سرخط خبرها
خانه / دانش آموزان / برق گرفتگی 5 دانش آموز استثنایی در کرمان
برق گرفتگی 5 دانش آموز استثنایی در کرمان

برق گرفتگی 5 دانش آموز استثنایی در کرمان

خبرگزاری مهر: پنج دانش آموز استثنایی رابر که برای اجرای برنامه فرهنگی از مدرسه خارج شده بودند به دلیل برق گرفتگی دچار سوختگی شدید شدند که در حال حاضر در بیمارستان شفای کرمان بستری و درحال مداوا هستند.


 

به گزارش خبرنگار مهر، دانش آموزان استثنایی مدرسه شهید شهریار خواجه حسنی روز گذشته را همچون روزهای دیگر راهی مدرسه شدند این درحالی بود که برنامه این روز مدرسه اجرای برنامه های فرهنگی در خارج از مدرسه بود و دانش آموزان بدون رضایت والدین از مدرسه خارج شدند.

عصر این روز و پس از اتمام برنامه فرهنگی که در چارچوب طرحهای پدافند غیر عامل اجرا شده بود دانش آموزان استثنایی که هر یک معلولیت خاصی دارند به سمت مدرسه راهنمایی می شدند که حادثه رخ داد.

داستان از این قرار بود که عده ای از دانش آموزان ابتدایی در هنگام بازگشت به سمت مدرسه به سمت بالا بری می روند که توسط پیمانکار یک طرح عمرانی در معبر عمومی رها شده بود و پس از دستکاری اهرم دستگاه بالا می رود و با کابل فشار قوی اتصال پیدا می کند و همین امر موجب برق گرفتگی و سوختگی شدید پنج نفر از دانش آموزان می شود.

بنا به اعلام کارشناس اورژانس که پس از حادثه در محل حضور پیدا می کند اتصال برق موجب بروز حادثه شده و دانش آموزان در اطراف بالابر دچار مصدومیتهای بالایی شده اند.

اتصال بالا بر با کابل فشار قوی موجب برق گرفتگی شد

مدیر مدرسه نیز در گفتگو با مهر اظهارداشت: این طرح فرهنگی در کنترل کامل انجام می شد و سه مربی همراه دانش آموزان بودند اما کنجکاوی دانش آموزان و دستکاری بالابر در یک لحظه  منجر به فعال شدن دستگاه شد.

محمد شمس الدینی افزود: حادثه زمانی روی داد که فعالیت فرهنگی تمام شده و به سمت مدرسه حرکت می کردیم و به دلیل اینکه مکان فعالیت در کنار مدرسه بود در حال جمع آوری و انتقال دانش آموزان بودیم.

وی گفت: بلافاصله با اورژانس تماس گرفتیم و مصدومان را به مرکز درمانی رابر منتقل کردیم که اکثرا از دانش آموزان کم سن بودند.

وجود بالابر در زیر کابل فشار قوی موجب بروز حادثه شد

رئیس آموزش و پرورش رابر نیز با حضور در مرکز درمانی رابر به خبرنگار مهر اظهارداشت: طرح پدافند غیرعامل یک طرح ملی است و دانش آموزان به سمت کارهای فرهنگی سوق داده می شوند در این مورد نیز دانش آموزان به مکانی در مجاورت مدرسه برده می شوند اما رها سازی یک دستگاه بالابر دقیقا زیر کابلهای برق حادثه ساز می شود.

سلیمانی افزود: محلی که برای انجام فعالیت فرهنگی انتخاب شده هیچ گونه تهدیدی برای دانش آموزان نداشته است و حضور این بالابر به تهدیدی برای دانش اموزان تبدیل می شود.

تمام سعی خود را برای درمان مصدومان می کنیم

وی تعداد دانش آموزان صدمه دیده را پنج نفر اعلام کرد و افزود: تاکنون تمام اقدامات لازم برای درمان این دانش آموزان انجام شده و از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم بود.

وی افزود: کارهای درمان ابتدایی در رابر انجام و در نهایت مصدومان به بیمارستان تخصصی در کرمان منتقل و تحت درمان قرار گرفته اند.

رئیس آموزش و پرورش رابر افزود: روابط عمومی آموزش و پرورش رابر در جریان این فعالیت فرهنگی بوده است.

دانش آموزان دچار سوختنی درجه چهار و سه شده اند

دکتر محمد همایونی پزشک معالج مصدومان نیز در گفتگو با مهر اظهارداشت: سوختگی دانش آموزان عمیق و ناشی از اتصال برق فشار قوی می باشد که کارهای اولیه بلافاصله بر روی مصدومان انجام شد.

وی افزود: سوختگیها از نوع درجه چهار، سه و دو بود بطوریکه استخوان برخی از مصدومان نیز نمایان شده است.

همایونی ادامه داد: سوختگیها بیشتر در ناحیه دست و پا است و به گونه ای نیست که حیات دانش آموزان را تهدید کند.

مصدومان در بخش تخصصی بیمارستان شفای کرمان بستری شدند

وی گفت: تمام اقدامات لازم در راستای تثبیت حال دانش آموزان صورت گرفت و درنهایت به سمت بیمارستان تخصصی در کرمان اعزام شدند.

این مصدومان هم اکنون در بیمارستان شفای کرمان در بخش سوختگی بستری هستند و شب گذشته مسئولان آموزش و پرورش رابر از آنها عیادت کردند به گفته کادر درمانی مشکل مغایر با حیات آنها را تهدید نمی کند اما دچار سوختگیهای عمیق هستند و کار درمان آنها ادامه دارد.