سرخط خبرها
خانه / معلمان / خبرهای نه چندان خوشایند درباره اسماعیل عبدی!
خبرهای نه چندان خوشایند درباره اسماعیل عبدی!

خبرهای نه چندان خوشایند درباره اسماعیل عبدی!

گزارش از محمدرضا نیک نژاد

…………………………………
امروز در حالی چهل و ششم امین روز بازداشت دبیر کل کانون تهران گذشت که بر خلاف همیشه خبرهای چندان خوشی از اوین به گوش نرسید! اسماعیل عبدی روز سه شنبه باز هم با خانواده گفتگوی تلفنی داشت. اما این بار به شدت ناراحت بوده و روحیه خوبی نداشته است. در این گفتگوی چند دقیقه ای دبیر کل از همسرش می خواهد که با وکیلش یعنی پیمان حاج عطار تماس بگیرد و جزئیاتی از پرونده را که تازه در اختیارش قرار داده اند را به اطلاع او برساند. عبدی به همسرش گفته که کیفر خواست از سوی شعبه دوم بازپرسی سپاه صادر و پرونده به دادگاه فرستاده شده است. دبیر ریاضی شهرستان اسلامشهر موارد اتهامی خویش را ماده 500 یعنی فعالیت تبلیغی علیه نظام و ماده 610 یعنی تبانی برای اخلال در امنیت کشور خوانده است. شوربختانه ماده 500 همان اتهامی است که در پرونده پیشین او نیز وجود داشته و بیم آن می رود در دادگاه و توسط قاضی وارد دانسته شود و حکم پیشین اش یعنی ده سال زندان تعزیری به شکل خودکار اجرایی شود! این کنشگر ارشد کانون صنفی معلمان ایران همچنین می گوید که پرونده به شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران فرستاده شده است و قرار است پانزده تا بیست روز آینده دادگاه برگزار گردد. به گفته وکیل کانون صنفی و اسماعیل عبدی، دو قاضی در شعبه 15 حضور داشته و حکم صادر می کنند. قاضی صلواتی و قاضی مقیسه. گویا تاکنون دبیر کل گمان می کرده است که با پایان تحقیقات و مراحل بازجویی، با قرار وثیقه آزاد می گردد. اما با این خبر، احتمال آزادی او تا زمان برگزاری دادگاه بسیار کم شده است. اسماعیل عبدی یکی از دوست داشتنی ترین کنشگران صنفی کشور است و در مدت دبیر کلی اش توانسته بود که گام های مثبتی را در پیگیری خواسته های صنفی فرهنگیان بر دارد. گرچه خبرهای وابسته به عبدی ناامید کننده است اما امید آن می رود که اتهام ها در دادگاه و توسط قاضی وارد دانسته نشده و پس از اعلام بی گناهی آزاد شود.

