سرخط خبرها
خانه / معلمان / تجمع 10 اسفند، کانون صنفی معلمان و یک گام به جلو/ مرزبندی با دلواپسان غالب و مغلوب
تجمع 10 اسفند، کانون صنفی معلمان و یک گام به جلو/ مرزبندی با دلواپسان غالب و مغلوب

تجمع 10 اسفند، کانون صنفی معلمان و یک گام به جلو/ مرزبندی با دلواپسان غالب و مغلوب

جعفر ابراهیمی/معلم

اعلام موضع رسمی کانون صنفی معلمان تهران در قبال حق تجمع در 10 اسفند جایگاه و موقعیت کانون را نسبت به سایر جریانات منتسب به معلمان در موقعیت ویژه‌ای قرار داده است. کانون سه‌شنبه  تشکیل جلسه داد و بر حق خود بر برگزاری تحصن تأکید نمود و اعلام کرد که :

«در جلسه سه‌شنبه پنجم اسفند 93 در جلسه‌ی هیئت‌مدیره‌ی کانون صنفی معلمان تصویب شد که تجمع 10 اسفند معلمان در اعتراض به وضعیت نابسامان آموزش‌وپرورش با استناد به اصل بیست‌وهفت قانون اساسی برگزار گردد»

بعد از اعلام این تصمیم کانون و بعد از مخالفت دولت با مجوز تجمع، کانون در اطلاعی جداگانه اعلام نمود که تجمع مسالمت‌آمیز خود را مقابل با محور مطالبات صنفی و به دور از غوغا برپا خواهد نمود. با این موضع‌گیری‌ها کانون‌های صنفی صف خود را سایر گروه‌ها و طیف‌های منتسب به معلمان جدا نمود و خط خود را از دو طیف زیر جدا نمود.

طیف اول/ دلواپسان مغلوب: تشکل‌هایی که به‌عنوان مخالف دولت در پی بهره‌برداری از اعتراضات معلمان هستند و صدالبته در اوضاع نابسامان امروز نقش کلیدی داشته‌اند و به‌عنوان متولیان آموزش در دولت‌های قبلی در بینواسازی معلمان و تهاجم به معیشت و منزلت آنان به جد از سر سیاست مهرورزی مایه گذاشتند آن‌هایی که اخبار سونامی فسادشان انسان را شوکه می‌کند و شعار دلواپسی به سود معلمان و زحمتکشان سر می‌دهند و دستشان هرگز از سفره فرودستان کوتاه نمی‌شود. به این طیف معلمان هرگز اجازه بهره‌برداری سیاسی از مطالبات صنفی خود را نمی‌دهند و نخواهند داد چرا که آنان دلواپس قدرت از دست رفته اند نه معیشت و منزلت معلمان. این طیف را می توان دلواپسان مغلوب و رانده شده از قدرت نامید.

طیف دوم/ دلواپسان غالب :  تشکل‌هایی که از هر عنوان فریبنده برای دستیابی به رانت قدرت استفاده می‌کنند وبه نام دفاع از دولت و خط اعتدال و هراس از بازگشت احمدی‌نژاد به هزار حیله و نیرنگ دست می‌زنند تا معلمان را از مطالبات خود منصرف نمایند. آن‌ها جاده‌صاف‌کن سیاست‌های غلط دولت امروز هستند و به همان اندازه طیف اول در اوضاع نابسامان امروز نقش دارند. آنان نه دلواپس معلمان که دل‌نگران رانت‌های به‌دست‌آمده در دولت جدید هستند و با ایجاد تردید و یاس و دودستگی و حاشیه‌سازی و شایعه‌پراکنی می‌کوشند منافع صنفی معلمان را قربانی منافع باندیِ خود نمایند. معلمان با این حربه و شیوه های این طیف از اصول صنفی خود کوتاه نخواهند آمد چرا که آنان نیز مانند طیف اول دلواپس رانت‌های به‌دست‌آمده از دولت هستند نه نگران منافع صنفی و سوءاستفاده طیف اول. تکرار این جمله که احتمال سوءاستفاده دلواپسان اقتدارگرا وجود دارد از سوی دلواپسان به اصطلاح تدبیر و امید، پوششی برای حفظ موقعیت خود آنان در ساختار قدرت است و توجیه دیگری ندارد. این طیف را می‌توان دلواپسان غالب و مسلط در قدرت نامید.

