سرخط خبرها
خانه / معلمان / برگزاری مراسم روز معلم بر سر مزار معلم شهید ابوالحسن خانعلی
برگزاری مراسم روز معلم بر سر مزار معلم شهید ابوالحسن خانعلی

برگزاری مراسم روز معلم بر سر مزار معلم شهید ابوالحسن خانعلی

دیروز در روز معلم، جمعی از معلمان تهران و برخی شهرهای دیگر بر سر مزار ابوالحسن خانعلی، سمبل مبارزات آزادیخواهی جنبش معلمان در ابن بابویه جمع شدند. با وجود فضای امنیتی این مراسم به خوبی برگزار شد. یکی از شرکت کنندگان در مراسم می گوید:

“مراسم امروز بر سر مزار شهید خانعلی مراسم خوب وپرشوری بود که با حضور همکاران از شهر های دور ونزدیک واعضای کانون صنفی معلمان ایران برگزار شد.دراین مراسم اقای زینالزاده از اعضای هیات مدیره کانون، یادداشتی را در وصف شهید خانعلی و سیر تاریخی جنبش معلمان را قرائت کردند و پس از ایشان، اقای عبدی دبیر کانون صنفی سخنانی را در تبیین فضای کنونی و تشریح تجمعات سراسری معلمان در طول یکسال اخیر ارائه کردند.در این مراسم از معلمان دربند بداقی ،باقری و هاشمی یاد شد و حاضران ضمن گرامیداشت یاد این عزیزان بر ارامگاه شهید فاطمی ،مرحوم صدیقی و جهان پهلوان تختی حضور بهم رساندند.”

توضیح:

پس از آنکه در روز ۱۲ اردیبهشت ۱۳۴۰ تجمع صنفی گروهی از معلمان در میدان بهارستان به خشونت کشیده شد  معلمی به نام ابوالحسن خانعلی‌جان خود را از دست داد.
این تجمع در اعتراض به پایین بودن حقوق معلمان و تبعیض های بی شمار موجود برگزار گردید. در جلسه روز یکشنبه دهم اردیبهشت ماه سال ۱۳۴۰ مجلس بود که جهانشاه صالح وزیر فرهنگ وقت، لایحه «اشل حقوقی جدید فرهنگیان» را تقدیم مجلس شورای ملی کرد. به موجب این لایحه که دارای جدول حقوقی بسیار مفصلی بود، حداکثر حقوق آموزگاران ۱۰۶۰ تومان و حقوق دبیران ۱۴۵۰ تومان پیش‌بینی شده بود. این لایحه دارای جدول حقوقی و بسیار مفصل بود. انتشار خبر بردن لایحه به مجلس، واکنش معلمان به خصوص دبیران دبیرستان‌ها را برانگیخت. و همین مساله موجب ارسال طومارهای اعتراضی معلمان و شکل گیری تجمع دوازدهم اردیبهشت گردید.
روزنامه اطلاعات همان زمان، شرح شهادت خانعلی را اینگونه نوشت:

“ساعت ۸:۳۰ معلمین به میدان بهارستان رسیدند و چون جلوی خیابان اکباتان قبلا توسط ماموران انتظامی بسته شد، در خیابان شاه‌آباد و اول بهارستان بر روی زمین نشستند. رفته رفته با تحریک نیروی شهربانی درگیری معلمان با پلیس آغاز شد و ماموران از ماشین آب‌پاش برای متفرق کردن استفاده کردند، اما معلمان علیرغم اینکه خیس شده بودند از جای خود بلند نمی‌شدند… پس از مدتی اولین برخورد صورت گرفت. عده‌ای به طرف ماشین‌ها رفتند تا سر لوله های آب را به سمت دیگر بازگردانند.

 دقایقی بعد معلمان با پیکر خونین سه معلم روبرو شدند. دو نفر توسط چاقو زخمی شده بودند و یک نفر از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود. سرگرد شهرستانی، رییس کلانتری با اسلحه کمری خود به سر معلمی به ‌نام خانعلی شلیک کرده بود. ابوالحسن خانعلی، اهل روستای کن تهران، مجرد و دبیر فلسفه و عربی دبیرستان جامی در غرب تهران بود. خانعلی با مدرک لیسانس معقول و منقول در سال ۱۳۳۵ به استخدام وزارت فرهنگ درآمد. هنگام شهادت علاوه بر شغل معلمی دانشجوی دوره دکترای فلسفه دانشگاه تهران بود. خانعلی گرایش سیاسی معینی نداشت و در تظاهرات میدان بهارستان هم نقش رهبر، سخنران یا سخنگو نداشت. او معلمی بود که مانند هزاران تن دیگر برای دفاع از حقوق صنفی خود در یک اجتماع صنفی شرکت کرده بود……….”

