سرخط خبرها
خانه / معلمان / ثبت نام مدارس و مشكلات هميشگی
ثبت نام مدارس و مشكلات هميشگی

ثبت نام مدارس و مشكلات هميشگی

این مطلب روز پنجشنبه 8 خرداد در صفحه گزارش اجتماعی روزنامه آرمان منتشر شد که عیناً در اینجا آورده می شود.

      آرمان- ميمنت گلشني: ثبت نام دانش‌آموزان در ابتداي فصل تابستان همواره با مسائل و مشكلاتي براي خانواده‌ها همراه بوده است. شكايت بسياري از خانواده‌ها از پرداخت پول به‌رغم توضيح مكرر مسئولان بر رايگان بودن آموزش، تكميل شدن ظرفيت بسياري از مدارس و قوانيني كه درباره منطقه‌بندي مدارس وجود دارد به همراه نارضايتي خانواده‌ها از برخی مسئولان مدارس و آموزش و پرورش مناطق مختلف به هنگام ثبت نام از جمله دغدغه‌هايي است كه هر ساله با شروع ثبت نام مدارس رنگ تازه‌اي به خود مي‌گيرد. امسال هم آموزش و پرورش طرح‌هاي تدوين شده براي ثبت‌نام دانش‌آموزان را اعلام كرده و از اجراي پروژه مهر خبر داده است.

دريافت هزينه كتاب و بيمه

      معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش ضمن اعلام برنامه‌ها و اولويت‌هاي معاونت در سال جاري و اعلام جزييات ثبت نام در مدارس از ابلاغ دستورالعمل طرح پروژه مهر در آينده نزديك خبر داده‌است. علي زرافشان با بيان اينكه ثبت نام در مدارس آغاز شده اظهار كرده است: دانش‌آموزان مقطع اول دبستان مشغول انجام كارهاي مقدماتي ثبت‌نام و مراجعه به پايگاه سنجش سلامت هستند و ساير پايه‌ها نيز بعد از پايان امتحانات در يك بازه زماني 45 روزه از اول خرداد تا 18 تير ثبت نام خود را انجام مي‌دهند. او ادامه داده‌است: دستورالعمل ثبت نام به مدارس ابلاغ و مقررات مربوط به دريافت شهريه از اوليا نيز در آن به‌طور كامل قيد شده است. به غير از مدارس خاص كه دستورالعمل ويژه دارند و مي‌توانند مبالغي را براي فعاليت‌هاي آموزشي و پرورشي از اوليا دريافت كنند، ساير مدارس مجاز به دريافت شهريه نيستند. معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بيان اينكه والدين تنها موظف به پرداخت هزينه كتاب و بيمه هستند، اظهار كرده است: ستادهاي ثبت‌نام در مناطق مختلف براي بررسي تخلفات تشكيل شده‌اند و مسئوليت نظارت بر فرآيند ثبت‌نام در مدارس را بر عهده دارند و خانواده‌ها در صورت مشاهده تخلف مي‌توانند موارد را به آنها گزارش دهند؛ البته براساس ماده 11 شوراها، دريافت كمك‌هاي مردمي بعد از ثبت نام توسط مديران بلامانع است. زرافشان همچنين با اعلام اينكه عمليات مربوط به اجراي طرح پروژه مهر نيز آغاز شده و دستورالعمل آن حضوري ابلاغ مي‌شود، گفته است: اجراي طرح پروژه مهر از اول تير آغاز خواهد شد. او افزوده است: دستورالعمل ثبت نام مدارس نيز به عنوان بخشي از پروژه مهر به مدارس ارسال شده است كه بر اين اساس دانش‌آموزان بايد در زمان مقرر كلاس‌‌بندي و ثبت‌نام شوند. اين مساله نيز ارتباط مستقيم با سامان‌دهي نيروي انساني دارد. به گزارش ايسنا زرافشان با بيان اينكه جشن شروع سال تحصيلي و اطلاع‌رساني درباره جزييات ثبت‌نام در مدارس توسط رسانه‌هاي مختلف در سطح كشور از جمله ديگر برنامه‌هاي پروژه مهر است تصريح كرده است: ستاد پروژه مهر در هر استان تشكيل شده و وظايف خود را در بازه‌هاي زمان‌بندي مشخص انجام خواهد داد.