کانون‌های صنفی و کانون تهران بنابر سابقه در طیف‌بندی فوق قرار نمی‌گرفتند ولی انفعال و عدم مرزبندی جدی باعث شده بود که معلمان نتوانند به‌درستی پشت سر آن‌ها حرکت نمایند در مراحلی هم حتی آن‌ها از خواسته‌های معلمان عقب ماندند. اما اعلام موضع اخیر کانون یک گام اساسی در راستای حرکت به سمت بدنه معلمان است و می‌تواند وجه تمایز کانون با سایر تشکل‌های موجود منتسب به بلوک‌های قدرت و ثروت باشد. که می‌خواهند از اعتراضات صنفی بهره‌برداری سیاسی نمایند فرقی نمی‌کند که این بهره‌برداری علیه دولت باشد یا در جهت حفظ وضعیت دولت.

در صورتی که کانون‌های صنفی در سراسر کشور همسو با هم عمل نمایند و مرزبندی خود را با طیف های غالب و مغلوب برخوردار از رانت حفظ نمایند، وظیفه ما معلمان همگامی و همسویی و حمایت از این کانون‌هاست. معلمانی که عضو کانون نیستند و یا فعالان مستقل که دغدغه تغییر وضعیت آموزش و تعالی معیشت  و منزلت معلمان رادارند، بایستی از مواضع به‌حق کانون تا جایی که منافع صنفی معلمان را نمایندگی می‌کنند حمایت کنند و آن‌ها را تنها نگذارند.در صورت حضور حداکثری ما در 10 اسفند و تأکید بر اصول و مطالبات صنفی و برحقِ معلمان، طیف غالب و مغلوب دلواپسان تجمع و معلمان، به محاق خواهند رفت و فصل جدیدی در جنش برابری خواه معلمان گشوده خواهد شد.

کانونی‌ها هم بایستی این حقیقت را مدنظر داشته باشند که این اقبال معلمان نتیجه مواضع درست آن‌هاست و باید از آن در سایه تجربه خود برای پویایی جنبش معلمان بهره ببرند. و  فراموش نکنیم رنج‌ها و تلاش‌های تمام کسانی را که به حرکت امروز با هزینه دیروز جان بخشیده‌اند. اعتبار امروز کانون و فعالان صنفی به خاطر احکام تبعید، انفصال و زندان فعالین صادقی است که تأثیراتشان بر مطالبات و حق‌خواهی معلمان غیرقابل‌انکار است افرادِ مؤمن به پرداخت هزینه و قیمت برای دستیابی به‌ حق، که دیوارهایِ بلندِ زندان مانع دیده نشدنشان نمی‌شود. امثال رسول را می‌گویم رسول بداقی.

بی‌شک اتحاد صنفی، اقدام متشکل و هماهنگ حولِ مطالبات به حق معلمان رمز پیروزی و موفقیت ما معلمان است.

 

از ناتوانی من است آنچه بر سرم می‌آوری،

                                               نه از تواناییِ تو!

نانِ جداسریِ دست هامان را می‌خوریم،

                                                  نانِ واهمه را!

 

باید درراستای تحقق اهداف یکدل حرکت کنیم و از معلم  برابری و آزادی یاد بگیریم، از صمد بهرنگی که می‌گفت:

همه‌اش که نباید ترسید، راه که بیافتیم ترسمان می‌ریزد.

34 نظر

 1. اگر حقوق ما اضافه نشود بعد از عید مدرسه ها تعطیل میشود.

 2. درصورت عدم اضافه شدن حقوق و مزایای معلمان بعد از عیدبا دانش اموزان به خیابان ها میریزیم. همکاران خستگی را حس نکنیم تا پایان نتیجه واقعی از سوی دولت مردان.

 3. عبد از خراسان

  ای که دستت میرسد کاری بکن.
  همه با هم کاری کنیم کارستان.

 4. سلام. وقتي امر آموزش و پرورش را كيلويي ببينند وقتي پيشروان اين وزارت با استفاده از آيين نامه هاي مالي حمايت از روسا و وزرا – نه معلمين سر كلاس – به تصويب برسد وقتس تصميم گيران امر آموزش ساعان تحقيق و تعليم را كار به حساب نياورند و اصلا برايشان تربيت بچه هاي اين آب وخاك ارزشي نداشته باشد و فقط آرامش در مدارس بر قرار باشد . وقتي جنازه ي معلم در كلاس و روححش در انديشه ي حل تحقير هاي مكرر كس وناكس هاي خودي و غير خودي باشد . وقتي چند ريال بدهي شندر غازي معلم را با بوق وو كرنا بدهند و بگويند معلم ايام تعطيل جمعه، عيد ، تابستان را برود دنبال دست فروشي و بازار و هر كار ديگر و …. بايد به آقاي فاني تبريك گفت. بنازم به وزارتتان. خاك بر سر ما با اين وزير داشتنمان . افسوس. ………….

