سرخط خبرها
خانه / آموزشهای صنفی و سندیکایی / تشکیلات سراسری و سازماندهی گسترده معلمان (ساختار اتحادیه ای)
تشکیلات سراسری و سازماندهی گسترده معلمان (ساختار اتحادیه ای)

تشکیلات سراسری و سازماندهی گسترده معلمان (ساختار اتحادیه ای)

نسرین هزاره مقدم

اعتراضات معلمان در ماههای منتهی به آخر سال و به خصوص دهم اسفند ، توانست صدای بخش عظیمی از نیروی کار آگاه ایران یعنی معلمان را به گوش همه مقامات مسئول و دست اندرکاران و تصمیم گیرندگان برساند. این صدا به خوبی در فضای جامعه ای که درگیر ناامیدی و استیصال است، پیچید. بگذریم از این که خیلی ها از جمله رسانه ملی، تمایلی به شنیدن این صدا نداشتند و رفتارشان در قبال این حرکت اعتراضی مانند خیلی از اعتراضات قانونی دیگر، بی توجهی عمدی، کم اهمیت جلوه دادن و سکوت بود.

حضور وسیع معلمان از طیف های مختلف، نویدبخش انسجام مدنی، امید به کنش های فراگیر بعدی و طلیعه فصلی روشن برای آینده آموزش ایران شد.  اکنون وزنه بدنه آگاه و به صحنه آمده سنگین تر از همیشه شده است و بدون تردید، افتخار این حرکت ستودنی از آن معلمانی است که در شهرهای دور و نزدیک با کمک گرفتن از ابزارهای ارتباطی و فضای مجازی و با وجود محدودیت ها، ازخوزستان تا کردستان و زاهدان به این اعتراضات پیوستند و ثابت کردند که بدنه معترض معلمان دامنه گسترده ای دارد و این گستردگی بیش از آن چیزی است که تصور می شود. این گستردگی یعنی حضور فعال و در صحنه، فقط مختص به فعالان و یا افراد عضو تشکل های خاص نیست، بلکه طیف وسیعی از معلمان سراسر کشور به درستی به این نتیجه رسیده اند که به جای نشستن و انتظار طولانی و اغلب بی حاصل، باید در تعیین سرنوشت خودشان شریک باشند. سرنوشت جمعی بدون مشارکت جمعی و خارج از میدان عمل جمعی، هرگز به درستی رقم نخواهد خورد.

حال بحث این است که این نیروی گسترده و حاضر در میدان، چگونه می تواند سازماندهی و جذب تشکل ها شوند.  راهکارهای جذب حداکثری نیروها چیست؟ به عبارتی، ساختارهای موجود تاچه حد دارای ظرفیت گسترش در ابعاد گوناگون هستند، تا کجا می توانند متحد شوند و چگونه می توانند در قالب یک تشکل سراسری درآیند؟

بهتر است به جای نقد انتزاعی تشکل های فعلی و به طور مشخص کانون صنفی معلمان که در شرایط فعلی، به حق بسیار خوب هم عمل کرده است، به نوعی منطق ایجابی برگردیم. شاید درست تر این باشد که بگوییم در اوضاع کنونی، گسترش و اصلاح ساختار تشکل های همراستا و هم محور فعلی مثل کانون های صنفی در قالب یک ساختار اتحادیه ای، می تواند به عنوان مسیر پیش رو بررسی گردد، مسیری که به اتحاد، همگرایی و کنش حداکثری معلمان می انجامد.

یک اتحادیه آموزشی می تواند زیرساخت مناسبی برای گسترش کمی و کیفی تشکل های معلمان باشد. زیرساختی که با گذشت زمان می تواند به یک نهاد نمایندگی تمام عیار و استاندارد و منطبق با معیارها و موازین جهانی بدل شود. در واقع به جای وجود تشکل های صنفی مستقل اما همراستا و هماهنگ در استانهای مختلف کشور که در در حالت شورایی با هم ارتباط دارند و اهداف و کنش های اغلب مشترکی دارند، می توان به یک تشکل سراسری یعنی اتحادیه اندیشید تا هماهنگی، مشارکت پذیری سراسری و جذب حداکثری نیروها افزایش یابد. همانطور که مشخص است، هیچ محدودیتی از لحظ تئوریک برای ایجاد اتحادیه ها وجود ندارد. میشود هم زمان چند اتحادیه سراسری آموزشی در کشور داشت.

