سرخط خبرها
خانه / کارگران / اقدام به خودکشی سه کارگر بیکار شده معدن آق دره و تکذیب مسئولان
اقدام به خودکشی سه کارگر بیکار شده معدن آق دره و تکذیب مسئولان

اقدام به خودکشی سه کارگر بیکار شده معدن آق دره و تکذیب مسئولان

سه نفر از کارگران بیکار شده معدن طلای آق دره در استان آذربایجان غربی، شنبه شب در محوطهٔ معدن دست به خودکشی زدند.

روز یک شنبه ایلنا گزارش کرد: «حوالی ساعت ۸ شب گذشته، سه نفر از کارگران اخراجی معدن طلای آق دره در شهرستان تکاب که اسامی دو نفر از آنان بنامهای، «ی. ک» «ی. ر» است در اعتراض به از دست دادن شغلشان دست به خود کشی زدند».

براساس گفته‌های کارگرانی که در معدن حضور داشته‌اند؛ شب گذشته یکی از مصدومان به دلیل شدت جراحت در بیمارستان شهدای تکاب از ناحیه شکم مورد جراحی قرار گرفت که هم اکنون در بخش عمومی بیمارستان بستریست اما دو کارگر دیگر که جراحتشان سطحی بود بصورت سرپایی مداوا شده‌اند.

اقدام به خودکشی کارگران بیکار شده معدن طلای آق دره در حالی است که صبح روز شنبه گروهی از کارگران این واحد معدنی در اعتراض به اخراج ۳۵۰ نفر از همکارانشان در محوطه این معدن تجمع کرده بودند؛ این تجمع تا ساعت هشت شب ادامه داشت و پس از آن کارگران مورد نظر که صبر و تحمل خود را از دست داده بودند اقدام به خودکشی کردند. روز بعد از حادثه یکی از این کارگران به خبرنگار ایلنا گفت:

چند سالی است که در این معدن با حداقل حقوق بصورت فصلی مشغول کارم اما هیچگاه احساس امنیت شغلی نکردم و این موضوع که هرلحظه امکان اخراج شدن وجود دارد نه تنها من بلکه سایر کارگران را آزار می‌داد.

وی گفت: در لحظه حادثه احساس کردم وضعیت شغلی وسرنوشت خانواده‌ من و سایر همکاران اخراج شده برای کسی مهم نیست و برای همین تصمیم گرفتم که به زندگی خود خاتمه دهم.

پس از رسانه ای شدن این اقدام به خودکشی، مسئولان وزارت کار این خبر را تکذیب کردند.مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت کار توضیحاتی به ایلنا ارسال کرد.

در متن این توضیحات با اشاره به برگزاری تجمع اعتراضی روز گذشته معدن طلای آق‌دره آمده است: تجمع کارگران مربوط به تمدید قرار داد بوده که یکی از کارگران اخراجی اقدام به خودزنی نموده است وهیچ کارگر ویا فرد دیگری دراین تجمع اقدام به خود کشی نکرده است.

لغو جلسه بخشداری تخت سلیمان
همچنین به گفته کارگران معدن آق‌دره در حالی که قرار بود ظهر امروز در بخشداری تخت سلیمان برای رسیدگی به وضعیت همکاران کارگران اخراجی آنها برگزار شود، این جلسه برگزار نشده است.

به گفته منابع ایلنا از قرار معلوم تمامی هفت کارگر اخراجی که قرار بود به نمایندگی از سایر اخراج شدگان گان در این جلسه شرکت کننده توسط دادستان تکاب برای ارائه توضیحات احضار شده و به همین دلیل جلسه مورد نظر برگزار نشده است.