  • باسلام به همه ی همکاران عزیز و دردمند و دردشناس و مجروح از تبعیض و بی عدالتی، و ملول از کج فهمی عوام و شیطنت خبیثانه خواص در مسند: خاک بر سر آن نمایندگانی که میلیونها نفر دانش آموز و معلم را گرفتار چنین وزیری کردند، نه بر سر ما که سال هاست زیر خاکسترِ سوزانِ عملکرد و تصمیمات چنین نالایقان خیانتکار به ملتیم.

 5. علی مرادیان

  با سلام . واقعیت درد معلم اینه که به طور برنامه ریزی شده سعی می شود ارزش -اعتبار – شان و….. این قشر پایین بیایید مسلم بدانید صدای اعتراض معلمان را شنیده اند .بدانید انهایی که در راس آموزش و پرورش قرار دارند می دانند وضع معلم چگونه است .حقوقش بسیار ناجیز است منزلت ندارد به او توهین می شود با کارد گلویش را می برند ولی نمی خواهند کاری انجام دهند .چون آموزش در اهداف آنها جایی ندارد .بدانید که آنها زودتر از خود معلمان به این قضایا آگاهند چون خود بانی آنند .اگر هم بتوانند کاری انجام دهند . انجام نمی دهند

 6. معلم ناامید

  عاقبت جوینده یابنده بود.امید به خدا نتیجه خواهیم گرفت.

 7. من یک معلمم

  من یک معلمم. با مدرک مهندسی نرم افزار از دانشگاه خوارزمی تهران.با رتبه 1000 کنکور رشته ریاضی. با 6 سال سابقه کار. مبلغ حکم نهصدو هفتاد دریافتی بدون در نظر گرفتن کسر وام ها 870 .بله من یک معلمم معلمی که گلو یم درد میکند و معلمی که همه جا تحقیر شده ام، معلمی که مجبورم دو شعل داشته باشم.معلمی که در 24 ساعت 3 ساعت همسرم را میبینم چون باید در دو جا کار کنم تا یک زندگی معمولی داشته باشم در حالی که همسرم هم معلم است و سه شغل داریم اما هنوز یک اتومبیل هم
  نتوانستم بخرم

 8. وای بحال دولتی که معلمانش که تربیت کنندگان اصلی تمام افراد جامعه هستند در چنین وضعیت فلاکت باری زندگی کنند.

 9. باسلام واقعا” اسلام همین احترام را برای معلم گفته!..! اینقدر تحقیر شدییم که نپرس ونگو قبلا مردم میگفتن معلم فقط برای ضمانت خوبه اما الان برای ضمانت هم کسی مارو قبول نداره تا کی بایستی تحقیر بشم یکی از آشنایان که سالهاست باز نشسته ومرحوم شده تعریف میکرد رفتیم ژاپن داخل قطار درحال صحبت بودیم با یک ژاپنی از شغل هم صحبت کردیم به محض اینکه فهمید من معلم هستم دقیقا”مثل یک فنر بلند شد من ترسدم بلند شدم به اجبار من را نشاند و گفت در فرهنگ ما برای معلم جایگاه ویژه ای است که هرکس به خودش اجازه نمی دهد کنارش بنشیند ودر شاءن معلم نیست که من تاجر کنارش بنشینم مگر ما نداریم که هرکه به من چیزی بیاموزه من را بنده خود کرده اطلبوا العلم ولو بالثین اینها اهمیت علم نیست حالا میان آقایان میگن چون تولید نداره نمیشه افزایش حقوق داشت و…
  مگر همه غریب با اتفاق نماینده گان مجلس از همین همکارهای ما نیستندموقع نزدیک انتخابات مگر همین همکارهای ما مسئول ستادهای اینها نمیشوند چی میشه وقتی خودشون چند تا رانت در مجلس میخورند از ما فراموش می کنند
  اگر روزی خشایاری مزن آتش به قصر روم که در قنداقه آینده گان اسکندری هم هست

  • معلم تنها تولید کننده مغز و موتور محرک این کشور است. تمامی مسئولین از تولیدات این مجموعه اند.واقعا متاسفم برای انان که معلم را مصرف کننده می دانند
   در امریکا ، المان و ژاپن بیشترین حقوق به معلم داده می شود و نتیجه آن صنعت و تکنولوژی آن است و در کشور ما دزد و دلال و قاچاقچی بیشترین در امد را دارند . ان وقت می گوییم ما چرا پیشرفت نمی کنیم
   وقتی دانش آموز می بیند جامعه به معلم احترام نمی گذارد چه لزومی دارد که درس بخواند ؟در نتیچه حرفهای معلم برای او بی اهمیت است

