سرخط خبرها
خانه / معلمان / بیانیه کانون صنفی معلمان (22 اسفند 93)
بیانیه کانون صنفی معلمان (22 اسفند 93)

بیانیه کانون صنفی معلمان (22 اسفند 93)

به نام خداوند جان و خرد

بیانیه کانون صنفی معلمان به مناسبت برگزاری موفقیت آمیز “تجمع اعتراضی سکوت” در دهم اسفند 93

با گذشت بیش از ده روز از برگزاری تجمع اعتراضی معلمان در برابر خانه ی ملت، بازتاب گسترده و برخی موضع گیری ها، همچنین وجود شایعاتی مبنی بر دعوت مجدد کانون برای اقداماتی دیگر در اسفندماه،کانون صنفی معلمان بر آن داشت تا نکاتی را برای همکاران خود توضیح دهد:

 

 1. به تأیید اغلب حاضران و شاهدان، تجمع دهم اسفند یکی از وزین ترین و درعین حال یکی از گسترده ترین گردهمایی های معلمان در دهه های اخیر بوده است. رعایت نظم و سکوت درخواست شده از جانب تشکل توسط همکاران شرکت کننده، به خوبی بیانگر رشد اجتماعی، پای بندی به حفظ نظم و روحیه ی مدنی آنان است که تصویری به یادماندنی،غرورآمیز و در شأن نام معلم را در تاریخ جنبش معلمان ایران را به یادگار گذاشت.بی گمان همراهی قانونمند و هوشمندانه ی نیروهای امنیتی، حراستی و انتظامی در برگزاری بدون تنش این اجتماع نشانه ای از تدبیر در امور و اعتماد به جامعه ی معلمان است.

2 –کانون صنفی معلمان ایران با نگاهی واقع بینانه بر این باور است که استقبال از این فراخوان پیش و بیش از هرچیز به دلیل سطح بالای نارضایتی میان فرهنگیان بوده است.لیکن به خوبی آگاه است که معلمان برای دستیابی همه جانبه به اهداف خود راهی طولانی و پرفراز و نشیب را در پیش دارند.لذا از همکاران فرهیخته انتظار دارد افزون بر گوشزد نمودن هر آنچه که این حرکت را ژرف تر و کاراتر می کند، با حضور پر رنگ و پرتعداد خویش در این نهاد صنفی، در هر چه پر بارتر نمودن تصمیمات و سیاست های کانون شریک باشند. به باور ما نخستین و فوری ترین کار در نهادینه کردن حرکت صنفی فرهنگیان گسترش تشکیلات و توانمند نمودن ساختار این نهاد است. از این رو کانون صنفی معلمان ایران با آغوش باز به استقبال همکاران جوان،اندیشمند و فرهیخته آمده و خواهان حضور موثر این عزیزان در کانون های صنفی سراسر کشور است. باشد تا با حضور خویش جنبش ریشه دار فرهنگیان را بیش از گذشته گسترده و توانمند نمایند.

3- نکته ی تأمل برانگیز پس از تجمع دهم اسفند و سکوت سرشار از سخنِ معلمان در آن روز،واکنش مسئولان وزارت آموزش وپرورش بود.مدیران ارشد این وزارت خانه به جای بهره گیری از فرصت به دست آمده، برای توضیح کاستی های تحمیل شده بر معلمان – از جمله تبعیض ناروا و تفاوت فاحش میان دستمزد معلمان با خط فقر و نادیده گرفته شدن این گروه گسترده و موثر در تصمیم گیری های مربوط به آموزش- بر آن شدند تا با فرو کاستن دلایل اعتراض به درخواست “مطالبات” ،”معوقات” ناتوانی و کم کاری خود در رفع مشکلات اصلی گریبانگیر آموزش و پرورش کشور را پنهان نمایند.آنان بدون هیچگونه اشاره ای به بندهای اصلی و اولیه ی قطعنامه ی تجمع- دست کم 4 بند اول- باز هم مانند پیشینیان خود به واژه های نخ نمای «مطالبات»و «معوقات» متوسل شده وعده ی پرداخت آن ها را می دهند.گویی لطف بزرگی است در حق معلمان که دستمزد ساعات غیر موظف خود را چند ماه بعد آن هم نه به طور کامل، دریافت نمایند!

