سرخط خبرها
خانه / معلمان / افزایش تعلق گرفته به حقوق معلمان قابل قبول نیست، دولت اعتمادسازی کند
افزایش تعلق گرفته به حقوق معلمان قابل قبول نیست، دولت اعتمادسازی کند

افزایش تعلق گرفته به حقوق معلمان قابل قبول نیست، دولت اعتمادسازی کند

معلمان در اعتراض روز 10 اسفند سال گذشته طی صدور بیانیه ای از نمايندگان مجلس خواستند رفتار سياسي‌شان را كنار بگذارند و از معلم به عنوان ابزار استفاده نكنند. از دولت هم خواسته شد جدي تر در مسائل مربوط به معلمان وارد شود و سنجيده‌تر عمل كند. معلمان خواستار آن شدند تا براساس بند 5 ماده 68 قانون خدمات كشوري كه يكسري خدماتي را براي افراد قائل بوده، اين خدمات براي آنها هم اعمال شود. به گفته معلمان، وضعيت معيشتي همكاران بازنشسته آنها كه به نسبت ساير اقشار، دريافتي پايين‌تري دارند بايد تصحيح شود. خدمات بيمه معلمان بايد درست شود تا معلمان از خدمات بيمه‌اي مناسبي برخوردار شوند.

در همین حال؛ وزیر آموزش و پرورش گفت: بر اساس «احکام جدید» حقوق دریافتی معلمان از ۱۶۰ هزار تا ۶۰۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت و ۱۴ درصد افزایش حقوق کارکنان در سال ۹۴ نیز به آن افزوده می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، علی اصغر فانی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما از صدور احکام رتبه بندی معلمان از اول مهر خبر داد و افزود: طرح رتبه بندی معلمان را که در آخرین جلسه هیئت دولت درسال 93 به تصویب رسید، نیز امسال با همکاری دولت و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور دنبال خواهیم کرد. برابر این طرح معلمان به رتبه های پایه ارشد، خبره و عالی تقسیم می شوند و در صدد افزایش مهارت های حرفه ای خود برمی آیند.

وی گفت: شاخص های رتبه بندی معلمان را تا شهریور مشخص می کنیم و به تصویب دولت خواهیم رساند.

فانی افزود: برای اجرای زودتر طرح رتبه بندی معلمان، این طرح را در دولت تصویب کردیم اما در صورت اصرار مجلس شورای اسلامی برای قانونی شدن این طرح، دولت این آمادگی را دارد که طرح را برای تصویب به مجلس ارائه کند.

به گزارش انتخاب خبر، ساماندهی نیروی انسانی، افزایش مشارکت های مردمی، تمرکززدایی، عملیاتی کردن بودجه و ارتقای کیفیت مدیریت آموزشگاهی از اولویت های وزارت آموزش و پرورش در سال 94 است.

اما به گفته دبیرکل کانون صنفی معلمان ایران، افزایش تعلق گرفته به حقوق معلمان به هیچ وجه برای آنها قابل قبول نیست و میزان نارضایتی را بیشتر می کند، بنابراین در ابتدا بهترین اقدامی که باید صورت گیرد اعتمادسازی است؛ به این معنی که اختلاف طبقاتی ایجاد شده باید حذف و یکسان سازی بین کارمندان دولت ایجاد شود و سپس دولت به سراغ رتبه بندی  و اولویت های اعلام شده برود.

اسماعیل عبدی در گفتگو با خبرنگار سایت انتخاب خبر با اشاره به مصوبه هیئت وزیران در خصوص اعمال تغییرات در حقوق و مزایای معلمان گفت: مهمترین این تغییرات، فوق العاده شغل بوده که بر اساس بند 5 ماده 68 قانون مدیریت خدمات کشوری مبنی بر افزایش فوق العاده شغل معلمان از 800 امتیاز به 1500 و 2000 امتیاز بوده است که البته پیش از این به دیوان عدالت اداری در این خصوص شکایت کرده بودیم.

وی افزود: در حال حاضر بر اساس معدل گیری انجام شده برای لیسانس، فوق لیسانس و دکترا همگی امتیاز 1300 را در نظر گرفته اند که در واقع اولین بند افزایش حقوق، مربوط به الزامی بوده که معلمان کشور در دیوان عدالت اداری و کانون صنفی معلمان برای گرفتن وکیل به معلمان کمک می نموده و مشاوره می داده است که با پیگیری خود معلمان به نتیجه رسید.

