سرخط خبرها
خانه / جنبش های مدنی جهان / حمایت جهانی از جنبش افزایش دستمزد در کامبوج
حمایت جهانی از جنبش افزایش دستمزد در کامبوج

حمایت جهانی از جنبش افزایش دستمزد در کامبوج

در اوایل اکتبر امسال، وزارت کار کامبوج حداقل دستمزد کارگران صنایع پوشاک، دوزندگی و کفاشی را اعلام کرد. این حداقل دستمزد به حدی پایین و غیرعادلانه بود که اعتراضات اتحادیه های کارگری را برانگیخت.  گفتنی است که صنایع پوشاک و دوزندگی، سالانه منشا 5 بیلیون دلار سود سالانه برای این کشور هستند.

بعد از این اعلام دولتی، فدراسیون اتحادیه های کارگران پوشاک کامبوج درخواست حمایت جهانی کردند. آنها از همه اتحادیه ها و کنفدراسیون های کارگری جهان خواستند از تقاضای آنها برای افزایش حداقل دستمزد ماهانه از 100 دلار آمریکا به 177 دلار حمایت کنند.

در پاسخ به این درخواست، اتحادیه جهانی صنایع (IndustriALL) و کنفدراسیون جهانی اتحادیه های صنفی (ITUC) به همراه اعضا و همپیمانان خود، روز 17  سپتامبر را به عنوان روز جهانی عمل در حمایت از کارگران کامبوج تعیین کردند. در این روز قرار است راهپیمایی ها و تحرکات اعتراضی در مقابل سفارتخانه های کامبوج در سراسر جهان برگزار شود و در عین حال، نامه هایی نیز برای مقامات کامبوج ارسال خواهد شد.

این سازمان ها معتقدند که حمایت جمعی جهانی از معترضان کامبوج که قبل از این در دهم فوریه برگزار شد، در آزادسازی 23 کارگر بازداشتی شرکت کننده در راهپیمایی های افزایش دستمزد موثر بوده است. در ضمن این نهادهای بین المللی اعتقاد دارند که کارگران پوشاک کامبوج که با کار طاقت فرسای طولانی سود سرشاری به جیب کمپانی های بین المللی سرازیر می کنند، مستحق درآمدهای بالاتر و زندگی بهتر هستند. دستمزدهای عادلانه حقی است که دولت ها نمی توانند نادیده بگیرند.