخوردار خواهند شد. وی میزان درآمد متوسط ماهانه کارکنان این بخش را 380 یورو اعلام کرد.
کارکنان بخش آموزش نیز اعلام کردند از روز هفده نوامبر اعتصابی نامحدود را برگزار خواهند کرد که در جریان آن ساعات کلاس های درس را از چهل و پنج دقیقه به سی دقیقه کاهش و از برگزاری کلاس های آموزشی و سمینارها خودداری خواهند کرد.
حدود هفتصد هزار نفر در بخش دولتی صربستان کار می کنند که نیمی از نیروی کار این کشور است.
به گزارش خبرگزاری رویترز از بلگراد، اعتصاب های جدید در شرایطی است که وکلای این کشور نیز در اعتصاب به افزایش مالیات و واگذاری وظایف به دفترخانه ها در قانون جدید این کشور، ده هفته است در اعتصاب به سر می برند.

منبع: واحد مرکزی خبر