 

7 نظر

 1. می دانم که نظرم را نمایش نمی دهی به خون جهان اراقسم این نمایندگان اصول گرا دشمن معلم هستند با این فانی دست به یکی کردند چون وزیر ما دکتر نجفی بود که به او رای ندادند این دل واپسی ها

 2. خدا لعنت وزیر لی کفایت و دروغگو رو فقط با خرفهاش میخواست افکار عمومی رو بر علیه معلمها تحریک کنه

 3. فانی خدا تو را لعنت کند با این حرف های تکراریت به امید خدا حتما یکی از اعضای خانواد ات از دست می دهی

 4. درود بر معلمان کرج-همکاران محترم،تحصن ها را اطلاع رسانی کنید.

 5. ما امروز در دبیرستان های کرج متحصن بودیم. منتظر پنچ شنبه هستیم.

  • امیدوارم اینطور باشه. من امروز کلاس نداشتم ولی دوتا مدرسه که درس میدم رفتن سرکلاس.

 6. وای فرهنگی:درحالی وزیر آموزش و پرورش در برنامه “نگاه یک”سیما حضور یافت که فرهنگیان منتظر بودند تا جناب آقای فانی مطالب متفاوتی نسبت به برنامه معاون پشتیبانی خود از منظر دوربین سیما ارائه دهند ،اما در این بین سوالاتی که این روزها ذهن اکثرفرهنگیان را به خود مشغول نموده بی پاسخ ماند!
  IMG1100

  یادداشت ارسالی/ سؤالاتی از وزیر متفاوت تر از برنامه نگاه یک

  روز معلم وزیر آموزش و پرورش برای اطلاع رسانی از اقدامات ۲۰ ماهه خود در برنامه نگاه یک حضور یافت و به سؤالات مجریی که با آموزش و پرورش کاملا بیگانه بود پاسخ داد. در این برنامه سؤالات به گونه ای طرح شده بود که نیازی به پرسیدن آنها و جواب دادن وزیر نبود. گویی مجریان این برنامه نیز همگام با وزیر ندای عدالت طلبی و رفع تبعیض فرهنگیان را نشنیده بودند زیرا به اعتراضات اخیر اصلا اشاره ای نشد و در ضمن به جواب های نادرست وزیر در برخی موارد هم اعتراضی صورت نگرفت مثلا جناب وزیر گفتند که در هر چهار بسته بیمه طلایی دولت نصف هزینه را می پردازد در حالی که چنین نیست و دولت تنها ۱۳ هزار تومان را تقبل کرده و ۴۰ هزار را خود فرهنگیان می پردازند مگر اینکه جناب وزیر معلمان آن قدر بی سواد فرض کرده اند که ۱۳ را با ۴۰ مساوی فرض کرده اند یا این که ایشان مثل خیلی مسائل دیگر در این موضوع هم اطلاعی ندارند. سؤالاتی که فرهنگیان انتظار داشتند تا پرسیده می شد تا وزیر (اگر جوابی داشتند) پاسخ می دادند برخی از این قرار است:
  ۱- معلم جزء نیروهای اداری است یا آموزشی؟
  ۲- چرا مقرری ماه اول از بقیه کسر نمی شود؟
  ۳- با وجود افزایش بودجه آموزش و پرورش در سال های اخیر چرا باز فاصله معلمان با دیگر کارمندان زیادتر شده است؟ آیا سخن با عمل هماهنگی دارد؟
  ۴- به نظر وزیر میزان رضایت معلمان از او چقدر است؟
  ۵- اگر قرار بود شاخص های رتبه بندی در اموزش و پرورش آن هم با نظرخواهی صوری از معلمان انجام گیرد معطل کردن یکساله آن در کمیسون اجتماعی دولت چه مفهومی داشت؟ آیا دفع الوقت و سر کار گذاشتن معلمان نبود؟
  ۶- جناب وزیر فقط از دولت و لطف آن به معلمان سخن گفته و از دولت تمام عیار دفاع کردند آیا نوبت آن نرسیده که در این دو سال باقیمانده از حق معلمان دفاع کنند؟ یا به دنبال تشویق از نوبخت هستند؟
  ۷- علم در آموزش و پرورش چه جایگاهی دارد؟ آیا سزوار یک مجموعه است که معلمی با مدرک دکترا در آن کمتر از معاون اجرایی (دفتردار سابق) با مدرک فوق دیپلم حقوق داشته باشد؟ این موضوع با کدام منطق و عدالتی قابل توجیه است؟ یا این که چون موضوع بیمه طلایی وزیر خبر ندارند؟ و هزاران سؤالی که باید پرسیده می شد ولی سؤالات طراحی شده با پاسخ های معلوم آنها را بدون طرح گذاشت؟
  امیداست وزیرمحترم در این هفته که به نام معلم مزین گشته وایشان در برنامه های گوناگونی شرکت و رسانه ملی آن را پوشش خواهند داد،ارائه دهنده پاسخ پرسش های ذکرشده باشند.
  انتهای پیام/