سرخط خبرها
خانه / معلمان / افزایش اعتراضات کارگری در پتروشیمی های ماهشهر؛ از تجمع کارگران تا اعتصاب غذا
افزایش اعتراضات کارگری در پتروشیمی های ماهشهر؛  از تجمع کارگران تا اعتصاب غذا

افزایش اعتراضات کارگری در پتروشیمی های ماهشهر؛ از تجمع کارگران تا اعتصاب غذا

 

اعتصاب، نخوردن غذا و تجمع در پتروشیمی های ماهشهر در این چند ساله به امری مرسوم و متداول تبدیل شده است که بسیاری از اینها با وعده های مسئولین شرکت ها خاتمه میابد؛ وعده هایی که در اغلب موارد در حد حرف باقی می ماند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ماهشهر امروز، اعتصاب، نخوردن غذا و تجمع در پتروشیمی های ماهشهر در این چند ساله به امری مرسوم و متداول تبدیل شده است که بسیاری از اینها با وعده های مسئولین شرکت ها خاتمه میابد؛ وعده هایی که در اغلب موارد در حد حرف باقی می ماند.

اما مدتی است که این اعتراض ها شدت بیشتری گرفته و تقریبا روزی نیست که شاهد اعتراض کارگران یکی از پتروشیمی ها نباشیم.
بیشتر این اعتراضات به دلیل عدم پرداخت مزایا و یا مقایسه تسهیلات خود با دیگر شرکت ها بوده است.
با دقت بیشتر در این موارد متوجه می شویم که اغلب این اعتراض ها مربوط به شرکت هایی که به هلدینگ خلیج فارس منتقل شده اند مربوط می شود.
در اواسط مهرماه امسال، ۲۵۰ نفر از کارگران پتروشیمی تندگویان در اعتراض به دریافت نشدن مطالبات خود دست از کار کشیده‌اند.
گفته شد که این کارگران خواهان اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، پرداخت معادل ۳۰ درصد مزد مبنا به عنوان سایر مزایا و ۳۵ درصد افزایش حق شیفت هستند.
یا در نمونه ای دیگر حدود ۵۰۰ نفر از کارگران پتروشیمی اروند از خوردن غذا در رستوران شرکت خودداری می کردند و یا در بسیاری از موارد دست از کار می کشیدند.
دلیل اعتراض مجموعه این شرکت چنین عنوان شد که پیش‌تر پرداخت ۳۵ درصد حق شیفت توسط رئیس امور اداری هلدینگ خلیج‌فارس امضاء و به کارگران پرداخت شده بود اما ظاهرا بار مالی این طرح عملیاتی شدن آن را به تاخیر انداخته است.
از قرار معلوم در یک‌سال و چهار ماه گذشته کارگران معترض اروند بدون قرارداد کتبی کار کرده‌اند و هر بار که از مدیریت جویای عقد قرارداد‌های خود شده‌اند، این پاسخ را شنیدند که «می‌خواهیم طرح طبقه‌بندی مشاغل را اجرا کنیم و به همین دلیل فعلا قرار داد همه شفاهی است».
شرایط این دو پتروشیمی برای چند نمونه دیگر مثل پتروشیمی فجر و فارابی مشترک است و نکته جالب این است که همه این شرکت ها زیر نظر هلدینگ خلیج فارس هستند.

اغلب کارگران و نیروهای رسمی که زیر نظر شرکت هلدینگ خلیج فارس قرار گرفته اند معترض به ابهام در وضعیتشان بعد از واگذاری به این شرکت بودند.
مزایای خصوصی سازی و بازنشستگی قبل از موعد برای آن ها مشخص نشده و در این مدت اجازه انتقال از شرکت داده نشده است.
نکته ی دیگر این است که باقی پتروشیمی ها که همچنان زیر نظر شرکت ملی صنایع پتروشیمی باقی مانده اند با چنین مشکلاتی مواجه نیستند و کاملا واضح است که حل مشکل کارگران پتروشیمی های تحت نظر هلدینگ، نیازمند همکاری مدیران پتروشیمی ها و مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس می باشد.

هرچند که بعد از مدتی این اعتراض ها با جلسه ای که میان نمایندگان کارگران معترض با مسئولان هلدینگ خلیج فارس صورت گرفت خاتمه یافت.

طبق توافق صورت گرفته؛ قرار شد تا ۳۰ درصد افزایش حقوق مبنا تحت عنوان سایر مزایا به تمامی کارگران پتروشیمی های اروند،تندگویان و فجر پرداخت شود و حق بهره‌وری این کارگران که ۲۶ – ۲۷ درصد تعیین شده بود با چانه‌زنی کارفرما و رضایت نمایندگان کارگری به ۱۰ درصد کاهش و از این ماه پرداخت خواهد شد.

منبع:

شبکه اطلاع رسانی راه دانا