سرخط خبرها
خانه / خانه / حمایت ۳۴۰ تومانی قوانین کار کشور از دو بند انگشت یک کارگر
حمایت ۳۴۰ تومانی قوانین کار کشور از دو بند انگشت یک کارگر

حمایت ۳۴۰ تومانی قوانین کار کشور از دو بند انگشت یک کارگر

بهمن شاهمرادی

 

شرکت فورج گستر اسفراین که در فاصله‌ی ۱۰ کیلومتری جاده‌ی اسفراین به بجنورد در استان خراسان شمالی قرار دارد یک کارگاه ریخته گری و ساخت قطعات کوچک ماشین است که داری ۱۵۰ نفر نیروی کار است. بیشتر از ۱۳۰ تن از مجموعه شاغلین این شرکت را کارگران و پرسنل فنی شرکت تشکیل می‌دهند.

این شرکت خصوصی که تحت مدیریت آقای علیزاده است با شراکت آقای قزی در سال ۶۹ تاسیس شد به دلیل کوچک بودن محیط کار و کارگاه‌ها به محیط ناامنی برای کارگران تبدیل شده است. دستور انتقال کارگاه به شهرک صنعتی اسفراین صادر شده است ولی صاحبان شرکت می‌گویند دولت هنوز زمین لازم را تحویل نداده است و دست اندکاران دولتی نیز می‌گویند شرکت به دلیل هزینه ها تمایلی به کوچ کارگاه ندارد. با این تفاصیل این کشمکش بین صاحبان شرکت و دولت فقط و فقط یک قشر قربانی دارد و آن هم کارگران مشغول در کارگاه‌های این شرکت هستند.

در هشت ماه گذشته از سال جاری یازده تن در کارگاه‌های این شرکت دچار صدمات جانی شده‌اند که دو تن آنان به صورت سرپایی مداوا شده ولی متاسفانه کار ۹ تن باقی به بیمارستان و بستری کشیده است. در بین این نه تن افرادی مانند مهدی ابراهیمی که در ۱۸/۶/۹۳ در حین تخیله قطعات دچار شکستگی پا شده وجود دارد یا مانند صابر قزی که در تاریخ ۲۶/۵/۹۳ در اثر ماندن دست در دستگاه پرس دچار قطع دو انگشت وسط شده است یا همچون آقای حسن ملائی که در تاریخ ۳/۸/۹۳ دستش در حین جابه جایی بار، زیر قطعه در حال جابه‌جائی مانده و  شکسته است.

در جدیدترین حادثه کارگری در این شرکت، کارگر زحمتکشی به اسم آقای محمد حسن‌زاده که در تاریخ ۱۶/۸/۹۳ در یک اتفاق نادر در اثر شکستگی دسته‌ی تنظیم دستگاه برش و پرتاب شدن قطع شکسته شده و برخورد آن با کتف ایشان به شدت دچار شکستگی و خونریزی شده است. دکتر بیمارستان وی می‌گوید: «محمد فاصله‌ی با مرگ نداشت. »

با وجود بالا بودن تعداد خسارات جانی شرکت مزبور به دلیل عدم رعایت نکات فنی و استانداردهای محیطی، سرمایه‌دار شرکت از پرداخت غرامات و حتی هزینه‌ی پزشکی به کارگران صدمه دیده با این استدلال که صدمه‌ی کارگر بخاطر اشتباه فردی کارگر است خودداری می‌کند. کارفرما ادعا می کند ۸۰ تا ۹۰ درصد تقصیر از طرف کارگر است و بدون ارجاع پرونده به اداره کار و دادگستری و با تهدید به اخراج کارگر با پرداخت مبالغ بسیار جزئی مانند ۱۱۴ هزار تومان، ۶۴ هزار تومان و ۸۰ هزار تومان سعی در فیصله دادن پرونده می‌کند.

کارفرما در ماجرایی باورنکردنی اما مستند و واقعی، در موردی که کارگر دچار شکستگی در دو بند بالای انگشت اشاره و انگشت وسط شده است با تعیین بیشتر از ۹۰ درصد تقصیر از جانب کارگر با در نظر گرفتن فقط و فقط ۳۴۰ تک تومانی سعی در جهت مخدومه کردن پرونده این کارگر دارد.

در حال حاضر تنها امید کارگران این کارگاه حداثه‌خیز و نا امن، اتمام درگیری‌های مدیریت کارخانه با دولت بر سر انتقال آن به شهرک صنعتی است تا با افزایش فضا و بالا رفتن ایمنی محیط کار از این تعداد آسیب جلوگیری شود. کارگران مصدوم این شرکت نیز همچنان در انتظار دریافت غرامت و هزینه‌ی پزشکی خود به صورت عادلانه هستند اما به دلیل اینکه از ترس بیکار شدن و به دلیل روابط  صاحب این شرکت با مدیران دولتی و حکومتی امیدی نیز ندارند که از طرف اداره کار و شورای حل اختلاف به مشکلات آنان رسیدگی شود.