سرخط خبرها
خانه / کارگران / افزایش تلفات حوادث کار و سهل انگاری مسئولان
افزایش تلفات حوادث کار و سهل انگاری مسئولان

افزایش تلفات حوادث کار و سهل انگاری مسئولان

هنوز از  حادثه دلخراش عسلویه در شانزدهم بهمن ماه و کشته شدن شش کارگر به علت حادثه تصادف یک اتوبوس قدیمی، مستعمل و غیر استاندارد که از آن به عنوان سرویس حمل ونقل کارگران استفاده می شد، چیزی نگذشته است که ایلنا در تاریخ  سه شنبه بیست و هشتم بهمن گزارش هولناک دیگری منتشر می کند:  سقوط آسانسور حمل بار در یک مجتمع مسکونی نیمه ساز در اصفهان و مرگ هشت کارگر. 

امروز بیست و نهم بهمن نیز، رئیس اداره بازرسی کار استان اصفهان در گفتگو با ایلنا علت حادثه  را «خارج شدن سیم بکسل از قلاب بالابر» اعلام کرد و احتمال داد حمل وزن غیر مجاز عامل این نقص فنی بوده باشد.

«امیرمسعود حاج رستم»محل وقوع این حادثه را در مجتمع مسکونی در حال ساخت ۱۶ طبقه‌ای و ۱۵۰۰ واحدی در خیابان قائمیه (بلوارکشاورز) دانست و در توصیف بالابری که باعث مرگ ۸ کارگر شده است گفت: این نوع بالابر مخصوص حمل بار دارای یک سبد ۵/۱ در ۵/۳ متری است که دیروز به دلیل نقص فنی، سیم بکسل از قلاب بالابر خارج شده و سبد به همراه ۹ کارگر به پایین پرتاب شده است.

اخبار ریز و درشت حوادث کار و تلفات ناشی از آن کم نیست.  چند نمونه آن بر اساس گزارشات ایلنا در همین دو روز اخیر اخیر:  دیروز همزمان با فاجعه مرگبار اصفهان، بر اثر وقوع دو حادثه جدا گانه طی یک روز در کارخانه آلومینیوم سازی اراک، سه کارگر مصدوم شدند.  امروز یعنی بیست و نهم بهمن، بر اثر حادثه ای در اتاقک اسکان کارگران یک ساختمان ۵ طبقه در حال ساخت واقع در خیابان ولیعصر، بالا‌تر از پارک وی، سه کارگر دچار گازگرفتگی شدند.

مسئولیت این رعایت نکردن اصول ایمنی و تبعات مرگبار آن بر عهده کیست؟  کدام نهادهای نظارتی با چه ابزارهایی  قرار است کارفرماها را که طبیعی است تنها به سوددهی بیشتر و بیشتر می اندیشند، ملزم به رعایت اصول ایمنی کنند.  چرا نقص فنی اتوبوس های مستعمل یا سیم بکسل یا فقدان دهها اصول ایمنی دیگر که  هر هفته و هر ماه  به مرگ چندین و چند  کارگر می انجامد، با سهل انگاری مسئولان مواجه می شود؟ 

در مورد همین حادثه اخیر در اصفهان،  رئیس اداره بازرسی که  به راحتی این آمارها را ارائه می دهد ، چرا هیچ اشاره ای به مسئولیت زیردستان خود نمی کند.  بر طبق ماده 50 و 51 قانون کار جمهوری اسلامی ایران، بازرسان، موظف به سرکشی و نظارت بر رعایت اصول ایمنی و تعطیلی کارگاههای غیرایمن هستند و این در حالیست که باز هم براساس گزارش ایلنا، در همین استان اصفهان، تعداد فوت شدگان ناشی ازحوادث کار در ده ماه سال ۱۳۹۳، نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۲ درصد رشد داشته است.

نسرین هزاره مقدم