سرخط خبرها
خانه / مقالات / تبعیض طبقاتی در کلاس های درس یک مدرسه
تبعیض طبقاتی در کلاس های درس یک مدرسه

تبعیض طبقاتی در کلاس های درس یک مدرسه

سالیان درازی است که در سطح کشور، چیزی به جز نابرابری و تبعیض در توزیع امکانات آموزشی نمی بینیم. آموزش رایگان و با کیفیت همگانی، تنها یک قصه است، یک اصل فراموش شده قانون اساسی است، یک ناممکن است یا حداقل در شرایط موجود، اینگونه می نماید. امکانات آموزشی در مرزها کمتر از پایتخت و مرکز است و در روستاها کمتر از شهرها. حتی در هر شهر هم می توان خطی به نام خط محرومیت ترسیم کرد که زیر این خط، کودکان شهروندان درجه دو و سه از خیلی از امکانات  “از آنها بهتران” محرومند.

اما به تازگی پای تبغیض طبقاتی  به کلاس های درس یک مدرسه هم کشیده شده . مدتهاست که در خیلی از مدارس به دانش آموزان به چشم ابزارهای سودآوری نگاه می کنند، به چشم منابع پول. والدین مجبورند به مدرسه کمک اجباری بکنند،هزینه  تجهیز مدارس، نوسازی و خیلی چیزهای دیگر از جیب پدر و مادر های دانش آموزان بیرون آورده میشود. البته نه اکراهی در کار است و نه اجباری!!! پس حالا که اجباری در کار نیست، مدیران یک مدرسه هم تصمیم گرفته اند که به مصداق ضرب المثل هر چقدر پول بدهی، آش می خوری، آموزش رایگان قانون اساسی را به شیوه زیر طبقاتی کنند:

“یک مدرسه ابتدایی در تهران اقدام به تفکیک دانش آموزان در کلاس‌های هوشمند و غیر هوشمند بر مبنای پرداخت یا عدم پرداخت کمک مالی والدین برای هوشمندسازی کلاس‌ها کرده‌اند.
به گزارش ایلنا، دبستان پسرانه‌ای واقع در منطقه ۵ تهران اقدام به تفکیک کلاس‌های درس به دو نوع هوشمند و غیرهوشمند (عادی) کرده‌اند که بر این اساس دانش‌آموزانی که هزینه هوشمندسازی کلاس‌ها از سوی والدین آن‌ها پرداخت نشده باشد، در کلاس‌های عادی تحصیل خواهند کرد.
بنا بر این گزارش؛ کلاس‌های هوشمند در این دبستان تنها مجهز به ویدیو پروژکتور و تخته هوشمند است که این نوع تخته تصویر پروژکتور یا نمایشگر را لمس می‌کند و با قرار گرفتن در محیط ویندوز می‌تواند بدون استفاده از صفحه کلید و ماوس و تنها با لمس کردن به مدیریت تخته پرداخت.
بنابر اظهارات یکی از دانش آموزان پایه پنجم این دبستان پسرانه، وی به دلیل اینکه والدینش هزینه کلا‌س هوشمند را به مدرسه پرداخت نکرده‌اند، مجبور شده که به کلاس عادی برود و ……..”

خوشبختانه این اتفاق رسانه ای شد. اما باید دید واکنش مقامات آموزش و پرورش در این مورد چیست؟ چه طور برخورد خواهند کرد؟ چه طور می خواهند از اتفاقات مشابه جلوگیری کنند؟ شاید هم بگویند چاره ای نیست، آموزش و پرورش کمبود بودجه دارد، کاریش نمی توان کرد، کمک های به ظاهر اختیاری والدین هم، باید از نظر قانونی در آینده ای نزدیک اجباری شود!!

نسرین هزاره مقدم