اما خصوصیات اصلی اتحادیه آموزشی چیست؟ چه خلاهایی را می تواند پرکند؟

 • اولین خصیصه، تبدیل ساختار عمودی و یا انشعابی تشکل ها به یک ساختار افقی و کاملا مسطح در سراسر کشور است.

تشکل های موجود با تغییر فرم در قالب یک اتحادیه سراسری، می توانند اعضا را در سطح برابری از تصمیم گیری و مشارکت قرار دهند. معلمان همه شهرها و استانها می توانند نه در یک ساختار هرمی، بلکه کاملا همسطح و برابر عضو این تشکل باشند و تا بالاترین رده های مدیریتی فعالیت کنند. یک معلم شهرستانی به راحتی می تواند عضو هیات مدیره یک اتحادیه سراسری باشد. این موضوع  منوط به این پیش شرط است که ساختار انشعابی فعلی در یک ساختار جدید سراسری استحاله پیدا کند و تصمیمات کشوری در زمینه مطالبات صنفی، توسط بخش عظیمی از معلمان سراسر کشور که عضو تشکل هستند، به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم اتخاذ گردد.

 • وجود کمیته های تخصصی:

هر اتحادیه یک هیات اجرایی اصلی ویک هیات مدیره  تصمیم گیرنده دارد. اما در کنار آن، دغدغه های خاص گروههای مختلف، توسط کمیته های تخصصی ویژه پیگیری می شود و نتیجه بررسی ها و تصمیمات به هیات اجرایی و در نهایت هیات مدیره اعلام می گردد. در اکثر اتحادیه های آموزشی جهان، کمیته بازنشستگان، کمیته زنان، کمیته تحقیق و پژوهش و حتی کمیته دانش آموزان وجود دارد. در ساختار آموزشی ایران هم وقتی هدف، جذب حداکثری اعضای شاغل دربخش آموزش، تصمیم گیری جمعی و بهبود کیفیت آموزش بر مبنای این تصمیم گیری است، با توجه به مشکلات خاص گروههای از قبیل مربیان پیش دبستانی و معلمان آزاد و حق التدریس، می توان کمیته هایی مختص این گروهها داشت. اما لازمه اصلی این امر، امکان عضویت این معلمان غیر رسمی در ساختار تشکل است. در شرایط فعلی که درصد حضور زنان  فعال در کنش های مستمر و تشکیلاتی پایین است، کمیته زنان هم می تواند بسیار مفید باشد. و از آن جاییکه یکی از مهمترین عوامل استمرار و موفقیت کنش های صنفی و مدنی، جذب نیروهای جوان و پرانرژی است، می توان کمیته ای به نام کمیته جوانان هم در نظر گرفت. این کمیته می تواند به جذب حداکثری نیروهای جوان و تازه نفس و آموزش آنها بپردازد.

 • هیات مدیره غیر متمرکز:

اعضای هیات مدیره و هیات های اجرایی اتحادیه  بر اساس مکانیسم انتخابات و رای گیری از سراسر کشور انتخاب می شوند. اتحادیه می تواند دفاتر ( نه شعبات) در شهرها و استانهای مختلف داشته باشد. کمیته ها و هیات های اجرایی استانی در مورد مسائل خاص هر منطقه تصمیم می گیرند اما مسائل کشوری با دخالت اعضای انتخابی از سراسر کشور رفع و رجوع می شود.

در پایان باید بگوییم، یک اتحادیه آموزشی استاندارد با داشتن هیات های اجرایی غیرمتمرکز، هیات مدیره منتخب معلمان سراسر کشور و کمیته های تخصصی ویژه می تواند از پتانسیل تشکل های موجود استفاده کرده و به عضوگیری وسیع و موثر در سراسر کشور بپردازد. حتی می توان مفهوم این اتحادیه را کمی بازتر کرد و به یک اتحادیه آموزشی گسترده شامل تمام کارکنان بخش آموزش، معلمان رسمی و غیر رسمی و مربیان پیش دبستانی اندیشید که در کنار مسائل صنفی معلمان، مطالبات آموزشی گسترده تری همچون آموزش کیفی، برابری در تخصیص امکانات، بهبود شرایط استخدامی معلمان غیررسمی و موارد بسیار دیگری را هم سازمانیافته و قانونی پیگیری کند.

حتی اگر از کشورهای مترقی جهان هم بگذریم، در حالی که  کشوری درگیر سالها اختناق و جنگ مانند عراق یک اتحادیه معلمان سراسری (ITU)  دارد و ترکیه  دارای چندین اتحادیه آموزشی عضو کنفدراسیون های اتحادیه های صنفی این کشور شامل معلمان و کارگران است، در لزوم وجود همچین ساختاری در ایران، نمی توان به راحتی تردید کرد.