9 نظر

 1. سرویس اجتماعی فردا- عطاالله سلطانی صبور*: یکی از بندهای سند تحول آموزش و پرورش، رتبه بندی معلمان است تا در این رتبه بندی معلمان ارتقای رتبه و آموزشی داشته باشند و همزمان با دانش روز پیش بروند یعنی یک معلم تصور نکند همین که به استخدام آموزش و پرورش درآمد دیگر نیاز به آموزش ندارد.
  متاسفانه اکنون برخی معلمان به ویژه در مقطع دبیرستان با توجه به تغییر کتب آموزشی و تغییرهای فرهنگی جامعه نیاز به آموزش‌هایی دارند که باید این آموزش‌ها به روز باشد. معلم باید تحقیق کند و برای شیوه تدریس خود طرح درس داشته باشد و معلمان نباید همین که ساعت درسی تمام شد دیگر تا فردا کاری به کلاس و مدرسه نداشته باشند.
  قرار بود شرایطی پیش آید که حتی یک معلم که در آستانه بازنشستگی هم قرار دارد انگیزه کافی برای برای رشد جایگاه خود داشته باشد. با این رویکرد، وزیر قبلی یکی طرحی را به نمایندگان کمیسیون آموزش ارائه داد که خیلی ایراد داشت و تا پایان وزارت هم تکمیل نشد.
  در دولت یازدهم نمایندگان از آقای فانی خواستند که این طرح را تکمیل و ارائه کند. همانطور که می‌دانید وزیر هم هر بار وعده ارائه آن را برای تصویب به کمیسیون می‌داد اما هیچ‌گاه میسر نمی‌شد تا اینکه با فشار و اعتراض معلمان و نمایندگان اوایل امسال یک طرحی را معاون اول رئیس جمهور با این نام ابلاغ کردند. متاسفانه این ابلاغیه، اصلا هیچ شباهتی به رتبه‌بندی معلمان ندارد و بیشتر هدف آن حل مشکلات معیشتی معلمان است چون معلمان نسبت به پایین بودن حقوق خودشان اعتراض دارند. درحالیکه هدف از طرح اولیه در سند تحول، رشد و ارتقای جایگاه معلمی بود که با این هدف، خود به خود حقوق آنها هم افزایش می‌یافت. اما این طرح تنها به افزایش حقوق معلمان توجه دارد. در نظام رتبه بندی معلمان بر اساس 4 رتبه مربی معلم، استادیار معلم، دانشیار معلم و استاد معلم تقسیم‌بندی می‌شدند و بر این اساس معلمان،‌ 80 درصد حقوق هم پایه خود در دانشگاه را دریافت می‌کنند و دقیقا معلمان همپای اساتید دانشگاه می‌شوند. اما در این طرح معلمان به گروه‌های ‌ارشد، خبره و عالی تقسیم می‌شوند که در قانون خدمات کشوری هم به آن اشاره شده است.
  همچنین طبق آن چیزی که ما در نظر داشتیم و در سند هم قید شده، دانشگاه فرهنگیان در کنار این سند باید رشته‌هایی را تعریف می‌کرد تا معلمان تخصص ببینند. مثالی که من همیشه در این مورد میزنم این است که ‌در گذشته معلم دوره راهنمایی، زمانی که فوق دیپلم علوم تجربی یا علوم ریاضی داشت می‌توانست چند درس دیگر را هم در مدرسه تدریس کند، اما قرار بود که در دانشگاه فرهنگیان در مقطع کارشناسی رشته‌های چند مهارتی تعریف شود. اما این موضوع در سندی که ارائه شده عنوان نشده است. به هرحال ما برای ارتقا جایگاه نقش معلم در جامعه نیاز داریم تا یک هم سنگی میان معلمان و اساتید دانشگاه صورت بگیرد و پس از آن طرح رتبه بندی اجرا شود تا معلمی که خلاقیت دارد برتر دیده شود.
  اگر در نظر بگیریم که هدف از طرح، ارتقا معیشت معلمان بوده باز هم مشکل دارد چون وضعیت بازنشستگان سال‌های قبل مشخص نیست. هرچند که وزیر بارها اعلام کرده که از حضور آنها استفاده می‌کند اما تاکنون خبری نبوده است.
  تا کنون منتقدان هم اعلام کردند که این طرح به طور مقطعی مشکلات را حل می‌کند هرچند که برای همین کوتاه مدت هم باز معلمان را راضی نکرده است و آنها با این تورم انتظار افزایش بیش از این را دارند. طبق آنچه در مصوبه مصوبه هیات وزیران آمده است حداقل 15 و حداکثر 50 درصد حق شغل معلمانی که رتبه یک تا 4 را بدست آورند اضافه می‌شود و بین 150 تا 600 هزار تومان افزایش حقوق وجود دارد . این افزایش آنها را به حقوق کارمندی می‌رساند درحالیکه یک معلم جایگاهی بیش از این دارد و حتی وظیفه او از اساتید دانشگاه هم بیشتر است و حساس ترین سال‌های زندگی فرزندان ما با معلمان می‌گذرد.
  بنابراین تصور می‌کنم بازهم این افزایش نمی‌تواند انگیزه چندانی در معلمان برای رشد علمی به وجود آورد. اکنون نظام آموزشی کشور به معلمان با انگیزه و توان علمی کشور نیاز دارد و به نظر من وزیر باید در این زمینه تلاش کند که این هم نیاز به یک برنامه‌ریزی درازمدت دارد و با تصمیم‌های مقطعی نمی‌توان دردی از این مشکلات برطرف کرد.
  *رئیس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی

