سرخط خبرها
خانه / کارگران / بازهم ارعاب و ترساندن و احضار به دادگاه به جای پاسخگویی: معدن طلای آق دره
بازهم ارعاب و ترساندن و احضار به دادگاه به جای پاسخگویی:  معدن طلای آق دره

بازهم ارعاب و ترساندن و احضار به دادگاه به جای پاسخگویی: معدن طلای آق دره

کارگران معدن آق دره در استان آذربایجان شرقی، طی روزهای گذشته در اعتراض به عدم تمدید قرارداد و بیکار شدن تعدادی از کارگران، تجمعات گسترده ای برپا کردند.  معترضان به عدم امنیت شغلی و اخراج های گسترده در فصل زمستان اعتراض دارند. کارگرانی که اخراج می شوند برای فصول سرما بیمه بیکاری هم دریافت نمی کنند.

از طرفی آقای قهرمانی فرماندار تکاب،  این بیکاری های فصلی را یک روال عادی تعریف می کند و بدون هیچ توضیحی در مورد این که کارگران چگونه باید نیمی از سال را بدون شغل و بدون بیمه بیکاری امرار معاش کنند می گوید:

“هر سال حدود ۳۰۰ نفر از کارگران این معدن به دلیل تعطیلی زمستانی بیکار می‌شوند که این امر چندین سال است به یک روال تبدیل شده و برخلاف خبر برخی رسانه‌ها مبنی بر اخراج این کارگران، آنها مجددا در فصل بهار به کار خود بازمی‌گردند.”

همین مقام مسئول که هیچ مسئولیتی را برگردن نمی گیرد، پس از این که شنبه شب گذشته  خبر اقدام به خودکشی سه تن از همین کارگران بیکار شده در رسانه ها منتشر شد، این خبر را تکذیب کرد. مقامات وزارت کار هم خبر خودکشی را تکذیب کردند. مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت کار پیامی ارسال می کند: خودکشی نبوده است، خودزنی بوده است.

تاسف بار  است که در شرایط  فعلی و  درحالی که اعتراضات کارگران معادن و صنایع هر روز پردامنه دارتر و گسترده تر می شود،  مقامات باز هم همان روش همیشگی را برگزیده اند، روشی که هیچ هزینه ای برای مسئولان ندارد و به تصور آنها می تواند بدون   نیاز به پاسخگویی، اعتراضات را در نطفه خفه کند، روش ارعاب و ترساندن و توسل به فشارهای امنیتی و قضایی:

جلسه ای که قرار بود در بخشداری تخت سلیمان برای رسیدگی به وضعیت کارگران اخراجی برگزار شود، لغو می گردد . در عوض کارگران معترض به دادگاه احضار می شوند: روز سه شنبه نهم دی،یازده کارگر و پنج شنبه یازدهم دی ماه، 8 کارگر معترض به دادگاه فراخوانده شدند.

کارگرانی که از فرط استیصال و بی پناهی دست به خودکشی زده بودند، مجرم هم شناخته شدند. جرم چیست؟ ایجاد اعتشاش و ادعای مضروب کردن یکی از نگهبانان معدن.

پیام این احضارها بسیارساده است:

اعتراض جایز نیست. کارگران اعتشاش نکنید، تحمل کنید!!به زعم جناب فرماندار، آقای قهرمانی، بیکاری های زمستانی  یک روال معمولی است !!!

نسرین هزاره مقدم