افزایش تعلق گرفته به حقوق معلمان، قابل قبول و مکفی نیست
دبیرکل کانون صنفی معلمان ایران با اشاره به دیگر موارد افزایش حقوق بیان داشت: مابقی افزایش حقوق نیز شامل هزینه حق عائله مندی، فوق العاده و حق شغل است که بر اساس میزانی که برای همه تصویب می شود یعنی همان 14 درصد تنظیم شده است و به نسبت احکام معلمان، بین دویست هزار تا سیصد و پنجاه هزار تومان افزایش تعلق گرفته که به هیچ وجه برای معلمان کشور قابل قبول نیست ومیزان نارضایتی را بیشتر می کند.

عبدی اظهار داشت: چند روز پیش وزیر آموزش و پرورش طی مصاحبه ای اعلام کرده که در مهر ماه علاوه بر این افزایش حقوق، بین یکصد و شصت هزار تا ششصد هزار تومان بر اساس رتبه بندی در احکام تغییراتی حاصل می شود که به نظر نمی آید اعمال شود.

وی اضافه کرد: به اعتقاد من در سال جدید باید تغییرات اعمال شده بیشتر می بود اما متاسفانه علیرغم آنچه که در بدنه آموزش پرورش است و اعتراضاتی که وجود داشته و قول هایی که داده شد شاهد افزایش حقوق معلمان به میزان کافی نبودیم.

دبیرکل کانون صنفی معلمان ایران تأکید کرد: در سال گذشته در سطح کشور بین کارمندان دادگستری و سازمان زندان ها تغییراتی در احکام آنها اعمال شد حتی در وزارت بهداشت نیز این گونه تغییرات اعمال شد در حالی که تغییراتی در حقوق معلمان اعمال نگردید.

این فعال فرهنگی با اشاره به این که معلمان اولین گروهی هستند که نسبت به اجرا نشدن قانون نظام هماهنگ در کشور اعتراض کرده و هزینه های آن را حتی هزینه های امنیتی را پرداخت نمودند، یادآور شد: بسیاری از معلمان به دلیل اعتراض به دولت آقای احمدی نژاد در خصوص تأخیر در اجرای قانون نظام هماهنگ در سال 85 احکامی چون تبعید، زندان، انفصال از خدمت و اخراج را متحمل شدند و طبیعتاً انتظار داشتند پس از اجرای قانون نظام هماهنگ، تغییراتی حداقل برابر با دیگر کارمندان بخش دولتی داشته باشند.

وی ادامه داد: اما متأسفانه دوباره یک اختلاف طبقاتی ایجاد شده و معلمی با بیست سال سابقه و مدرک لیسانس حقوقی در حدود یک میلیون و پانصد دریافت می کند، در صورتی که حقوق دیگر کارمندان دولت زیر سه میلیون تومان نیست.

توزیع نیروی انسانی در آموزش و پرورش دچار مشکل است
عبدی در خصوص گرفتن نیروی انسانی جدید در آموزش و پرورش اذعان داشت: در این مورد چندان خوشبین نیستیم زیرا توزیع نیروی انسانی در حوزه آموزش و پرورش همیشه دچار مشکل بوده و وضعیت استخدام ها همیشه اشکالاتی داشته است؛ علاوه بر این که اگر قرار بر اولویت بندی است تبدیل وضعیت معلمان پیمانی که سال 89 در آزمون استخدامی شرکت کردند را اعمال کنند.

وی افزود: وقتی آقای فانی به وزارتخانه آموزش و پرورش آمد در اولین مصاحبه های خود اعلام کرد معلمان پیمانی تبدیل وضعیت نمی شوند زیرا دولت پیشین ردیف های استخدامی را پیش خور کرده است و استخدام های خارج از ضوابط  به شکل فامیلی داشته است.

دبیرکل کانون صنفی معلمان ایران با بیان این که در حال حاضر تعدادی معلمان پیمانی داریم که تغییر وضعیت نشده اند، اعلام کرد: علاوه بر آن، تعداد دیگری از معلمان هستند که به شکل حق التدریس فعالیت می کنند و حجم نارضایتی که در مورد وضعیت استخدامی وجود دارد بسیار زیاد است و به نظر من بر اساس اولویت بندی، دولت ابتدا باید نیروهای پیمانی را تبدیل وضعیت کند و سپس به نیروهای حق التدریس بپردازد.

