سرخط خبرها
خانه / کارگران / جلسه تعیین مزد به نتیجه نرسید/ گزارشی از جلسات تعیین مزد 94
جلسه تعیین مزد  به نتیجه نرسید/ گزارشی از جلسات تعیین مزد 94

جلسه تعیین مزد به نتیجه نرسید/ گزارشی از جلسات تعیین مزد 94

حقوق معلم و کارگر:

طبق گزارش خبرگزاری ایلنا، جلسه‌ جمعه که گفته‌ می‌شد جلسه نهایی تعیین مزد کارگران برای سال 94 خواهد بود، پس از مخالفت قاطع نمایندگان کارگران با پیشنهادات کارفرمایان دولتی و خصوصی  بدون تصویب رقم مزد خاتمه یافت. قرار است روز یکشنبه جلسه دیگری برگزار گردد.

«علی خدایی» رئیس کارگروه مزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با اعلام این خبر به ایلنا گفت: جلسه بعدی تعیین مزد 94 روز یکشنبه (24 اسفند) برگزار خواهد شد.

این در حالیست که حداقل 8 نماینده کارگری اعلام کرده بودند که در صورت ادامه پافشاری دولت و کارفرمایان بر پانزده درصد افزایش دستمزد، حاضر به ترک جلسه تعیین مزد جمعه به نشانه اعتراض هستند.

جلسات سه جانبه تعیین مزد در حالی سالانه برگزار می شود که سه جانبه گرایی برای چانه زنی و پیمانهای جمعی تعیین دستمزد در ایران معنای واقعی ندارد. بر طبق اصول جهانی، در مذاکرات سه جانبه، دولت، کارفرمایان خصوصی و نمایندگان اتحادیه ها و تشکل های کارگری مستقل و بدون وابستگی به دولت باید حضور داشته باشند.  اما در ایران، شرایط  همیشه به گونه ای بوده است که نمایندگان  تشکل های مستقل از قدرت و دولت هرگز قادر نبوده اند  در این جلسات، حضور داشته باشند و اصولا این تشکل ها برای مذاکره به رسمیت شناخته نمی شوند.  بنابراین، کارگران هرگز مدافعی در این جلسات نداشته و ندارند و صدایشان  به خوبی شنیده نمی شود. اما نکته جالب اینجا است که  صدای اعتراض و  فشارمقاومت و ایستادگی بدنه کارگری در شرایط سخت معیشتی فعلی، به حدی رسیده است که نمایندگان کارگری جلسات سه جانبه تعیین مزد، گرچه نمایندگان واقعی دستمزدبگیران و اعضای تشکل های مستقل نیستند، به راحتی نمی توانند خواسته های بر حق کارگران را نادیده بگیرند و مجبور شده اند تا حدی با این بدنه همراهی کنند، بدنه ای که خواسته قانونی اش اجرای ماده 41 قانون کار و تعیین دستمزد بر اساس سبد هزینه خانوار یا همان خط فقر اعلام شده است. 

در روزهای پیش از این، گروههای مختلف کارگران با امضای طومارها و ارسال نامه ها از این نمایندگان خواسته اند که به دستمزدی پایین تر از خط فقر رضایت ندهند. برای مثال، بیش از ۶۰ نفر از کارگران معادن بخش خصوصی زغال سنگ در زرند کرمان با امضاء طوماری از نمایندگان کارگری در مذاکرات تعیین مزد 94 خواستند در مذاکرات مزدی، شرایط سخت زندگی کارگران معادن را با توجه به نوع کار خطرناک و دستمزد کمی که دریافت می‌کنند در نظر بگیرند. در بخشی از این نامه که خبرگزاری ایلنا چاپ کرده آمده است، شرایط کار در شرکت‌های خصوصی معدنی به گونه‌ای شده که تداعی کنندهٔ برده داری در قرون وسطی است. کارفرمایان شرکت‌های خصوصی فقط و فقط از ما انتظار دارند میزان تولید زغال سنگ را بالا ببریم ولی در عوض هیچ افزایشی در حقوق و مزایای ما صورت نمی‌دهند. 400کارگر کارخانجات شهید قندی یزد نیز امضای طوماری از نمایندگان کارگران در شورای عالی کار خواستند در صورت افزایش نیافتن حداقل دستمزد متناسب با معیارهای قانونی، از امضای مصوبهٔ مزدی ناعادلانه خودداری کنند. این کارگران در این طومار اعلام کردند ما خواستار افزایش مزد سال ۹۴ بر اساس معیارهای مشخص شده در ماده ۴۱ قانون کار هستیم. در همین راستا می توان به حمایت 31 نهاد کارگری در کارخانجات شرق تهران از ایستادگی در برابر تعیین مزد ناعادلانه اشاره کرد.

این در حالیست که  دو تشکل  مستقل کارگری،  اتحادیه ی آزاد کارگران ایران و سندیکای کارگران شرکت واحد نیز، با انتشار بیانیه های جداگانه ای خواهان تعیین حداقل دستمزد عادلانه شده اند. در این بیانیه ها  تشکل های فوق تاکید کرده اند که زندگی شایسته با مزدی عادلانه حق همه کارگران است و ما بر تحقق تامین سبد هزینه یک خانوار کارگری در تعیین حداقل مزد طبق نظر خود کارشناسان حکومتی که بالای سه میلیون تومان اعلام شده است پای می فشاریم.

جلسه بعدی تعیین مزد، روز یکشنبه، بیست و چهارم اسفند برگزار خواهد شد. گرچه هر دستمزدی پایین تر از خط فقر که قادر به تامین سبد هزینه یک خانوار چهار نفره نباشد، مخالف با ماده 41 قانون کار و در تعارض با منافع جمعی کارگران است، اما باید تا یک شنبه منتظر بمانیم و ببینیم نمایندگان تشکل های دولت ساخته آیا می توانند در مقابل فشار دولت یعنی بزرگترین کارفرمای کنونی و کارفرمایان خصوصی مقاومت کنند و تا اندازه ای نماینده بدنه کارگری  زیر فشار فقر و تنگدستی  باشند یا همه چیز یک سناریوی از پیش بر نامه ریزی شده است؟

تهیه گزارش:

نسرین هزاره مقدم