سرخط خبرها
خانه / مقالات / جایگاه آموزش پیش دبستانی و مربیان آن
جایگاه آموزش پیش دبستانی و مربیان آن

جایگاه آموزش پیش دبستانی و مربیان آن

نسرین هزاره مقدم

در روزهای گذشته، معلمان پیش دبستانی از شهرهای دور و از گوشه و کنار کشور به تهران آمدند تا پیگیر وضعیت شغلی خود باشند.  آنها چند روز پیاپی در مقابل نهادهای دولتی مانند وزارت آموزش و پرورش و ساختمان ریاست جمهوری تجمع کردند. در طول این تجمعات، به آنها توهین شد، آنها را بی سواد خطاب کردند و حراست آموزش و پرورش تلاش کرد با تماس های تلفنی تهدیدآمیز آنها را متفرق کند. همه این بی اعتنایی ها و توهین ها در حالی انجام شد که این مربیان تنها یک پرسش و یک درخواست داشتند، چرا مصوبه ای که برای استخدام آنها به تصویب رسیده است، هرگز اجرایی نشده است.

با بلند شدن صدای دادخواهی این مربیان که در عین برعهده داشتن وظیفه تعلیم و تربیت فرزندان این سرزمین در حساس ترین و تاثیرگذارترین سالهای عمر، از حقوق شغلی خود محرومند و در شرایطی که این فریاد دادخواهی بی پاسخ مانده است، سری زدم به سایت ها و منابع سازمانها و نهادهای  بین المللی تا ببینم موقعیت این مربیان و شغل حساس آنها بر مبنای معیارهای جهانی چگونه تعریف می شود و ما چقدر با این جایگاه فاصله داریم.

سازمان جهانی آموزش  (EI) که مرجع خوبی برای مسائل و دغدغه های آموزشی است، سیاست های زیر را به عنوان کلیدهای راهبردی در زمینه آموزش پیش دبستانی تعریف کرده و به اعضای خود توصیه می کند:

  • آموزش پیش دبستانی باید با بودجه دولتی تامین گردد و بدون هیچ گونه تبعیض کمی و کیفی در اختیار همه کودکان باشد.
  • رفاه مربیان پیش دبستانی و ارتقاء شغلی و آموزشی آنها، باید در برنامه کاری وزارت آموزش و پرورش کشورها گنجانده شود.
  • مربیان پیش دبستانی باید در بدنه و در لایه های مدیریتی اتحادیه ها و سندیکاهای آموزشی حضور داشته باشند و حمایت از حقوق آنها، بایستی در برنامه کاری این نهادهای صنفی باشد.

حمایت و پشتیبانی از شاغلان این رده، علاوه بر سازمان جهانی آموزش ، در برنامه کاری سازمانهایی مانند یونسکو، یونیسف و سازمان جهانی همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) نیز قرار دارد.

سازمان جهانی یونسکو در مورد آموزش پیش دبستانی می گوید: “آموزش پیش دبستانی، به آموزش و پرورش کودکان، قبل از ورود به مدرسه و پیش از آغاز آموزش های رسمی اطلاق می شود. این بازه زمانی در یادگیری و پیشرفت آینده کودکان تاثیر بسیاری دارد، پس مربیان و شاغلان این رده، از مهمترین کارکنان آموزشی در سراسر جهان هستند، چرا که منظر دورنمای پیشرفت و توسعه جهان با دستان آنها ترسیم می شود.”

در سالهای گذشته با مشارکت این سازمانها، سمینارهای متعددی با هدف آشنایی دولت ها و اتحادیه های آموزشی با لزوم آموزش در اولین سالهای طفولیت و آموزش پیش دبستانی برگزار شده است. برای مثال، سمینار کپنهاک دانمارک در جولای 2010 و سمینار واشنگتن دی سی در اکتبر 2011. خروجی همه این سمینارها، پیشنهاداتی در جهت ارتقاء آموزش پیش دبستانی و همچنین بالا بردن کیفیت این آموزش بوده است.

در اروپا، کمیته اتحادیه های صنفی آموزش این قاره (ETUCE) به شدت در عرصه سیاست گذاری های آموزش پیش دبستانی فعال است. در سال 2006 در یک نشست سراسری، همه اعضای این کمیته یا به عبارتی اتحادیه های آموزشی کشورهای اروپایی، متعهد شدند که آموزش پیش دبستانی را به عنوان یک اولویت کلیدی در مذاکرات و تعاملات با مقامات محلی،کشوری و منطقه ای و در همه فعالیت های صنفی خود در نظر بگیرند.

با این شرح و توصیفات، در مقایسه با جهان پیشرفته، جایگاه مربیان پیش دبستانی در ایران بسیار پایین است. دولت وظیفه دارد به سرعت برای حل مشکلات این قشر آموزشی چاره ای بیندیشد و به نابسامانی اوضاع آنها با تخصیص بودجه مناسب خاتمه دهد. از طرفی این مربیان باید بتوانند به بدنه انجمن ها و نهاد های صنفی معلمان بپیوندند و در اتحاد با باقی معلمان که آنها هم مشکلات معیشتی بسیاری دارند، برای به دست آوردن حقوق قانونی خود مبارزه کنند. این، راه را برای چانه زنی متحد و پرقدرت با مقامات دولتی و قانونگزاری باز خواهد کرد.

در این زمینه هر تلاشی که انجام دهیم وهر قدر به طور جمعی درخواست کنیم باز هم کم است.  تامین یک زندگی شایسته و سزاوار برای معلمان یعنی تامین آینده ای شاد و روَشن برای ایران.

 

منابع:

وبسایت سازمان جهانی آموزش (EI)

وبسایت سازمان جهانی یونسکو

و

وبسایت کمیته اتحادیه های صنفی آموزش اروپا (ETUCE)