عبدی تاکید کرد: علاوه بر این؛ تعدادی از معلمان باید پیش از موعد بازنشسته شوند تا بتوانند مابقی حقوق و مزایای موجود در آموزش و پرورش را به شکل بهتری بین معلمان تقسیم کنند.

وی اضافه کرد: البته اولویت های دیگری نیز اعلام شده اما به نظر می رسد در ابتدا باید اعتماد را به بدنه آموزش و پرورش برگرداند و اختلاف طبقاتی که بین فرهنگیان و دیگر کارمندان دولت ایجاد شده را با رایزنی، به کل از بین ببرند.

حق ایاب و ذهاب و غذای روزانه معلمان از سوی دولت پرداخت نمی شود
دبیرکل کانون صنفی معلمان ایران با اشاره به دیگر مشکلات موجود پیش روی معلمان کشور گفت: این در حالی است که حق ایاب و ذهاب معلمان در حدود 2 سال است که از سوی دولت پرداخت نشده، علاوه بر این که حق غذای روزانه هم پرداخت نمی شود؛ بنابراین در ابتدا بهترین کاری که باید صورت گیرد اعتمادسازی است؛ به این معنی که اختلاف طبقاتی ایجاد شده باید حذف و یکسان سازی بین کارمندان دولت ایجاد شود و سپس به سراغ رتبه بندی  و اولویت های اعلام شده بروند.

بیمه آتیه سازان حافظ معلمان بیمه ای ناکارآمد و ضعیف است
عبدی با تاکید بر نظام بیمه معلمان اظهار داشت: بیمه آتیه سازان حافظ، بیمه ای ناکارآمد و ضعیف است و معلمان نسبت به آن اعتراضات زیادی دارند زیرا بسیاری از بیمارستان ها به هیچ وجه این بیمه را قبول ندارند زیرا به تعهدات خود عمل نمی کند؛ بنابراین وقتی حتی بیمارستان ها به این بیمه اعتماد ندارد پیشنهاد ما این است که با بیمه هایی همچون بیمه ایران قرارداد بیمه طلایی ببندند به طوری که سقف نداشته باشد و همه بیمارستان ها را شامل شود که این فراگیر شدن بیمه قدرتمند به شکل تکمیلی، یکی از نقاطی است که التهاب ها در بدنه آموزش و پرورش را می کاهد و می تواند راهی برای اعتمادسازی معلمان نسبت به دولت باشد.

وی با اشاره به مسأله وضعیت بازنشستگان فرهنگی بیان داشت: بازنشستگان آموزش و پرورش در وضعیت نامطلوبی به سر می برند و به بیمه آنها انتقاداتی وجود دارد؛ علاوه بر این که میزان دریافتی بازنشستگان فرهنگی نسبت به سایر اقشار دولت، بسیار کم است که در واقع رسیدگی به این امر هم می تواند باعث اعتماد سازی شود.

منبع:

انتخاب خبر

13 نظر

 1. صندوق ذخیره فرهنگیان با سیاستی کثیف در حال کلاه‌برداری از معلمان می‌باشد. این صندوق ماهانه مبلغی را از حقوق معلمان کسر می‌کند که اگر برای یک معلم تازه استخدام ذخیره‌ی سال اول را با سی‌ سال حداقل نرخ سود بانکی محاسبه کنیم؛ برای سال دوم خدمتش با بیست و نه سال و به همین ترتیب تا بازنشستگی؛ مشاهده می‌کنیم که تنها سود بانکی ذخیره‌ی خود فرد چندین ده برابر پولی است که این صندوق شیادانه با منت به معلمان می‌دهد. لطفا در اعتراض‌ها پی‌گیری شود.

 2. همکاران محترم میدانستید که امسال (سال 93) صندوق ذخیره فرهنگیان 1250 میلیارد تومان سود کرده و 900 میلیارد تومان را بین اعضای صندوق توزیع خواهد کرد.
  طبق قانون 5 درصد سود شرکت بین اعضای هیئت امنا تقسیم می شود (حدود 62 میلیارد تومان) این اعضا حدود 20 نفر می باشد و از آموزش و پرورش آقای فانی و آقای بطحایی (معاون پشتیبانی وزیر) عضو هیئت امنا هستند.
  ناقابل خدود 3 میلیارد تومان گیرشون اومده (این تازه یه قلمشه)
  حالا با این وضعیت فکر می کنید اینها به فکر ما هستند…..

