سرخط خبرها
خانه / کارگران / تجمع اعتراضی کارگران و گزارشی از وضعیت اردوی کار پالایشگاه نفت و گاز خلیج فارس بندرعباس
تجمع اعتراضی کارگران و گزارشی از وضعیت اردوی کار پالایشگاه نفت و گاز خلیج فارس بندرعباس

تجمع اعتراضی کارگران و گزارشی از وضعیت اردوی کار پالایشگاه نفت و گاز خلیج فارس بندرعباس

به گزارش رسیده عصر روز پنجشنبه مورخ 1 مرداد، بیش از سه هزار نفر ازکارگران پالایشگاه نفت و گاز ستاره خلیج فارس بندرعباس در اعتراض به قطع آب و قطع پی در پی برق سایت ها و خوابگاهها که منجر به خاموش شدن چراغها و کولر داخل کانکسهای محل های استراحت کارگران می شد، در خیابانهای محوطه پالایشگاه دست به تجمع اعتراضی زدند که منجر به درگیری با انتظامات داخلی و همچنین نیروی انتظامی گردید. کارگران در گرمای غیر قابل تحمل و در تاریکی حتی آب جهت استحمام و نظافت خودنیز نداشتند. کارگران این پالایشگاه، هفته گذشته نیز در اعتراض به تاخیرچند ماهه در پرداخت حقوق وهمچنین وضعیت غیر قابل تحمل آب مصرفی کارکنان پالایشگاه دست به تجمع زدند که کارفرما با کمک گرفتن از نیروهای انتظامی و آتش نشانی مستقر در داخل پالایشگاه اقدام به پراکنده نمودن کارگران کرد که این دخالت موجب درگیری بین کارگران و نیروی انتظامی گردید و چند نفر از کارگران در این درگیری مجروح و مصدوم شدند.
لازم به توضیح است کارگران پالایشگاه نفت و گاز ستاره خلیج بندرعباس که در شرایط بسیار بد آب و هوایی و گردوغبار مشغول به کارهستند از حداقل امکانات رفاهی و بهداشتی محرومند. به نحوی که در ساعات گرم روز، آب مصرفی آنها در اثر گرمای زیاد هوا به حدی داغ می شود که نه تنها قابل خوردن نیست، بلکه نمی توان از آن برای شستشو استفاده کرد. پالایشگاه نفت و گاز ستاره خلیج بندرعباس نزدیک به هشت هزار کارگر دارد که از طریق شرکت های مختلف واسطه ای وپیمانکاری در این پالایشگاه به کار گمارده می شوند. این کارگران همان طور که گفتیم از حداقل امکانات بهداشتی و رفاهی محروم می باشند. خوابگاه آنان به صورت کمپ هایی در داخل پالایشگاه قرار گرفته و هریک از کمپ ها شامل راهروی  دو در چهل متر، متشکل از ده کانکس به مساحت بیست متر مربع واقع در دوطرف این راهرو می باشد. در انتهای راهروها سرویس های بهداشتی که فاقد هر گونه سیستم گرمایشی یا سرمایشی بوده قرار دارد. در داخل هر کانکس سه تخت دو طبقه وجود دارد و تنها امکان رفاهی این کانکس ها یک کلمن آب و یک کولر می باشد که با قطع برق هوای داخل آن ها به راستی غیر قابل تحمل می شود. در هوای گرم و گاه بالای پنجاه درجه حتی یک یخچال جهت نگهداری مواد غذایی در این کانکس ها وجود ندارد که کارگران بتوانند از آن ها استفاده کنند. غذای کارگران بسیار بی کیفیت بوده ودسترسی به میوه و سبزیجات نیز در این اردوگاههای کار وجود ندارد. کانکس ها فاقد تهویه  بوده و به همین دلیل همواره آکنده از بوی عرق لباس کار و جوراب کارگران است. نه تنها این کانکس ها فاقد تلویزیون می باشند تا کارگران در پایان یک روز کار خسته کننده و وحشتناک حداقل بتوانند از اخبار و اتفاقات مطلع شوند بلکه کارگران حتی مجاز به استفاده از لب تاب های شخصی و وسائلی از این دست نیز نیستند. کارگران 45 روز کار می کنند وسپس به یک مرخصی اجباری 15 روزه می روند. در شروع کار دو ماه حقوق آنها به گروگان گرفته می شود و از ماه سوم هم به طور کامل پرداخت نمی شود. تا آن جا که کارگران این پالایشگاه همواره در حدود پنج ـ شش ماه حقوق از پیمانکاران شرکت طلب کارند. مزد کارگران ساده حتی تحت چنین شرایط طاقت فرسایی، کمتر از یک میلیون وپانصد هزار تومان، یعنی کمتراز نصف خط فقر و کارگران فنی کمتر از سه میلیون تومان می باشد. به دلیل شرایط سخت کار و گرمای هوا، کارگران بسیار عصبی و بی حوصله بوده و گاه حتی بر سر مسائل جزیی کارشان به مشاجره و حتی درگیری منجر می شود. کارگران شاغل در این پالایشگاه غالبا از شهرهای دور به این پالایشگاه آمده و به دلیل مشکلات مالی و بیکاری حاضر به کار درچنین شرایط سخت و وحشتناکی می باشند.
پالایشگاه نفت بندر عباس در سال ۱۳۷۱ تأسیس ودر سال۱۳۷۶ به بهره‌برداری رسید ودر حال حاضر با نام شرکت پالایش نفت بندر عباس فعالیت می‌کند. ظرفیت اسمی و ظرفیت عملیاتی این پالایشگاه ۳۲۰۰۰۰ بشکه در روز می‌باشد. خوراک نفت خام این پالایشگاه شامل نفت خام نفت خام سنگین، میعانات گازی می‌باشد.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری
2 مرداد 1394