سرخط خبرها
خانه / دانش آموزان / بازمانده های اول مهر و کلاس درس و اختلاف طبقاتی
بازمانده های اول مهر و کلاس درس و اختلاف طبقاتی

بازمانده های اول مهر و کلاس درس و اختلاف طبقاتی

این  یادداشت را، بهنام ابراهیم زاده، وبلاگ نویس و فعال حقوق کودکان و از اعضای جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان، به مناسبت اول مهر و بازگشایی مدارس و دانشگاه ها از زندان رجایی شهر کرج منتشر کرده است:

خرداد ماه 1392 مردم به شعارهای کسی رای دادند که تدبیر و امید را کلید واژه های برنامه های خود برای مدیریت دولت یازدهم قرار داده بود، این دو واژه در کنار هم به معنی آن است که همه برنامه ها و عملکرهایی که دولت در حوزه های اقتصادی، معیشت و منزلت احتماعی و فرهنگی و سیاسی و.. قرار است انجام دهد باید دور نمایه ای از عقلانیت ، تدبیر و اینده اندیشی داشته باشد. ولی آیا…
اول مهر فرا رسید و بیش از7 میلیون کودک و نوجوان به دلیل فقر اقتصادی و فرهنگی و شرایط بد معیشتی از تحصیل بازماندند. باز ماندگانی که هر روز بر تعدادشان افزوده می شود و اما آیا دولت تدبیر و امید و کلید، کاری برای این کودکان بازمانده از تحصیل پیش برد؟
آموزش رایگان تحصیل و درس حق هر کودکی است که به سن تحصیل برسد. گرفتن کمک های مردمی و تفکیک دانش آموزان به هر بهانه ای غیرقانونی و غیر اخلاقی است. اما متاسفانه هرسال شاهد این هستیم که مدیران مدارس در زمان ثبت نام دانش آموزان از خانواده ها وجه نقد دریافت می کنند و به تازگی یک مدرسه ابتدایی در تهران اقدام به تفکیک دانش آموزان در کلاس های هوشمند و غیرهوشمند بر مبنای پرداخت یا عدم پرداخت کمک مالی والدین برای هوشمندسازی کلاس ها کرده است که بر این اساس دانش آموزانی که هزینه هوشمندسازی کلاس ها از سوی والدین آنها پرداخت نشده باشد در کلاس های عادی تحصیل خواهند کرد، حکایت فوق گویای تبعیض و نابرابری در نظام آموزشی است.
صاحبان ثروت همان گونه که چند سال پیش براساس قانونی خدمت سربازی را برای فرزندان عزیزشان خریداری کردند از این رهگذر هم سهم بیشتری از دانش ملی برای فرزندان خود مطالبه کردند و بالاخره موضوع معروف انشا که “علم بهتر است یا ثروت؟ ” پاسخ دیگری یافت: علم قابل خریداری توسط ثروت است. چقدر عریان و بی رحمانه.
اما آیا هیچ فکر کرده ایم که به این طریق چه آسیبی بر کودکان وارد می کنیم؟ آیا با توجه به حساسیت و شرایط سنی دانش آموزان انهم در مقطع ابتدایی، تفکیک و جداسازی کلاس ها به این شکل باعث تضعیف روحیه انها نمی شود؟ و ایا اینکه…
بهنام ابراهیم زاده
وبلاگ نویس و فعال حقوق کودکان و از اعضای جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان
مهر ماه 1393
زندان رجایی شهر کرج

منبع:

پایگاه خبری حانواده بهنام ابراهیم زاده