سرخط خبرها
خانه / کارگران / تعطیلی کارخانه های مونتاژ سامسونگ در ایران و ترس صدها کارگر از بیکار شدن
تعطیلی کارخانه های مونتاژ سامسونگ در ایران و ترس صدها کارگر از بیکار شدن

تعطیلی کارخانه های مونتاژ سامسونگ در ایران و ترس صدها کارگر از بیکار شدن

سه کارخانه مونتاژ لوازم خانگی کره ای در تهران، تعطیل شد. کارخانه مونتاژ لوازم خانگی کره ای در تهران، یک روز پس از بازدید خبرنگاران ، تعطیل شد و کارگران سه واحد صنعتی وابسته به این شرکت، در ترس از دست دادن شغل خود و بیکاری هستند.

در حال حاضر به کارگران این شرکت اعلام شده برای ۱۰ روز به مرخصی اجباری بروند تا قطعات منفک جدید از گمرک ترخیص شود. مسئله ای که باعث شده است نگرانی خانواده های این کارگران درباره از دست دادن شغل خود دوچندان شود.

 این شرکت لوازم خانگی کره ای هفته گذشته خبرنگاران را برای بازدید از خط مونتاژ محصولات کره ای در کیلومتر ۱۸ جاده مخصوص کرج برده بود و مدیر این شرکت اعلام کرده بود سامسونگ تکنولوژی تولید لوازم خانگی خود را به ایران داده است، در حالی که درست یک روز پس از این بازدید، خط مونتاژ این محصولات در ایران تعطیل شد و کارگران سه واحد صنعتی وابسته به این شرکت، در ترس از دست دادن شغل خود و بیکاری هستند.

گزارشهای رسیده حاکی از این است که خط مونتاژ لوازم خانگی این شرکت کره ای در ایران به دلیل آنچه نبود قطعات منفک(SKD) عنوان شده در کارخانه های موسوم به خیبر و تکوین الکترونیک، از کار افتاده است. این شرکت به صورت منفک، قطعات لوازم خانگی را وارد ایران کرده و با استفاده از خط مونتاژ، اقدام به سر هم بندی این تجهیزات می کند.

میرمحمدصادق، مدیر این شرکت در نشست خبری خود که پس از بازدید خبرنگاران انجام شد اعلام کرد قرار است به زودی خط دوم تولید در کارخانه خیبر افتتاح شود، ولی یک روز پس از رفتن خبرنگاران، تنها خط مونتاژ این محصولات کره ای در کشور متوقف شد و در حال حاضر به کارگران این شرکت اعلام شده برای ۱۰ روز به مرخصی اجباری بروند تا قطعات منفک جدید از گمرک ترخیص شود. مسئله ای که باعث شده است نگرانی خانواده های این کارگران درباره از دست دادن شغل خود دوچندان شود.

این اتفاق در حالی افتاده است که مسئولان سازمان تجارت اعلام کرده اند قصد دارند تعرفه واردات لوازم خانگی و قطعات منفک این لوازم از شرکتهای سامسونگ و ال.جی را تا ۸۰ درصد افزایش دهند. به نظر می رسد از هم اکنون اعلام افزایش تعرفه واردات لوازم خانگی از کره جنوبی، باعث شده خط مونتاژ محصولات سامسونگ در کشور با مشکل تامین قطعات مواجه شود.

گفتنی است،تعداد کارکنان  فقط کارخانه تکوین الکترونیک بیش از 700 نفر است.

منبع:

بولتن نیوز، بیستم مرداد