 1. مجلسیان نیز که بخشی از مخاطبان این سکوت بودند،به جای آن که به ریشه ی چنین اعتراض هایی پرداخته و در صدد ریشه کنی عوامل اصلی خشم فروخورده ی معلمان باشند؛تلاش نمودندتأخیر در”اجرای لایحه بی بنیاد رتبه بندی معلمان”را دلیل اعتراض معلمان جلوه دهند. معدودی از نمایندگان نیز با نوعی سیاسی کاری رقت انگیز در صدد بر آمدند ازتجمع معلمان در محوطه ی خانه ی ملت به نفع جناح سیاسی خود بهره برداری کرده واعلام نمودند «معلمان از دست دولت به مجلس پناه آورده اند»! اگرچه معلمان از سال های گذشته تاکنون از عملکرد و نوع نگرش دولتیان به مسئله ی آموزش در کشور ناراضی بوده اند؛ اما این موضوع هرگز به معنای رضایت خاطر آنان از مجلس های گذشته و کنونی نیست. خواه در حوزه ی تصویب قوانین و بودجه ی مناسب برای بهبود شرایط آموزش و خواه در مورد ایفای نقش نظارتی مجلس برای اجرای صحیح قوانین مصوب؛به ویژه در آشفته بازاری که دولت های نهم و خاصه دهم در آموزش و پرورش به پا کرده بودند. اساساً یک دلیل نارضایتی فرهنگیان از وزیر کنونی ادامه ی برخی سیاست ها و طرح هایی است که در دولت پیشین بدون نظارت کارشناسانه و به صورت شتابزده به اجرا درآمد.

5 . فرهنگیان از دولت و رییس جمهور منتخب خود و وزیر برگزیده اش آزرده خاطرند و به حق بر این باورند که در هنگام نوشتن بودجه به دغدغه های آنها توجه نشده است. این بی توجهی بر خلاف شعارهای رییس جمهور روحانی و سابقه معلمی وزیر آموزش و پرورش تلقی شده است. افزون بر این ها رییس جمهور نخستین در خواست فرهنگیان مبنی بر دیدار با ایشان را بی پاسخ گذاشت،وزارت کشور نیز درخواست مجوز گردهمایی معلمان رابه سکوت برگزار کرد و وزارت آموزش و پرورش هم به درخواست در اختیار گذاشتن مکانی محصور برای برگزاری همایش پاسخ منفی داد.

کانون صنفی معلمان ایران از وزارت آموزش و پرورش و دولت می خواهد که به درستی به بررسی ریشه ای اعتراض های فرهنگیان پرداخته و گامی بلند و موثر به سوی برطرف نمودن بزرگ ترین دغدغه ی فرهنگیان یعنی رفع تبعیض تاریخی بر معلم و آموزش و پرورش بردارند. کانون صنفی معلمان ایران عقیده دارد که آموزش نیز مانند بهداشت و مسئله هسته ای و ساختار دفاعی کشور،باید از اولویت های نخست حاکمیت باشد و حتی بنا بر دلایل گوناگون نسبت به آنها برتری دارد. بنا براین انتظار می رود که بدون بهانه تراشی و فرافکنی به بهسازی ساختار آموزش و تقویت مادی و معنوی مهمترین پایه آموزش یعنی معلم بپردازند. بی گمان هر تلاش و اصلاحی بدون در نظر گرفتن معلم و جایگاه او در آموزش محکوم به شکست است. از این رو پیشنهاد می کنیم:

الف- وزیر بدون ترس از کانون های قدرت به ویژه فشارهای پیدا و پنهان بخشی از نمایندگان تندرو به تغییرات مورد نظر فرهنگیان که در انتخاب 22 خرداد بازتاب داشت، پرداخته و بیش از تامین نظر نمایندگان زیاده طلب در پی دلجویی از فرهنگیان باشد زیرا قدرت در بدنه ماندگار فرهنگیان نهفته است نه در افرادی که دوران کوتاهی را در مسند نمایندگی قرار می گیرند.

