سرخط خبرها
خانه / کارگران / بازداشت کارگران شهرداری اهواز و قصور شهرداری ها
بازداشت کارگران شهرداری اهواز و قصور شهرداری ها

بازداشت کارگران شهرداری اهواز و قصور شهرداری ها

حقوق معلم و کارگر

بر اساس اخبار منتشره توسط خبرگزاری ایلنا، روز دوشنبه 24 کارگر شهرداری اهواز در پی برگزاری یک تجمع اعتراضی بازداشت شده اند.

بازداشت کارگران پیمانکاری شهرداری اهواز در حالی انجام می شود که تنها خواسته آنها پرداخت چندین ماه معوقات مزدی بوده است.

واگذاری بدون نظارت پروژه ها به پیمانکاران و بخش خصوصی در بخش های مختلف خدماتی به خصوص شهرداری ها بسیاری از کارگران را از حقوق اولیه خود محروم کرده است و در این میان، نه کارفرمای مادر که همان شهرداری و یا هر نهاد واگذار کننده دیگری می تواند باشد و نه ادارات کار به مسئولیت خود در قبال نیروی کار عمل نمی کنند.

کارگران قرارداد موقت و بدون امنیت شغلی  که این عدم امنیت هم مزید بر علت شده است، حق اعتراض هم ندارند و با پایان یافتن مدت قرارداد هیچ مرجع قانونی وجود ندارد که پیگیر مطالبات آنها باشد.

همه این خصوصی سازی های بی قانون و عقد قراردادهای موقت بر خلاف قانون اساسی و قانون کار است. در قانون اساسی حیطه گسترش و عملکرد بخش خصوصی محدود است و از طرف دیگر در قانون کار قراردادهای موقت تنها برای پروژه های موقت مجاز است و نمی توان در کارهایی که جنبه مستمر و دائمی دارند با کارگر قرارداد موقت بست.

با این اوصاف کارگران شهرداری اهواز که قربانی بی قانونی ها و فراموشکاری مسئولان هستند چند شب گذشته را در بازداشت گذرانده اند فقط به جرم این که دستمزد حداقلی عقب افتاده خود را مطالبه کرده اند.

به راستی باید پرسید این همه بی قانونی و اجحاف در حق کارگران راه به کجا می برد و چرا مسئولان امر پاسخگو نیستند؟؟