در صورت اهتمام جدی این امر شدنی است. اما در شرایط فعلی با زیرساخت های موجود سیاسی، اقتصادی و فرهنگی چقدر زمان می برد و کی به سرانجام می رسد، قابل تخمین نیست. باید با امید، درایت ،  عملگرایی فارغ از هر نوع شعارزدگی و با در دست داشتن نقشه راه حرکت کرد. بی گمان، حرکت صحیح امروز، چراغ راه مقصد روشن فرداست.

29 نظر

 1. سلام من مطالب خواندم هر چند با فلتر شکن وارد شدم
  ولی این مقاله به صورت چارت سازمانی نشان دهید و خلاصه آن در شبکه های اجتماعی قرار دهیم عالی می شه

 2. فیلتر شدن سایت فرهنگیان موجب تاسفه . بعد آقایان ادعا دارند ایران آزاد ترین کشور دنیاست و به حکومت های دموکراتیک دنیا ایراد می گیرند . خوش بود تا محک تجربه اید به میان تا سیه روی شود هر که در او غش باشد

 3. امروز یکشنبه 16فروردین94،تجمع بزرگ فرهنگیان یزد ازساعت9ونیم تا12ونیم،مقابل استانداری این شهر برگزارشد.تجمع سراسری وکشوری بعدی شنبه 22فروردین 94،است.همکاران سایراستانها،تجمعات واعتراضاتشان را اطلاع رسانی کنند.

 4. خیلی خجالت آور است در اسفند نودو سه 30 درصد حقوق جهاد کشاورزی و 35 درصد حقوق دادگستری کشور اضافه گردید و صدایی به گوش کسی نرسید حال معلمان ما که باسوادترین قشر یک جامعه هستند نه تنها به خواسته های آنها پاسخ داده نمی شود بلکه بی شرمانه سایت آنها رو فیلتر می کنند.شهید مطهری می گوید در جامعه ای که عدالت را ازبین می برند قطعا ظلم گسترش خواهد یافت . این ظلم پایدار نیست .

 5. برای بدست آوردن کرامت و حرمت انسانی از فردا یعنی 15 اردیبهشت دوباره تحصن را شروع خواهیم کرد آیا ما معلمان به اندازه انرژی هسته ای ارزش نداریم که میلیاردها دلار برای آن خرج کرده ای و سایت ما را فیلتر می کنید فکر می کنید با طرح افزایش جمعیت می توانید فقر – گرسنگی – و شعور و آگاهی جامعه را نابود سازید ای کاش در شهر لوزان دنیا می دانست از وضع زندگی یک معلم ایرانی آن وقت این ها تمام ثروت ما را در فردو -اراک نابود کرده اند معلم با غیرت اتحاد رمز پیروزی ماست

 6. تو این مملکت هیچ چیز بر اساس قانون و منطق پیش نمیرود.هر کی زرنگ تر باشه بیشتر می بره. در این میان فقط آموزش و پرورش مظلوم واقع شده که باید همه کمبودها و سختی ها را تحمل کند. سال قبل یکی از اقوام نزدیک بنده که در بانک ملی کار می کند در روز 22 بهمن معادل حقوق 22 روز را به غیر از حقوق ماهانه دریافت کردند.! بهترین سفرها را می رن. بهترین وسایلو در خانه دارند. با 6 سال سابقه در بانک صاحب خانه و ماشین و همه چیز شده. در حالیکه بسیاری از معلمان در آستانه بازنشستگی هم مستاجر هستند. ظلم و بی عدالتی در حق معلمان در ایران موج می زند.اگر فرهنگیان اعتراض دارند خیلی طبیعی ست.

 7. فیلترکنید!با فیلترشکن وارد میشویم.چشمتان کور…..اعتصاب از15فروردین مقابل استانداری.هفته معلم دیره.

 8. سلام
  خدا قوت روز 11 اردیبهشت احکام 14 درصد رو زدند و فقط حدود 50 تا 60 تومن اضافه تر که برای قانون سالهای قبل بود زده شد تازه فقط برای راهنماییها و دبیرستانیها. برای معلمان ابتدایی هم که پارسال زده بودند. پس فقط 14 درصد اضافه شده و برای معلمانی که تفاوت دریافتی دارند از 14 درصد هم کمتر میشه. مثل خودم که برام حدود 12 درصد شد.

