سرخط خبرها
خانه / کارگران / جهان! من کارگر هم نیستم/ مسئولان صدای کارگران را بشوند
جهان! من کارگر هم نیستم/ مسئولان صدای کارگران را بشوند

جهان! من کارگر هم نیستم/ مسئولان صدای کارگران را بشوند

کارکرد روز کارگر تنها شنیدن سخنرانی‌های مسئولان در حمایت از کارگران و گزارش عمل به وعده‌ های انتخاباتی نیست؛ چرا که این روز بهترین فرصت برای رساندن وعده‌ها به گوش مسئولان است.
۱۱ اردیبهشت ۹۶ نیز از این قاعده همیشگی مستثنی نبود و کارگران از بسیاری از واحدها با در دست داشتن پارچه نوشته در داخل و صحن حرم امام حضور داشتند.

فروپاشی ۳۰۰ خانوار کارگری

کارگران روغن نباتی قو قبل از رسیدن سایر کارگران در محوطه اطرف حرم حضور داشتند و توجه عکاسان خبری را به خود جلب کرده بودند. البته کارگران این کارخانه پارسال نیز در راهپیمایی روز کارگر در خیابان طالقانی حضور داشتند اما امسال بیش از ۱۵۰ کارگر کارخانه قو حضور داشتند.

بر روی پارچه نوشته‌های آنها تعطیلی کارخانه روغن قو بیش از هر چیز به چشم می خورد. مسئولان این کارخانه تا پایان تیر ماه امسال در یک اقدام جنجال بر انگیز پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ اعلام کرده بودند که این کارخانه تا پایان تیر ماه ۹۶ تعطیل می‌شود.

یک نفر از کارگران قو که در تجمعات پیشین حضور داشت گفت که کارگران قو از این فرصت استفاده کردند تا مطالبات خود را به گوش رئیس جمهوری و وزیر کار برسانند چرا که احساس می کنند مشکلات معیشتی و امنیت شغلی کارگران این کارخانه قدیمی به دست فراموشی سپرده شده است.

کمی آنطرف تر یک کارگر این کارخانه نزدیک به در ورودی حرم ایستاده است. مسئولان حراست از وی می‌خواهند که به میان سایر کارگران بازگردد اما اصرار دارد که در همان جا حضور داشته باشد.

جهان! من کارگر هم نیستم

آهسته آهسته به ساعت ۹ صبح نزدیک می‌شویم صدای سخنرانی حسن روحانی از طریق بلندگوها در اطراف حرم به گوش می رسد تعداد زیادی از حاضرین در حرم با تلفن‌‌های خود از سخنرانی وی فیلم می‌گیرند کمی پایین و چسبیده به ضریح یک کارگر که اخیرا بیکار شده ایستاده است.

پشت تکه مقوایی که تبلیغات ریاست جمهوری حسن روحانی بر روی آن چاپ شده به خط خوش نوشته: «جهان من کارگر هم نیستم». جلو می‌روم چرا که مشخص نیست از کدام واحد تولیدی یا صنعتی آماده است.

می گوید کارگر یک مزرعه کشاورزی در شمال ایران بودم که به دلیل عدم حمایت مسئولان از کشاورزی خود کفا بیکار شده‌ام و حالا حتی بیمه هم نیستم.

در توضیح نوشته خود می‌افزاید: حالا من دیگر حتی کارگر هم نیستم و حالا اصلا حس هم نمی کنم که سر کار بودن یا نبودن من برای کسی مهم باشد.

بیکاران هم آمده بودند

تعداد بسیاری از جوانای که تا به حال نتوانسته‌اند کار پیدا کنند به حرم آمده بودند. گوش خود را به حرف‌های حسن روحانی تیز کرده اند تا شاید وعده ای در خصوص ایجاد شغل بشنوند. یکی از آنها که منتظر اتمام سخنان روحانی است از یکی از دوستانش می پرسد که آیا وعده‌های رئیس جمهوری محقق می‌شود؟

سخن رانی‌ها در دقایق آخرست. یک کارگر ساختمانی کاغذی در سایز A۴‌ در دست دارد که روی آن بزرگ تایپ شده بود «محرومیت دو سال یک کارگر ساختمانی حادثه دیده از خدمات اجتماعی».

آهسته آهسته جمعیت از صحن بیرون می روند تا سوار اتوبوس ها شوند و برگردند. روز کارگر سال ۹۶ هم تمام می‌شود اما مطالبات کارگران همچنان باقی است و منتظر دریافت پاسخی از سوی مسئولان.

گزارش: پیام عابدی