سرخط خبرها
خانه / معلمان / بیمه طلایی باید اعتماد فرهنگیان را جلب کند
بیمه طلایی باید اعتماد فرهنگیان را جلب کند

بیمه طلایی باید اعتماد فرهنگیان را جلب کند

اسماعیل عبدی دبیرکل کانون صنفی معلمان در گفت و گو با “روزنامه ایران”،4 خرداد 93: بیمه طلایی باید اعتماد فرهنگیان را جلب کند.


      بیمه طلایی فرهنگیان در حالی برای پنجمین سال متوالی اجرا می‌شود که به دلیل نارضایتی این قشر از خدمات درمانی بیمه ایران، وزارت آموزش و پرورش قرارداد بیمه طلایی با این شرکت را لغو و قرارداد جدیدی را با شرکت بیمه آتیه‌سازان حافظ منعقد کرد. براساس این قرارداد، فرهنگیان و افراد تحت‌تکفل از ابتدای خرداد ماه 93 با نرخ حق بیمه 13 هزار تومان برای هر فرهنگی که 50 درصد مابقی آن نیز از محل اعتبارات رفاهی وزارت آموزش و پرورش به شرکت بیمه‌گذار پرداخت می‌شود تحت پوشش بیمه طلایی فرهنگیان قرار می‌گیرند. نحوه خدمات‌رسانی بیمه طلایی فرهنگیان، در طول سال‌های فعالیت بیمه طلایی بارها مورد انتقاد فرهنگیان قرار گرفته است. فرهنگیان معتقدند هر سال میزان خدمات دهی این بیمه کم‌تر می‌شود و برخی آزمایشگاه‌ها و مراکز درمانی کشور بیمه طلایی را پذیرا نیستند و همچنین با ‌وجود قول‌هایی مبنی بر این که بازنشستگان نیز می‌توانند از خدمات بیمه طلایی فرهنگیان استفاده کنند ولی این قول‌ها هنوز اجرا نشده است. در همین خصوص با اسماعیل عبدی دبیرکل کانون صنفی معلمان به گفت‌و‌گو نشستیم که در زیر می‌خوانید:

– به تازگی بیمه طلایی فرهنگیان تمدید شد. ارزیابی شما از 4سال تجربه اجرای این بیمه چیست؟

      به نظر بنده در حالی که دولت به دنبال اجرای بیمه سلامت برای همه ایرانیان است، اجرای بیمه طلایی با توجه به هزینه 13 هزار تومانی که برای هر فرهنگی و همچنین بار مالی که برای آموزش و پرورش دارد همخوانی ندارد. همچنین به دلیل اجرای نامناسب آن در دوره‌های گذشته، نوعی بی‌اعتمادی میان فرهنگیان نسبت به این بیمه وجود دارد. به عنوان نمونه در سال گذشته دولت از پرداخت حق خود در بیمه طلایی سر باز زد و معلمان در طول 11 ماه سهم 50 درصدی دولت را هم شخصاً به بیمه پرداخت کردند، با وجود این هر چند با اعتراض فرهنگیان، دولت قبلی از تصمیم خود عقب کشید و قرار بر این شد که دولت طلب فرهنگیان از سهم بیمه را پرداخت کند اما با روی کار آمدن دولت جدید تاکنون این امر محقق نشده است.

– فرهنگیان بابت بیمه طلایی چقدر از آموزش و پرورش طلب دارند؟

      اگر در نظر بگیریم هر فرهنگی 13هزار تومان به مدت 11ماه پرداخت کرده است. می‌توان گفت بطور میانگین هر خانواده حدوداً 300هزار تومان بابت حق بیمه طلایی از آموزش و پرورش طلب دارد که اگر در تعداد معلمان دارای بیمه طلایی ضرب شود رقم قابل توجهی می‌شود.
آیا فرهنگیان بازنشسته هم تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرند؟

      فرهنگیان بازنشسته تحت پوشش بیمه آتیه‌سازان سازمان بازنشستگان قرار دارند با این حال شرایط بیمه آن‌ها نیز چندان مناسب نیست. به عنوان مثال در حالی که بازنشستگان نیاز به خدمات کلینیکی و سرپایی مانند داروخانه و آزمایشگاه دارند تنها زمانی می‌توانند از این بیمه استفاده کنند که در بیمارستان بستری باشند.

– در قرارداد بیمه طلایی که اخیراً منعقد شده خدمات دندانپزشکی به چه صورت است؟

      در این بیمه، خدمات بیمه دندانپزشکی حذف شده اما فرهنگیان می‌توانند با تسهیلات ویژه از خدمات دندانپزشکی درمانگاه‌های فرهنگیان استفاده کنند.

– چه کمبودی در گذشته بوده که مسئولان باید آن‌ها را در سال‌جاری در نظر داشته باشند؟

      از زمان آغاز بیمه طلایی فرهنگیان گفته می‌شد که همه هزینه دارو و حق ویزیت از سوی بیمه پرداخت می‌شود در حالی که در عمل یک دهم آن را بیمه پرداخت می‌کرد. همچنین، بیمه از پرداخت بسیاری از داروها که بعد از اجرای تحریم به شکل آزاد درآمده بود اجتناب می‌کرد برای بیماری‌های مادرزادی هم از ابتدا از پرداخت آن سر باز زد. در سال‌های گذشته نیز شاهد بودیم که دیر صادر شدن کارت‌های طلایی برای بیمه‌شدگان مشکلاتی را به همراه داشت، به عنوان نمونه معلمانی بودند که چند ماه بیمه بودند و حق بیمه پرداخت می‌کردند اما به دلیل آن‌که برای آن‌ها کارتی صادر نشده بود نمی‌توانستند از مزایای بیمه استفاده کنند.