 2. درود بر ایشان که در جهت پیشرفت کشور قدم می دارند و لعنت خداوند بر خیانت کارانی که کشور را اداره می کنند

 3. تنها راه چاره یک تحصن سراسری و یکپارچه در اوایل مهرماه برای گرفتن حق پایمال شده معلمان است.

 4. اسداله نصیری

  چند تا تناقض برای من هنوز مبهم باقی مانده است .لطفا از همکاران محترمی که به قانون اشراف دارند به دور از احساسات و کاملا با زبان قانون تناقضات زیر را برای من و امثال من خوب تشریح کنند تا اطلاعاتمان به روز تر شود…

  اگر اتهام آقای عبدی به ماده ی 500 و610 قانون مجازات اسلامی برمی گردد پس تکلیف همه ی مردم با اصل هشتم ، بیست و چهارم و بیست و هفتم قانون اساسی چه می شود؟

  اصل هشتم – در جمهوری اسلامی ایران دعوت به خیر، امر به معروف و نهی از منکر وظیفه ای است همگانی و متقابل برعهده مردم نسبت به یکدیگر، دولت نسبت به مردم و مردم نسبت به دولت . شرایط وحدود و کیفیت آن را قانون معین می کند. « و المومنون و المومنات بعضهم اولیاء بعض یامرون بالمعروف و ینهون عن المنکر».

  اصل بیست و چهارم – نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می کند.

  اصل بیست و هفتم – تشکیل اجتماعات و راه پیمایی ها، بدون حمل سلاح ، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است .
  من منتظرم جوابم…

  • اسداله نصیری

   ماده 500:هرکس علیه نظام جمهوری اسلامی ایران یا به نفع ‌گروهها و سازمان‌های مخالف نظام به هر نحو فعالیت تبلیغی نماید به حبس از سه ماه تا یکسال محکوم خواهد شد.

   ماده 610 :هرگاه دو نفر یا بیشتر اجتماع و تبانی نمایند که جرایمی ‌برضد امنیت داخلی یا خارج کشور مرتکب شوند یا وسایل ارتکاب ‌آن را فراهم نمایند در صورتی که عنوان محارب بر آنان صادق نباشد به دو تا پنج سال حبس محکوم خواهند شد.

  • نصیری عزیز بحث تفسیر در حقوق بر عهده ی قاضی نهاده میشه و اگرچه در قانون اساسی حق تجمع ازاد محترم شمرده میشه ولی در عمل این اصل۲۷ کاملا ملغی محسوب میشه چون نهادهای امنیتی نمیتونن این اصل را تحمل کنند تغییرش میدهند و عمدتا با تهیه سند و مدرکسازی های جعلی افراد تجمع کننده را مخل امنیت ملی و محارب به دادگاه معرفی میکنند و قاضی بر اساس مدارک رای بدی برای افراد صادر میکنه البته خود قوه ی قضا هم چون برای خودش عصمت قاعل هست این اجازه را صادر میکنه تا نهادهای امنیتی هر تجمعی را مخل نظام تلقی کنند. این اتفاق بسیار مسبوق به سابقه ست

 5. ای خدا
  همکار ما رو گرفتن ما هم هیچ کاری براش نکردیم
  یک نفر ازاده پیدا نمیشه یه حرکتی ایجاد کنه تا حمایتش کنیم؟؟؟
  بابا اسماعیل رو بدون جرم گرفتن ما نباید کاری کنین؟

  • سلام شما جرات نمی کنی اسمتو بنویسی انتظار داری کسی بیاد آشکار رهبری اعتراض علیه حکم قضایی راه بیندازه؟

 6. تاآزلدی همه ی همکاران سر کلاس نمیرویم !