 9. سایت رو فیلتر کنید هم هستیم. مثل الان. ما دیگه خفه نمیشیم
  تا آخرهستیم

 10. سلام بر همه همکاران عزیزم
  باید اعتراض کنیم تا نتیجه بگیریم از شما مدیران سایت درخواست میکنم مطلبی شیوا درباره اعتراض در روز ۵شنبه ها بنویسید تا بهانه ای به دست مخالفان نداد باشیم و عوامل اجرایی مدارس نیز شرکت کنند و خانواده ها معترض بلاتکلیفی فرزندان شان نشوند و باشکوه تر برگذار شود و جای بهانه برای بعضی همکاران محافظه کار نشود ممنون

 11. دوستان اگه دقت کنید برای مبارزه با خواسته ما معلمین، با تبلیغات منفی مردم عادی رو در مقابل ما قرار دادن و اینطور در جامعه القا کردن که ما زیاده خواه هستیم. در حالی که ما بهترین رسانه خبری رو در اختیار داریم و اون هم دانش آموزان و مدرسه هست.بیایید برای شفاف سازی خواسته هایمان و جلب حمایت مردم و جلوگیری از تفرقه،نامه معلمین به مردم را به خانواده ها برسانیم تا آن ها از اعتصاب ما حمایت کنند.در غیر این صورت با جوسازی ایجاد شده در جامعه ،ملت در مقابل ما قرار خواهند گرفت.با مطالعه روزنامه هاو صحبت با مردم متوجه مخالفت آنها با ما خواهید شد.

 12. سایت کانون صنفی معلمان فعلا رفع فیلتر شده

 13. سایت کانون صنفی خیلی وقته فیلتره

 14. ذبیح اله کشاورزی

  سایت فیلتر شده . تازه اول راهه . مبارک باشه همکاران گرامی . فقط اتحاد اتحاد اتحاد

 15. سلام علیکم.همکاران ارجمندم بله درست است سایت حقوق معلم و کارگر فیلتر شده امروز 12 فروردین 94 من با فیلتر شکن وارد سایت شدم و این نشان از دو مطلب است اول اینکه از اعتراضات گسترده ما در گذشته و آینده در هراسند دوم اینکه به فکر فیلتر کردن ما هستند نه دادن حق و حقوق معلم.حالا که اینطور است همه ما باید خود را برای فیلتر کردن مدرسه و کلاس درس بعد از تعطیلات نوروز آماده کنیم بخصوص در هفته معلم با به تعطیلی کشاندن مدارس برای یک هفته متوالی که فوقش یک هفته کسر حقوق است البته باید به عواقب آن بیندیشند بالاخره رسیدن به هر هدفی قیمتی دارد. بدانید که این آقایان اگر برای قشر فرهنگی ارزش قائل بودند تا حالا خواسته های بحق ما را استجابت می کردند برادران حق گرفتنی است اما با اتحاد و ادامه اعتراضات صنفی بدون خستگی و با اراده و ایمان محکم جمعی ان شاء الله. وعده ما معلمان ایران زمین بعد از تعتیلات نوروز امید است که کانون صنفی معلمان نیز بیش از پیش ما را همراهی فرمایند.

 16. تو معرفی این سایت فعالانه شرکت نمایید تا جواب فیلترینگ را محکم بدهیم

 17. با شکستن قلم با فیلتر کردن سایت ما خاموش نمیشویم زیرا 37 سال است که دارید با معلم می جنگید ما شما را خوب می شناسیم در اردیبهشت همراه با برادرانمان کارگران عزیز ومردم ستم دیده به شما نشان خواهیم داد که دست پرورده معلم همان آتش زیر خاکستر زبانه خواهد کشید و ریشه حاکمانی که تحمل نطر یک معلم و تحمل شعور و آگاهی جامعه را ندارند و با طرح افزایش جمعیت می خواهند فقر تنگدستی را گسترش دهند

 18. جواد لعل محمدی

  دوست گرانقدرم خانم هزاره مقدم
  سلام بر شما و درود بر همت جمعی فداکاران کانون صنفی
  بسیار خرسندم که عرض کنم روسیاهانی که کانون سبز مدرسان مدارس میهن را پایگاه دشمن می دانند ، صدای معلمان را به نیکی دریافته اند . آنان بی خردانی هستند که در هم دستی با یکه تازان عرصه بی فرهنگی سعی در برخورد حذفی دارند
  زیاد نگران فیلتر شدن سایت حقوق معلم و کارگر نباشید چون در جائی عرض کردم زمانی که به سراغتان آمدند بدانید که شما را جدی گرفته اند
  سلام حقیر را به دوستان برسانید و به ایشان بفرمائید دیر نخواهد بود که مردم بر روی سیاه خلیفه و خواجگان او فیلتر بگذارد
  ارادتمند : جواد لعل محمدی

 19. تحصن دوباره و نرفتن به کلاس در صورت افزایش صرف 14 درصد.