 10. سلام
  توجه به وضعیت معلم حفظ نظام را در پی خواهد داشت پس رسیدگی به وضعیت افتضاح معلمان (اقتصادی و حمایتهای حقوقی) از اوجب واجبات است.
  و هرگونه تحلیل سیاسی از اعتصاب معلمان محکوم است حتی اگر تحلیل خود کانون باشد اعتصاب معلمان فقط یک صدا دارد و آن هم وضعیت جامعه فرهنگیان است که خود گویاست و باید درخواستهای خودمان را واضح اعلام کنیم تحلیل های راست و چپ و اعتدال و احمدی نژاد و … را کنار بگذارید این تحلیل هم بوی سیاست می دهد

 11. تنها راه پیش روی ما همین اعتراض است و بس.
  چون بی توجهی ها و تبعیض ها عمدی است.

 12. خانه از پای بست ویران است
  خواجه در فکر نقش ایوان است

 13. راه می افتیم. راه که بیافتیم ترسمان می‌ریزد.

 14. تجویز سکوت در جامعه یعنی صدور مجوز استعمار

 15. عبداله حسینی

  میرویم و نمیگذاریم از تجمع ما سوء استفاده کنند
  اگر نتیجه نگیریم بعد از عید هر هفته یک شنبه همین رویه داریم

 16. سلام دوستان،پاداش پایان خدمت آموزش و پرورش زمان بازنشستگی چقدره؟
  امروز فهمیدم شرکت نفت و شرکت گاز بالای 100 میلیون پاداش میدن.

 17. خوب نیست که فقط خودمان را آدم خوبه داستان بدانیم و مخالفان را بد و خائن .این خلاف رویه دموکراسی است.

 18. سلام و درود بر غیرتتان. ما هم در شهرستان ها تحصن میکنیم

 19. سراسر همه كشورش مرد و زن به هر جاي كرده يكي انجمن

 20. نمیرم ازین پس که من زنده ام …. که تخم سخن را پراکنده ام

 21. به هر كار بهتر درنگ از شتاب………….. بمان تا برآيد بلند آفتاب

 22. سلام:من با مدرک لیسانس با 25 سال سابقه و از همه مهمتر با دریافت حقوق یک میلیون و سیصد تومان ، در یک جمع واقعا خجالت می کشم که بگویم یک فرهنگی هستم.چون با یک دید تحقیر آمیز وهم با یک حس ترحم در جامعه به من و سایر همکران نگاه می کنند.آخر ما فرهنگیان تا کی باید چوب بازی های سیاسی دولتمردان این نظام را بخوریم.ودر جامعه با چشم حقارت به ما نگاه کنند……….

  • معلم خدازده

   بخدا راست می گویی ما زوجین معلم هستیم ولی همیشه شرمنده زن وبچه هامون هستیم

 23. دست خدا به همراهتون
  خدا یاور مظلومان است

 24. تحصن میکنیم و به این تحصن ادامه میدیم تا احقاق حق

 25. علی یوسفی از ارومیه

  تنها راه همین است تحصن و اعتراض هر راه دیگری جز فریبی بیش نیست.

 26. به عمل کاربرآید به سخنرانی نیست.وعده ی کانون های صنفی درشهرستان ها مقابل ادارت

 27. جواد لعل محمدی

  رفیق صدیق و فرهیخته ام جناب ابراهیمی عزیز
  چه به دلالت و دقت رج بی هنران و سفله پرورانی را که آتش به کشتزار دانش و دفتر زده اند و می زنند از حرکت فردای معلمان جدا کرده اید . تحصن فردا خوان گسترده ایست از عنایت الهی ، که امیدوارم آنان که مرام را از یاد برده و بر آن گرد فراموشی ریخته اند بی بهره نمانند . خداوند خیرتان دهاد .
  ارادتمند – جواد لعل محمدی

 28. آرزوی من اینست که در آینده معلم شوم ولی وقتی مشکلات معیشتی و حقوق ناچیز معلم را در مقایسه با نهادهای دیگر می بینم سر دوراهی قرار میگیرم. من هم فردا 10 اسفند مدرسه نمیرم و در حمایت از معلمین عزیز در تحصن شرکت می کنم.

 29. همه‌اش که نباید ترسید، راه که بیافتیم ترسمان می‌ریزد.

  • علی یوسفی از ارومیه

   از چه بترسیم ما حرف خود وزیر را تکرار می کنیم این سطح از معیشت مناسب شان و تحصیلات معلمین نیست.