سرخط خبرها
خانه / جنبش های مدنی جهان / تاکتیک جدید معدن داران در ترکیه: تزریق ترس به بدنه کارگری
تاکتیک جدید معدن داران در ترکیه: تزریق ترس به بدنه کارگری

تاکتیک جدید معدن داران در ترکیه: تزریق ترس به بدنه کارگری

حادثه معدن سومای ترکیه در ماه می گذشته، یکی از مرگبارترین حوادث شغلی در تاریخ جهان مدرن محسوب می شود. پس از این حادثه، سازمان جهانی کار اعلام کرد در رتبه بندی بدترین کشورهای جهان از نظر رعایت اصول ایمنی شغلی، کشور ترکیه مقام سوم را دارد.

متعاقب این انتقادات و البته به دنبال فعالیت های پیگیر اتحادیه های کارگری این کشور، دولت ترکیه برنامه های جدیدی را در دستور کار خود قرار داده است. بر اساس این برنامه ها، ساعات کاری کارگران معدن از 48 ساعت به 30 ساعت در هفته کاهش و برخی اصول ایمنی پایه ای در معادن به اجرا درخواهد آمد.

اما واکنش سرمایه گذاران بخش خصوصی معادن به این برنامه ها موجی از نارضایتی و نگرانی به وجود آورده است. 37 شرکت خصوصی معدندار اعلام کرده اند که از تامین هزینه های این برنامه های جدید ناتوان هستند، در نتیجه مجبورند کار را متوقف و بیش از 5000 کارگر معدن را اخراج کنند.

فدراسیون جهانی اتحادیه های صنفی (WFTU)  که نماینده 90 میلیون کارگر از 126 کشور جهان است، این باج خواهی و منطق تهدید آمیز صاحبان معادن در ترکیه را محکوم کرده است. این فدراسیون معتقد است که این برخوردها با اعمال فشار روانی بر کارگران و تزریق ترس از بیکاری به بدنه کارگری، تلاشی است برای متوقف کردن اجرای قوانین و زیرپا گذاشتن اصول ضروری.

WFTU ، ضمن ابراز حمایت و پشتیبانی از کارگران معدن ترکیه و طبقه کارگر این کشور، اعلام کرده علیرغم تاکتیک های پلید معدنداران، در کنار این کارگران و تلاش هایشان برای رسیدن به زندگی بهتر و دستیابی به شرایط شایسته شعلی ایستاده است.

……………………………………………………………………..

بی تردید در هیچ کجای جهان، هیچ پیشرفت و توسعه ای  بدون  کارگران ممکن نیست. تامین ایمنی شغلی این کارگران، نه هزینه ای اضافی و مازاد بر برنامه که یک  پیش شرط ضروری است. اما وقتی که بخش خصوصی در این زمینه تصمیم گیرنده باشد،  به خصوص در مورد مشاغل پرخطری مانند کار در معدن، اوضاع اسف بار خواهد بود. برخوردهای تهدیدآمیزصاحبان معادن در ترکیه  که بیشتر به اخاذی و باجگیری شباهت دارد ، گواه بر این است که سپردن اختیار جان هزاران کارگر معدن به دست غولهای سرمایه در بخش خصوصی، چه عواقب نگران کننده ای می تواند داشته باشد.

نسرین هزاره مقدم

منبع:

http://www.wftucentral.org/