ب – با توجه به وعده های مسئولان در روزهای پس از اعتراض سکوت، فرهنگیان انتظار دارند که تغییراتی ملموس در حکم های سال 94 دیده شده و شاهد گام هایی عملی و تأثیرگذار از سوی نمایندگان و مسئولان باشند.

پ – با توجه به کارکرد نوین نهادهای مدنی که همانا نقش حلقه ی واسط میان گروه های مخاطب و حاکمیت است،کانون به عنوان مستقل ترین نهاد معلمی از مسئولان انتظار دارد که شرایط گسترش آزادانه ی فعالیت ها و عضو گیری در سراسر کشور را فراهم نموده و ترتیبی اتخاذ نمایند که نمایندگان کانون بی واسطه با مسئولان استانی و شهرستانی آموزش و پرورش دیدارهای زمان بندی شده و همیشگی داشته و دغدغه های صنفی – آموزشی خویش را دنبال نمایند.

ت – بی گمان فرهنگیان حق خویش می دانند که در صورت ادامه روند بی توجهی به آنها،صدای اعتراض خویش را در 12 اردیبهشت یعنی روز ملی بزرگداشت مقام معلم رساتر و بلند تر به گوش مسئولان و جامعه برسانند و در پی خواسته های به حق خویش باشند. کانون صنفی معلمان ایران در این مدت حداکثر توان خویش را برای احقاق حق همکاران بکار خواهد برد و تلاش می نماید برای دستیابی به این مهم دیدارهایی با مسئولان آموزش و پرورش،رییس جمهور و معاونانش،مسئولان سازمان برنامه و بودجه و نمایندگان مجلس داشته و گزارش آن را به همکاران تقدیم نماید.

در روزهای اخیر خبرحادثه ی تصادف منجر به فوت چهار همکار فرهنگی در راه انجام وظیفه منتشر شد و برای چندمین بار در سال جاری جامعه فرهنگیان را آشفته، خانواده این عزیزان را داغدار و دانش آموزانی را از مهر معلم شان محروم نمود. ضمن هم دردی با خانواده های جانباختگان و طلب آمرزش برای این همکاران،از مسئولان می خواهیم که تدابیری بیندیشند که دیگر شاهد چنین حوادث دلخراشی نباشیم. همچنین پس از شهادت محسن خشخاشی دبیر فیزیک بروجردی در کلاس درس ، شاهد چندین مورد شکستن حریم معلم،کلاس و مدرسه بوده ایم که آخرین آنها ضرب و شتم معلم کوهدشتی به دست یکی از مسئولان شهر و راننده اش بود که موجب آزردگی شدید جامعه فرهنگیان گردیده است.کانون صنفی معلمان همصدا با فرهنگیان سراسر کشور خواستار اقدام فوری و موثر برای پایان دادن به هتک حرمت معلم و آموزش شده و قاطعانه از مسئولان می خواهد که به این اعمال زشت پایان داده شود.

کانون صنفی معلمان ایران (تهران)

22/12/1393

261 نظر

 1. بسیار مهم ……بسیار مهم
  همکاران عزیز چندروز پیش از یکی از آشنایان که پست مهمی دارد شنیدم در جلسه ای که فرماندار یه شهر همراه معاونین و مسئولین رده بالا داشتن یکی از حاضرین خطاب به فرماندار گفته امسال فرهنگیان تصمیم گرفتن در عوامل اجرایی انتخابات همکاری نکنن!!!!!!
  فرماندار پوزخندی زده و گفته به خاطر ناهار ظهر هم که شده میان؟ و حاضرین جلسه همه خندیدند..
  حال پاسخ شما به عنوان یک فرهنگی چیست؟؟؟تا چه اندازه حاضرین تحقیر و خفت را تحمل کنین؟؟
  خواهشا انتشار ده‍ید