 3. اقای فانی ما معلمان بودیم که جبهه رفتیم نسل جدید را با انقلاب آشنا کردیم این همه گرانی را تحمل کردیم شرمنده خانواده شدیم حال با این سخنان بی ارزشت در مورد طرح رتبه بندی نمک لای زخم ما نریز وزیر بهداشت حقوق یک پزشک را که در عمرش جبهه نرفته تا مرز 30 میلیون در ماه رساند رهبری عزیز حتما در این مورد از حقمان دفاع خواهد کرد

 4. تجمع اعتراضی فرهنگیان استان خوزستان 23 فروردین ساعت 9 تا 12 درب اداره کل شهرستان اهواز و شهرستانهای استان درب ادارات اموزش و پرورش لطفا اطلاع رسانی شود و مشارکت حداکثری صورت پذیرد.

 5. با سلام با اینکه دیوان عدالت اداری امتیاز فوق العاده شغل فرهنگیان را با توجه به مدرک تحصیلی 800 تا 2000 تعیین کرده اما در احکام جدید برای بعضی همکاران 800 و برخی دیگر 1300 را در نظر گرفتند که این تخلف از قانون است اینها حتی به نظر دیوان عدالت اداری هم اهمیت نمیدن و این جای تاسف دارد دیوان محترم ورود کند .

 6. آقای عبدی بنده در طی این 8 سال که به جمع فرهنگیان پیوسته ام بندی به عنوان حق ایاب ذهاب، حق غذای روزانه؟، حق لباس یا مسکن، تشویق فرزندان ممتاز، هزینه نگه داری فرزندان و ….. بسیاری امتیازات که سایر کارمندان برخوردارند در حکم یا فیش حقوقی ندیده ام شما اگر دیده اید به ماهم اطلاع بدهید

  • من هم 13 ساله که هزینه ایاب وذهاب وغذا و…ندیدم.انگاراصلاماکارمنددولت نیستیم چون تشابهی درمیزان دریافتی ومزایاباسایرکارمندان دولت نداریم.ومتاسفانه مسئولین خودرابه خواب زده اندونمی خواهندبیدارشوند.

 7. ما احترام و شان و منزلت از دست رفته بلکه بر باد رفته مان را میخواهیم
  آقای فانی وزیر محترم
  کمتر نقش شیپورچی را بازی کنید
  ما را مضحکه دیگران قرار ندهید

 8. حق مسکن که همه میگیرند،به معلمان پرداخت نمیشود.

 9. جناب عبدی،ظاهرا شما هم اطلاع کافی از وضعیت همکاران ندارید،من 20 سال در آ.پ خدمت کرده ام،تاکنون چیزی به نام حق ایاب و ذهاب در فیش حقوقی ام ندیده ام و شما می فرمایید دو سال است پرداخت نشده؟؟!!!
  از طرف دیگر میزان افزایش حقوق 14% کمتر از 200 هزار تومان هم داشتیم،در بین همکاران من حداکثر 250 هزار تومان بوده.

 10. ان شا ا… کم کم اعتراض ها را گسترش می دهیم تا در هفته معلم تجمع بزرگی در همه ی شهرها برگزار شود و دولت مجبور به تمکین شود

 11. شنيدستم ز فاني کهنسال. نظام رتبه اجرا گردد امسال. صدوپنجاه حقوقم گردد افزون. مرا قرض و طلب مي گردد افسون. همي انديشه کردم از پس اين. به جاي اصفهان ديگر روم چين. پرايدم را دهم بنزي بگيرم. براي چشم خود لنزي بگيرم.به جاي زندگي در پيچ شمرون. روم منزل بگيرم شاخ تهر‌ون. در اين انديشه ها خوش بودم و شاد.که ناگه يک خبر آمد چو يک باد. حقوق بانکيان بي بضاعت. برفت بالاتر از هفتصد چه راحت. نه طرح و لايحه٬ تأمين مالي.نه تأييدي نه تصويب ريالي. جناب فاني پيوسته در خواب. خبر را هي مگو با آب و با تاب.به خير تو مرا اميد نباشد. الهي اين وزير فردا نباشد.

 12. تحصن و اعتراض دوباره در هفته معلم.تنها راه چاره همین است.