ثبت نام بيش از 12 ميليون دانش‌آموز

      نگاهي به آمار دانش‌آموزان در سال تحصيلي 92-93 نشان مي‌دهد، سال قبل 12 ميليون و300 هزار دانش‌آموزان در مقاطع تحصيلي ابتدايي و متوسطه در 105 هزار مدرسه و بيش از 750 منطقه آموزشي، تحصيل مي‌كردند كه از اين تعداد شش ميليون و 850 هزار نفر در مقطع ابتدايي، دو ميليون و 212 هزار نفر در مقطع متوسطه اول و سه ميليون و 270 هزار نفر در مقطع متوسطه دوم حضور داشتند. علاوه بر اين، 8.‌5‌درصد از دانش‌آموزان در مدارس غيردولتي و بقيه در مدارس دولتي تحصيل مي‌كردند يعني 11 ميليون و 237 هزار نفر از دانش‌آموزان در مدارس دولتي و يك ميليون نفر نيز در مدارس غيردولتي تحصيل كردند. ثبت نام و تحصيل بخش عظيمي از دانش‌آموزان در مدارس دولتي اين انتظار را براي خانواده‌ها ايجاد مي‌كند تا بر اساس قانون موجود درباره تحصيل رايگان، دانش‌آموزان بدون پرداخت هزينه در مدارس دولتي تحصيل كنند. در عمل اما اين چنين نيست و مدارس هنگام ثبت نام شهريه‌اي را تحت عنوان هزينه كتاب و بيمه دريافت مي‌كنند و در طول سال هم خانواده‌ها مجبورند بارها مبالغي را تحت عنوان فعاليت‌هاي كمك آموزشي، اردوهاي تفريحي آموزشي و… پرداخت كنند. شكايت خانواده‌ها به اين امر همواره با واكنش مديران مدارس همراه است كه از خلف وعده وزارت آموزش و پرورش در پرداخت سرانه مدارس گله مند هستند. بر اساس آخرين اخبار با وجود آنكه فاني وزير آموزش و پرورش از احتمال واريز 50 ميليارد تومان به عنوان سرانه مدارس پيش از شروع سال تحصيلي 92-93 خبر داده است، دو سال است كه هيچ مبلغي از سوي اين وزارتخانه به حساب مدارس واريز نشده‌است و مدارس براي تامين هزينه‌هايي چون قبض گاز و برق دچار مشكلات عديده‌اي هستند. هزينه مدارس در كنار قانون مربوط به ثبت نام دانش‌آموزان مدارس دولتي بر اساس منطقه محل سكونت از جمله انتقاداتي است كه بارها از سوي خانواده‌ها به عملكرد آموزش و پرورش صورت گرفته است. در نهايت به دليل حجم بالاي انتقادات، آموزش و پرورش با انتشار بخشنامه‌اي دست به تعديل اين مورد زد. براساس اين بخشنامه، مديران مدارس مي‌توانند از فرزندان كاركنان دولت در آموزشگاه‌هاي نزديك محل كار والدين آنها متناسب با ظرفيت مدرسه ثبت نام كنند. اگر چه بخشنامه حاضر تا حدي كار را تسهيل كرد اما اين سوال را مطرح مي‌كند كه چرا تنها شامل كارمندان دولت مي‌شود و ساير شاغلان را در نظر نمي‌گيرد.

ثبت نام مهم‌ترين مرحله از فعاليت مدارس

      در همين رابطه يك نماينده مجلس در گفت‌وگو با آرمان کم توجهي مسئولان آموزش و پرورش به بحث منطقه‌بندي مدارس و مشكلات خانواده‌ها در ثبت نام را مورد توجه قرار مي‌دهد و مي‌گويد: وقتي وارد بحث منطقه‌بندي مي‌شويم بايد تمام گروه‌هاي شاغلين را در نظر بگيريم. توجه به يك گروه در اين مورد اصلاً مناسب نيست. عبدالوحيد فياضي در ادامه اشاره مي‌كند: ثبت نام مدارس مهم‌ترين مرحله از فعاليت مدارس است. زماني كه اين مرحله به درستي انجام نشود در بخش‌هاي ديگر هم با مشكلات عديده رو به رو مي‌شويم. او دريافت شهريه در مدارس دولتي را ناشي از اقدامات نامناسب مديران رده بالاي آموزش و پرورش و ناتواني آنها در حمايت از مدارس مي‌داند و معتقد است: اين انحراف موجب مي‌شود تا خانواده خود بار هزينه تحصيل فرزند خود را به دوش كشد كه اين امر مسلما‍ً خلاف قانون است. دبيرکل كانون صنفي معلمان هم در گفت‌وگو با آرمان با انتقاد از طرح تجميع در مدارس كه در زمان دولت قبل تصويب و اجرا شد مي‌گويد: نتيجه اين طرح چيزي جز كلاس‌هايي با 45 نفر دانش‌آموز نبود. دولت براي كاهش هزينه‌ها بسياري از كلاس‌ها را تجميع كرد تا در تعداد معلمان صرفه جويي كند و از ميزان اضافه كاري و حق التدريس بكاهد. اين در حالي است كه در حال حاضر تعداد دانش‌آموزان كلاس‌ها در كشور تا 15 نفر با استاندارد جهاني فاصله دارد. اسماعيل عبدي همچنين از آموزش و پرورش مي‌خواهد تا هزينه سرانه مدارس دولتي در مناطق فقير و محروم را هر چه سريع‌تر پرداخت كند تا بار ديگر شاهد حوادثي چون آتش سوزي در مدرسه شين آباد نباشيم.