سرخط خبرها
خانه / جنبش های مدنی جهان / ایران: فعال صنفی معلمان در اعتصاب / درخواست تجدید نظر EI
ایران: فعال صنفی معلمان در اعتصاب / درخواست تجدید نظر EI

ایران: فعال صنفی معلمان در اعتصاب / درخواست تجدید نظر EI

حقوق معلم و کارگر

ترجمه: بهزاد قوامی

آموزش بین الملل ( EI ) برای «محمود بهشتی لنگرودی» که از تاریخ ۲۶ نوامبر در اعتراض به محاکمه ناعادلانه خویش و محکومیت نه ساله ی متعاقب آن، اقدام به اعتصاب غذا کرده ، از مقامات ایران درخواست تجدید نظر کرده است و از معلمان سراسر جهان خواسته است که به این درخواست بپیوندند.

متن نامه EI به شرح زیر است:

سلامتی بهشتی لنگرودی، به تدریج بعد از این اعتصاب در حال وخیم شدن است.

در بیانیه ای که توسط محمود بهشتی در تاریخ ۲ دسامبر در زندان اوین منتشر شده ، ایشان اعلام کرده اند :

« من ، محمود بهشتی لنگرودی، کسی که ۲۵ سال از زندگی ام را وقف آموزش به کودکان این سرزمین کرده و بیش از ۱۵ سال از فعالیتهای اتحادیه ایم را صرف دفاع از معلمان محترم نموده ام، در اعتراض به حکم کاملأ ناعادلانه ی ۹ سال زندان که توسط قاضی صلواتی در یک دادگاه چند دقیقه ای صادر شده، از تاریخ ۲۶ نوامبر اقدام به اعتصاب غذا می نمایم. اینجانب امیدوام مسئولین، به ویژه مقامات قضایی، پس از شنیدن صدای اعتراض من برای اجرای عدالت، با اقدامات لازم جهت خروج من از زندان، تا زمانی که امکان تجدیدنظر قضایی در یک دادگاه صالح با حضور یک هیأت منصفه فراهم آید، موافقت نمایند.

دیگر فعالان صنفی معلمان که در زندان به سر می برند:
در تاریخ ۶ سپتامر ۲۰۱۵ بهشتی لنگرودی دوباره بازداشت شد، او یکی از اعضای شورای هماهنگی انجمن های صنفی معلمان ایران ( CCITTA ) است که به همراه اعضای دیگر ، که وابسته به EI است، در زندان به سر می برد. پنج عضو دیگر عبارتند از :

◀️. علیرضا هاشمی ، از سال ۲۰۰۷ بازداشت است.

◀️. رسول بداقی از سپتامر ۲۰۰۹ بازداشت است. علیرغم اتمام ۶ سال زندان خود، اتهامات جدیدی علیه وی مطرح شده است و او اخیرأ به ۳ سال زندان اضافی محکوم شده است.

◀️. علی اکبر باغانی از آوریل ۲۰۱۰ بازداشت است.

◀️. اسماعیل عبدی، از ۲۷ ژوئن ۲۰۱۵ در زندان است.
در ماههای اخیر، دولت ایران فشار علیه معلمان را با تلاش برای نگهداشتن اعضای ارشد تشکل های صنفی معلمان در زندان، تشدید کرده است.

 تجمعات

معلمان ایرانی در اعتراض به دستمزدهای پایین، چند تجمع سراسری را در ژانویه، مارس، می و ژولای ۲۰۱۵ سازمان داده اند. معلمان ایرانی خواستار آموزش رایگان همگانی بوده اند و قاطعانه با خصوصی سازی و تجاری سازی نظام آموزشی مخالفت کرده اند و همه آنها خواهان برگزاری کلاسهایی مبتنی بر استاندارهای بین المللی پذیرفته شده، می باشند.

با این حال، آنها برای ترویج این خواسته خویش هزینه های سنگینی را پرداخت کرده اند. آخرین اقدام آنها در ۲۲ ژولای ۲۰۱۵ توسط نیروهای امنیتی سرکوب شد و بیش از معلم دستگیر شدند.

 پشتیبانی سازمان EI

سازمان EI، حمایت خود از همکاران ایرانی را با قطعنامه ای که در رابطه با ایران در هفتمین کنگره جهانی این سازمان در ژولای ۲۰۱۵ ، در اتاوای کانادا به تصویب رسید، ابراز کرد. این قطعنامه اعمال فشار و ارعاب معلمان و اعضای اتحادیه های معلمی را محکوم می کند و از مقامات ایران می خواهد بطور کامل به معیارهای بین المللی کار پایبند باشند.

سازمان EI به حمایت از آزادی اعضای تشکل های صنفی معلمان در ایران که به ناحق زندانی شده اند، ادامه خواهد داد و سعی خواهد کرد از طریق کانالهای ممکن در ایران، این حمایتها ادامه یابد.