سرخط خبرها
خانه / معلمان / انحطاط هدف تحقق یافته (به بهانه هفته معلم)
انحطاط هدف تحقق یافته (به بهانه هفته معلم)

انحطاط هدف تحقق یافته (به بهانه هفته معلم)

پوریا صالحی، معلم

 

بررسی واکنش های دولتی به پدیده های جاری هر کشور و شناخت جریانات ارزش ساز، از مواردی هستند که برای پیش بینی فردای هر جامعه انسانی میتوانند مفید باشند. نگاهی گذرا به علائق کنونی جامعه ایران و مقایسه انها با موارد جهانی و مرور راهکار های ارائه شده برای حل مشکلات موجود در چند دهه اخیر، همگی تداعی گر سوالی هستند بنیادی: ” که آیا سیاست گذاران ما حرکت به سوی ابتذال را حس نمیکنند؟ و یا اگر متوجه این اتفاق تدریجی هستند، ادامه سیاست های منتهی به سقوط ارزشها را چگونه توجیه میکنند؟ ”

شاید مهمترین وجه افتراق ممالک توسعه یافته با کمتر توسعه یافته ها در اینست  که توجه اصلی در انجا به “علت” ها و تمرکز در جهان سوم به “معلول”هاست. آنها در حال تربیت نیروی انسانی متخصص برای انجام امورات کشورند و ما در حال تخلیه معادن و حیف و میل کردن دارایی هایمان هستیم. آنها افراد را سرمایه میدانند و ما نفت را. بسیاری از این کشورها با دست خالی به همه جا رسیدند و ما با با داشتن همه چیز به هیچ جا نرسیده ایم. اگر در مقام قیاس حرفی از قطر و نروژ و … زده شود، جمعیت کم انان عذر موجه دولت مردان ماست. اگر از مکزیک و ترکیه بگوییم، هر کدامشان را به نوعی دارای امتیازی برتر از ما میدانند. در حالی که مسئله اصلی و اولویت دار نه جمعیت و پهنای جغرافیایی ست ونه منابع در دسترس ملتها، بلکه طرز فکر انهاست که معجزه میکند.

معلم ان عنصرانسان ساز و فرهنگ ساز در ایران به اصطلاح در حال پیشرفت با چه دیدی نگریسته میشود؟ احتمالا فردی که نه تولیدگر خوبی ست و نه فوت وفن وارد کردن کالا از چین را میداند ! پس چرا باید به وی بها داد !؟

اگر ردیف بودجه تعلق گرفته به سیستم اموزش و پرورش در اغلب کشورهای مستقل (!) را با ایران بسنجیم، درمی یابیم که ما خودمان از پیشرفت گریزانیم نه اینکه عاملی خارجی مانع راه است. توقع بهره وری ایده ال از نظام اموزشی ایران که نه معلمانش تأمین اند و نه سخت افزار مورد نیاز را داراست بسیار غیر منطقی مینماید. معلمی که تمام فکرش درگیر رفع مشکلات معیشتی فرزند خود است نمیتواند نگران تربیت فرزند دیگری باشد.

بی توجهی اگاهانه به حقوق حقه معلمان و نادیده گرفتن پیامدهای ناگوار ان، یادآوری است بر این مطلب که “جهان سوم، جهان منابع درجه سوم نیست، جهان افکار درجه سوم است. جهان فقر نیست بلکه جهان فرق است” .

6 نظر

 1. ای کاش با هم همصدا بودیم. ای کاش هفته معلم هیچ کس سر کلاس نره. ولی افسوس…

 2. دولت راستگو مچکریم.دولت اعتدال مچکریم.دولت تدبیر مچکریم.روحانی دست کلید بود به مارسید گمش کرد مچکریم

 3. 15% افزایش در حق شغل چقدر میشود؟ 15،000 تومان؟

 4. تاریخ خبر : شنبه 1394.02.05 – 19:56
   معاون اول رئيس جمهور، مصوبه دولت درباره «نظام رتبه‌بندي معلمان» را ابلاغ کرد.

  به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دولت، اين طرح در تاريخ ۲۷ اسفندماه به پيشنهاد مشترک سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور و وزارت آموزش و پرورش و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسي، تبصره ۱ ماده ۶۵ قانون مديريت خدمات کشوري مصوب ۱۳۸۶ و بند «الف» ماده ۵۰ قانون برنامه پنجم توسعه مصوب ۱۳۸۹ تصويب شده است.
  براساس اين مصوبه، مشمولان طرح طبقه‌بندي معلمان شامل «آموزگاران، دبيران، هنرآموزان، مربيان امور تربيتي، مشاوران، مراقبان سلامت، مديران و معاونان مدارس و مجتمع‌هاي آموزشي و تربيتي» براساس ضوابطي که به تصويب هيأت وزيران مي‌رسد، در پنج رتبه «مقدماتي، پايه، ارشد، خبره و عالي» رتبه‌بندي حرفه‌اي مي‌شوند.
  ادامه خبر :
  http://www.khorasannews.com/OnlineNews.aspx?newsid=1543891

 5. سایت کانون صنفی معلمان دوباره از دسترس خارج شد . این هم عیدی دولت به فرهنگیان به مناسبت هفته معلم

 6. دمت گرم داداش.
  مملکتی که سایت صنفی معلمان رو فیلتر میکنه یا از دسترس خارج میکنه، باید فاتحه شو خوند…