سرخط خبرها
خانه / جنبش های مدنی جهان / بزرگترین اعتصاب بخش معدن در هند از ششم ژانویه آغاز شده است
بزرگترین اعتصاب بخش معدن  در هند از ششم ژانویه  آغاز شده است

بزرگترین اعتصاب بخش معدن در هند از ششم ژانویه آغاز شده است

پنج اتحادیه سراسری کارگران معدن هند فراخوانی برای یک اعتصاب همگانی پنج روزه داده اند. با این اعتصاب، تولید در بخش معدن این کشور موقتا به حالت تعلیق در آمده است. این اعتصاب که از ششم ژانویه آغاز شده است، اعتراضی است به تصمیمات دولت برای خصوصی سازی معادن دولتی این کشور.

نود درصد از 550 هزار کارگر معدن در هند عضو این پنج اتحادیه کارگری هستند. با این حساب، در واقع نزدیک به نیم میلیون کارگر در این اعتصاب شرکت کرده اند که در نوع خود،یکی از بزرگترین اعتصابات بخش معدن در تاریخ است.

اما آن طور که سازماندهندگان این اعتصاب اعلام کرده اند، در صورت عدم موفقیت، اعتراضات پس از این پنج روز هم ادامه خواهد داشت. دبیر کل INTUC ، یکی از پنج اتحادیه فراخوان دهنده اعتصاب، گفته است در صورتی که به درخواست های ما پاسخ مثبتی داده نشود، بعد از این پنج روز، یک اعتصاب نامحدود را آغاز خواهیم کرد.

بیش از نود و پنج درصد معادن این کشور، دولتی ست اما از اواخر 2014 دولت در صدد برآمده است  با صدور دستورالعمل هایی ، سهام این معادن را  از طریق مناقصه به بخش خصوصی واگذار کند.

پس از علنی شدن تصمیمات دولت، اتحادیه ها در نشستی که در پنجم ژانویه توسط وزیر صنایع و معادن ترتیب داده شده بود، شرکت نکردند. آنها این نشست را بایکوت کردند و اعلام کردند قبل از آغاز دور جدید مذاکرات با دولت، خصوصی سازی باید حتما متوقف گردد.یک روز بعد از این نشست، اعتصاب آغاز شد.

اعتصابیون علاوه بر توقف خصوصی سازی، خواسته های دیگری نیز دارند: انعقاد قراردادهای دایم با کارگران معدن و ارتقاء خدمات شغلی.

هند بعد از چین و آمریکا، بزرگترین صنعت معدن جهان را داراست.

نسرین هزاره مقدم

منبع:

وبسایت اتحادیه جهانی صنایع (IndustriALL)