 20. مسئولین ظالم یک روزی نتیجه ی این ظلمتان را خواهید دید.خدا لعنتتان کند .شما حتی سخنان رهبر را در مورد معیشت معلمان نادیده گرفتید.لعنت بر شما-مگر با فیلتر کردن کارا درست می شه؟وای بر شما

 21. عجب!!!!
  اینجا هم فیلتر شد!!!
  آفرین بر فیلتر کنندگان غیور ایرانی!!!!
  صدای سکوت معلم جواب داد…
  به امید پیروزی و گرفتن حق…
  پاینده باشید…

 22. اگر ما متحد باشیم با فیلتر کردن نمی توانند کاری کنند روزهای خوب وقتی در انتظار ماست که کوتاه نیاییم وتحصن را ادامه دهیم باید به این دولتمردان بگوییم دست از این ساخت بمب اتم بردارید و با 5+1 به توافق برسید تا این مردم بعد 37 سال نفسی بکشند و یک معلم شرمنده خانوادهاش نشود به خدا مردم رفاه -دوستی -آسایش – عشق – برادری -زندگی دور از خشونت -می خواهند نه بمب اتم

  • دوست عزیز،اگر درد ما واقعا تحریم ها بود می توانستیم تحمل کنیم،همانطور که در هشت سال دفاع مقدس صبورانه مقاومت کردیم،ولی درد از جایی شروع می شود که میلیارد میلیارد اختلاس می شود،میلیاردها دلار وام های بلاعوض پرداخت می شود،بسیاری از ارگان ها مانند شرکت گاز و نفت حقوق های چند میلیونی دارند، ولی به آموزش و پرورش،نیروی انتظامی و نیروی کار که میرسند صحبت تحریم و کسر بودجه می شود.در واقع:
   درد ما از فقر نیست، از فرق و تبعیضی است که میبینیم.
   و نتیجه این تبعیض می شود یک جامعه عقب مانده جهان سومی،چیزی که در شان ملت ایران نیست و هیچ معلمی آن را تحمل نمی کند،چرا که بار فرهنگی یک ملت بر دوش معلمین است.

 23. آقا محمد يك كم مودب باش اگه فيلتره تو چه جوري اومدي؟vpnكه داري

 24. ذبیح الله کشاورزی

  با تشکر از سرکار خانم هزاره مقدم این پیشنهاد جالبی است که باید خیلی وقت پیش به مرحله اجرا در می آمد و در شرایط فعلی با توجه به مشکلات موجود و لزوم هماهنگی بیشتر ، وجود آن بیشتر نمود پیدا کرده و به عنوان یک نیاز مبرم جمعی احساس می شود بنابراین معلمان محترم سراسر کشور در این اتحادیه صنفی عضویت یابند و بنده به سهم خویش آمادگی عضویت دارم و اعلام آمادگی می نمایم . یا علی . یدالله مع الجماعه

 25. خدا لعنت کند این بی شرف ها و از خدا بی خبرها را که به جای رسیدگی به مشکلات معلمان سایت رو فیلتر می کنند.به گمان خودشان با این کار می توانند جلوی خواسته های معلمان فداکار بایستند.
  مرگ بر ظالم

  • سلام به همه همکاران گرامی
   از همه خواهش دارم با حضور فعالتر در این سایت جواب خوبی به فیلتر کردن معلم ها بدن
   مسئولین خردمند ما گویا نمی فهمند با سانسور کردن معلم ها و حذف صورت مسئله آینده حکومتی که این همه ملت برای اون هزینه کردند را به خطر میندازن.
   نتیجه ی سانسور معلمان را در سال 78 و 88 دیدند و در سال 88 اگر اتفاقات روز عاشورا اتفاق نمی افتاد معلوم نبود اعتراضات به کجا می انجامید با این وجود مسئولین ما هنوز خوابن. چیزی که دل هر انسان خردمندی رو میسوزونه هزینه ی بسیار سنگین انسانی و مادی بوده که این ملت برای استقلال خود دادند ولی عده ای که حکومت را حق خودشون میدونن و مملکت را بین خودشون تقسیم کردن به این مسائل توجهی ندارن و شب و روز هم دم از راه شهدا و خون شهدا میزنن.
   خدا آخر و عاقبتمون رو بخیر کنه