سرخط خبرها
خانه / معلمان / توجه به معیشت معلمان
توجه به معیشت معلمان

توجه به معیشت معلمان

       مطلب زیر به قلم محمود بهشتی لنگرودی، سخنگو و بازرس کانون صنفی معلمان ایران در صفحه ی نخست شماره امروز روزنامه ایران سه شنبه 16 اردیبهشت 1393 منتشر شد.

      برای آن‌که بخواهیم درباره جایگاه معلم سخن بگوییم، ابتدا باید ببینیم علم در جامعه ما چه جایگاهی دارد. جایگاه معلم، تحت تأثیر جایگاه علم در جامعه است. معلمانی که روزی علم بهتر است یا ثروت را موضوع انشای دانش‌آموزان می‌کردند حال، خود سوژه این موضوع شده‌اند.
      در جامعه‌ای که  علم جایگاه مهمی داشته باشد انتقال دهنده آن هم دارای جایگاه بالا و منزلت خواهد بود. اما امروزه در جامعه‌ ما ارزش علم رو به افول است و ارزشگذاری‌ها روی افراد در جامعه بر مبنای چیزهایی غیر از علم است، در این شرایط طبیعتاً نه مدرک ملاک ارزش است و نه تجربه کاری و تنها مبنای ارزشگذاری و منزلت میزان ثروت و دارایی افراد می‌شود. مسائلی که در جامعه علمی و فرهنگی با تاریخ کهن آن نباید دیده می‌شد بویژه بر سر موضوع معیشت و مسائل مالی.
      در خصوص مسائل مالی با‌وجود  آن‌که قوانین خوبی برای بهبود معیشت کارمندان بویژه فرهنگیان  به تصویب رسیده است اما این قوانین تاکنون به مرحله اجرا در نیامده است. در برنامه پنج ساله و مدیریت خدمات کشوری پیش‌بینی شده حقوق کارمندان و حقوق بگیران  باید حداقل معادل تورم افزایش داشته باشند، براساس اعلام مسئولان در خوشبینانه‌ترین حالت تورم به حد 25درصد می‌رسد ولی شاهدیم که مبنای افزایش حقوق 20درصد خواهد بود.
      این به معنای آن است که قدرت خرید نسبت به سال قبل پایین‌تر خواهد آمد. مضاف بر این که در قانون مدیریت خدمات کشوری هم ذکر شده که در بخش آموزش 10درصد نسبت به بخش‌های دیگر در واقع افزایش حقوق بیشتری داشته باشد اما از همان ابتدای تصویب این قانون در حالی که با اجرای آن فاصله حقوقی معلمان هرسال نسبت به سال قبل و نسبت به سایر کارمندان کاهش می‌یافت اما متأسفانه این قانون هم در اجرا دچار مشکل شد و به نتیجه‌ای نرسید.
      این تنها مسائل معلمان نبوده چراکه در سال‌های اخیر حق و حقوق معلمان حق‌التدریس و اضافه کار آن‌ها بموقع پرداخت نشده است.  بیمه طلایی هم بطور کامل اجرا نشد و شاهد بودیم که برخی تعرفه‌ها مانند خدمات خرید عینک و دندانپزشکی و… تحت پوشش بیمه طلایی قرار نگرفت.
      شرایط معیشتی بازنشستگان فرهنگی نیز تعریف چندانی ندارد، مبلغی که بابت پایان خدمت فرهنگیان پرداخت می‌شود با‌وجود آن‌که رقم قابل توجهی است اما به دلیل تأخیرهای بسیار طولانی و با اقساط  طولانی باعث شده که آن مبلغ ارزش  گذشته خود را از دست بدهد و کارایی نداشته باشد.
      مسئولان باید توجه داشته باشند که اگر به دنبال رشد و توسعه در جامعه هستیم باید نخست در همین کلاس‌های درس آن را جست‌و‌جو کرد. از همین معلمانی که مسئولیت تربیت و دانش افزایی را به فرزندان افراد جامعه بر عهده دارند. هرچند با آغاز به کار دولت تدبیر و امید بارقه‌ای از امید در میان فرهنگیان و فعالان صنفی معلمان شکل گرفته که بتوان آینده‌ بهتری را برای معلمان شاهد باشیم اما مسلماً آموزش و پرورش به تنهایی قادر به رفع کوهی از مشکلات انباشته در این وزارتخانه نیست و نیاز به همت همه مسئولان دارد.