 2. آیادیگر کارکنان دولت ازما بهترانند؟ مگرآنها چه کار برجسته ای انجام میدهند که از کار معلمان مهم تر است؟درمناسبت ها معلم ودانش آموز در خیابانند اما پاداشش را بانکی ها میگیرند،،آسایش روحی معلم کارایی او رادر تدریس افزایش میدهد،اما اکنون انگیزه ها خفته و افسرده ست با این دروغ ها و وعده های توخالی،خدا اجرتان دهد،

 3. تفاوت معلمان و سایر کارمندان در چیست؟/اصلاح حقوق فرهنگیان خارج از اختیارات مجلس است

  فرهنگیان نیوز – تدبیر:

  تفاوت معلمان و سایر کارمندان در چیست؟/اصلاح حقوق فرهنگیان خارج از اختیارات مجلس است
  نماینده مردم محلات و دلیجان در خانه ملت با تاکید بر اینکه میان فرهنگیان و سایر اقشار تبعیض رخ داده است، گفت: معاون اول رئیس جمهور طی بخشنامه ای افزایش حقوق مدیران ارشد دولتی را مجموعا ۴۹ درصد اعلام کرده در حالی که این پارامتر برای فرهنگیان ۱۴ درصد لحاظ شده. باید دید چه تفاوتی میان معلمان و سایر اقشار وجود دارد؟

  به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا حجت الاسلام سلیمی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار دیار آفتاب، در خصوص اعتراضات فرهنگیان و معلمان گفت: من سه شنبه هفته گذشته در صحن مجلس تذکر شفاهی در این خصوص به رئیس جمهور دادم که چرا دولت میان فرهنگیان و سایر کارمندان تبعیض قائل شده است.

  وی با اشاره به اینکه افزایش ۱۴ درصدی از سوی دولت اعلام شده است، اظهار کرد: مجلس تمام سعی خود را برای احقاق حق فرهنگیان کرده است اما طبق مصوبه مجلس، افزایش حقوق از اختیارات دولت است و مجلس در این موضوع نمی تواند کاری پیش ببرد.

  نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس افزود: مجلس در لایحه بودجه ۹۴، به بودجه پیشنهادی دولت برای آموزش و پرورش ۴ هزار میلیون اضافه کرده است، اما طبق قانون افزایش حقوق برعهده دولت است.

  سلیمی اعلام کرد: با این حال مجلس سه جلسه ویژه با معاونت راهبردی، وزیر کشور و جلسه ای مشترک با وزیر آموزش و پرورش و معاون او برای ترمیم دریافتی معلمان تشکیل داده است. لذا مجلس از همه ظرفیت ها برای اصلاح حقوق معلم ها استفاده کرده و هیچگونه کم کاری از سوی مجلس صورت نگرفته است.

  وی با بیان اینکه از لحاظ قانونی مسئولیت حقوق معلم ها با دولت است، مطرح کرد: مجلس نیز سعی می کند با تذکر به دولت، حقوق فرهنگیان را ترمیم کند.

  عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به افزایش ۱۴ درصدی حقوق فرهنگیان، تاکید کرد: تورم موجود در کشور بیش از ۱۴ درصد است و این موضوعموجب بروز مشکلات معیشتی برای فرهنگیان می شود. ضمن اینکه در برخی از سازمان افزایش حقوق بیش از این مقدار بوده است.

  سلیمی با تاکید بر اینکه میان فرهنگیان و سایر اقشار تبعیض رخ داده است، خاطرنشان کرد: آقای جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور طی بخشنامه ای افزایش حقوق مدیران ارشد دولتی را مجموعا ۴۹ درصد اعلام کرده است باید دید چه تفاوتی میان معلمان و سایر اقشار وجود

  • دستتون درد نکند حالا که امسال انتخابات مجلس است چرب زبانی ها شروع شده و همه نمایندگان لاف کمک به معلم را می زنند . ما پیشتر کمک مجلس به معلم ها را در رای اعتماد به اقای نجفی و تحمیل فانی به جامعه اموزش و پرورش دیده ایم ما را به خیر شما امیدی نیست شر مرسان .