سرخط خبرها
خانه / کارگران / برای معیشت جامعه کارگری تصمیم گیری شد: مزد تنها 17 درصد افزایش یافت!!!
برای معیشت جامعه کارگری تصمیم گیری شد: مزد تنها 17 درصد افزایش یافت!!!

برای معیشت جامعه کارگری تصمیم گیری شد: مزد تنها 17 درصد افزایش یافت!!!

حقوق معلم و کارگر:

در حالی که جامعه کارگری با هزاران بیم و امید در انتظار نتیجه جلسه یکشنبه شب بود، سرانجام پس از چهار ساعت و نیم مذاکره  بر سر میزان افزایش مزد کارگران، نیمه شب گذشته، رقم ۱۷ درصدی پیشنهادی دولت برای افزایش مزد پایه و سایر سطوح مزدی مورد توافق نمایندگان کارگران قرار گرفت. کارفرمایان ساعتی پیش اختیار تصمیم‌گیری را به دولت (بزرگ‌ترین کارفرمای کشور) واگذار کرده بودند.

به گزارش خبرنگار ایلنا حاضر در محل تشکیل جلسه شورای عالی کار، حداقل مزد کارگران برای سال آتی با ۱۷ درصد افزایش ۷۱۲۴۲۴ تومان تصویب شد و سایر سطوح مزدی نیز ۱۷ درصد افزایش خواهند یافت.

همچنین برای سال آینده حق مسکن ۴۰ هزار تومان و پایه سنوات در ماه ۳۰ هزار تومان تعیین شده است.

در شرایطی که خط فقر  بیش از دو میلیون تومان  است، حداقل دستمزد سال آینده، فقط ۷۱۲ هزار تومان تعیین شده است.

پیش از این  نمایندگان کارگری حاضر در مذاکرات اعلام کرده بودند  در صورتی که افزایش دستمزد امسال کمتر از ۲۵ درصد باشد، مصوبه شورای عالی کار را امضا نخواهند کرد و به اعتراض جلسه را ترک می‌کنند تا در آینده امکان اعتراض به اقدامات خلاف قانون کار و قانون اساسی را داشته باشند. اما در عمل، این هشت نفر که به اصطلاح نماینده کارگران بودند،  در حالی که چشم امید میلیونها کارگر به آنها دوخته شده بود،  جلسه دیشب را ترک نکردند، پیشنهاد هفده درصدی دولت را پذیرفتند و کارگران منتظر را ناامید کردند.

 وقتی نمایندگان واقعی کارگران  نمی توانند  در جلسات مذاکره برای تعیین سرنوشت خود حضور داشته باشند، از نمایندگان تشکل های دولت ساخته، غیر از توافق با دولت و کارفرماها در بزنگاههای حساس نمی توان انتظار دیگری داشت. جامعه عظیم کارگری ایران، هیچ جایگاهی در مذاکرات رسمی و تعیین سرنوشت خود ندارد. 

لازم به ذکر است، علی ربیعی، وزیر کار، این دستمزد مصوب را به جامعه کارگری ایران تبریک گفت!!

 

 

2 نظر

  1. سالم اقای وزیر کار ایا این حقوق خرج یک ماه بچه شما میشه اگه حضرت امام خمینی بود و این حال روز گارگرها رو میدی از کرده خودش پشیمون میشود واسلام

  2. معلم ناشناس

    یادم میاد 25 سال پیش در محله ای زندگی میکردم که با کمبود شدید آب مواجه بود،مسیول مربوطه هم به شکایات مردم توجه نمیکرد و مدام میگفت بحران کمبود آب داریم،این در حالی بود که سایر مناطق هیچ مشکلی نداشتند. اهالی متحد شدند و یک روز مسیول مربوطه رو دعوت کرده و یک هفته کامل در منازل خود از او پذیرایی کردند،البته ناگفته نماند که مجبور شدند کمی هم جدیت به کار برده و به زور متوسل شوند.
    در این یک هفته تازه شخص مورد نظر فهمید چه دردی میکشند این مردم و مشکل را حل کرد.
    احتمالا کارگران و معلمین هم مجبور شوند وزرای محترم کار و آموزش و پرورش را به منازل خود ببرند ،شاید که آقایان محترم بتوانند راه حلی ارایه دهند که چگونه با حقوق زیر 1.5 میلیون می توان پاسخگوی سر و همسر بود.